Noctua NH-U12s 5900X soğutabilir mi?

5-6 ay önce topladığım sistemimde sıcaklık ile ilgili aklımda soru işaretleri var. AIDA64 programı ile 15 dakikalık stress test sonrasında aşağıda ki değerleri aldım. Sizce 360 mm sıvı soğutucu olmasına rağmen bu değerler normal mi? İntternette okuduğum kadarıyla 360mm sıvı soğutucu ile insanlar 5900X stress altındayken 70 derecelerde dolaşıyorlar. 360mm sıvı soğutucuyla bu kadar yüksek sıcaklık görmek biraz midemi bulandırdı. Noctua hava soğutmayı denemek için satın aldım bakalım. Sıvı soğutucu yurt dışı ürünü oldugu için garantiye gönderemiyorum. Noctua ile de yüksek sıcaklık alırsam sorun işlemcide diyeceğim. Düşük sıcaklık olursa sogutucudan demektir :)
Kasam TD500 mesh.
Bu arada bu sıcaklık çok yüksek sıvı soğutma modelin neydi? 140W çeken 5900X'in 89 derecelerde gezinmesi garip.

Yaklaşık 1 aydır sistemimde kullanıyorum. Render işleri yaptığım için genelde işlemci full yük altında oluyor. Günlük olarak 4.6Ghz 1.35v da yaklaşık 12 saat süren render esasında maksimum 76 dereceleri görüyorum. Full rpm çalışırken bile ses düzeyi çok iyi.

Inventus indiriminde backup sistemim deki 5900x için 1 adet daha satın aldım.

Yaklaşık 1 aydır sistemimde kullanıyorum. Render işleri yaptığım için genelde işlemci Full yük altında oluyor. Günlük olarak 4.6GHz 1.35v da yaklaşık 12 saat süren render esasında maksimum 76 dereceleri görüyorum. Full RPM çalışırken bile ses düzeyi çok iyi.

Inventus indiriminde Backup sistemimdeki 5900X için 1 adet daha satın aldım.

Arkadaşın dediği gibi bir adet daha fan ekleyip çift fan sıvı soğutucu yerine kullanacağım herhalde. Diğer arkadaşa sordum ama size de sorayım. Madem hava soğutma bu kadar başarılı neden insanlar tonla para verip sıvı soğutucu alıyorlar?

Bu arada bu sıcaklık çok yüksek sıvı soğutma modelin neydi? 140W çeken 5900X'in 89 derecelerde gezinmesi garip.

Modelim Liquid Freezer Arctic Cooler II 360mm. Evet overclock yapmadım bir şey yapmadım yani neden bu kadar yüksek sıcaklık anlam veremiyorum.

MSI Center açtığım zaman pump fan 0 olarak gözüküyor. Ancak 0 olmasının imkanı yok. O senaryoda +100 dereceleri görür kendini kapatırdı bilgisayar. Bu sıvı soğutucu stok olarak fan ve pump pinlerini birleştirmiş tek pin olarak takılıyor. Tahminim o yüzden 0 gözüküyor. Ama yine de garip bir durum.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    56,6 KB · Görüntüleme: 49
Açıkçası sizin değerlerinizde bir tuhaflık var bence çünkü diğer sistemimde de wraith prism rgb ile ki (2700x işlemcimden kalan stok fan) 4.3ghz olarak tüm çekirdekleri kullandığım işlemlerde bile 80 dereceyi geçmedim.

Ben kişisel olarak sıvı soğutmayı sevmiyorum o yüzden hava soğutma tercih ettim. Ama 360mm bir sıvı soğutmanın daha iyi bir performans sergilemesi gerekir NH-u12s e nazaran.

Açıkçası sizin değerlerinizde bir tuhaflık var bence çünkü diğer sistemimde de Wraith Prism RGB ile ki (2700X işlemcimden kalan stok fan) 4.3GHz olarak tüm çekirdekleri kullandığım işlemlerde bile 80 dereceyi geçmedim.

Ben kişisel olarak sıvı soğutmayı sevmiyorum o yüzden hava soğutma tercih ettim. Ama 360mm bir sıvı soğutmanın daha iyi bir performans sergilemesi gerekir NH-U12s e nazaran.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yani şu videoda adam 75 derecelerde dolaşıyor Noctua hava soğutucu ile. Ben 360mm sıvı soğutucu ile 85 :D Yarın gündüz gözüyle montajını tekrar yapacagım. Acaba tam oturtamıyor muyum? Veya macunu mu sıkıntılı? Ama öyle olsa 80-85 arasında kalmaz direk 100 görür diye tahmin ediyorum.

Sentetik testler haricinde günlük kullanımınızda oyunda vs. sıcaklıklar ne durumda? Benim render esansında %100 yük bindirdiğim durumda 76 derece iken aida testinde 82 ye de çıkıyor. Ancak normal kullanımım esansında 76 üzerine çıktığını görmedim.

Sentetik testler haricinde günlük kullanımınızda oyunda vs. sıcaklıklar ne durumda? Benim render esansında %100 yük bindirdiğim durumda 76 derece iken AIDA testinde 82'ye de çıkıyor. Ancak normal kullanımım esansında 76 üzerine çıktığını görmedim.

Benim bu sistemi ilk topladığımda ve yaz sıcaklarında 90 dereceleri görüyordu Warzone oynarken. Sonrasında hem oyun daha optimize oldu hem benim parçalar birbirine alıştı (öyle bir şey varsa tabii) havalar serinledi derken dereceler 80-85 arasına geriledi. Şu anda da Warzone olsun Modern Warfare 2 olsun işlemci'ye ağırlık bindiren oyun veya programlarda 80-85 arası gidip geliyor.

Şu an Chrome açık PC boştayken 40-50 arası gidip geliyor mesela. İnternette araştırdığım kadarıyla insanların 30-35 arası dolaşıyor sıcaklıkları.

Bence macun yenileyerek tekrardan bir montaj deneyin. Bu esnada fan yönleri ve yerleşimi de kontrol ederseniz iyi olur. Çünkü elinizdeki sıvı soğutma fazlasıyla iyi bir model. Mümkünse bir de kasa içerisinden bir fotoğraf atabilirseniz iyi olur.

Bendeki durumu ekledim. Ama tabi o.c yapılı bu şekilde.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-10-29 234600.png
    Ekran görüntüsü 2022-10-29 234600.png
    1,3 MB · Görüntüleme: 52
Hocam noctua sonrası sonuçları da paylaşabilir misiniz?

Bence macun yenileyerek tekrardan bir montaj deneyin. Bu esnada fan yönleri ve yerleşimi de kontrol ederseniz iyi olur. Çünkü elinizdeki sıvı soğutma fazlasıyla iyi bir model. Mümkünse bir de kasa içerisinden bir fotoğraf atabilirseniz iyi olur.

Bendeki durumu ekledim. Ama tabii o.c yapılı bu şekilde.

Simdi yukarıdaki 3 fan calisiyor disariya ufluyor havayi. İslemci uzerindeki ufak fan calisiyor. Ancak hortumlari elledigim zaman sıcak olduklarini fark ettim. Daha once hiç calisirken sivi sogutucu hortumlarini ellememistim. Onlarin soguk olmasi mi gerekiyor? Biraz once yuk altindaydi bilgisayar.

Hocam Noctua sonrası sonuçları da paylaşabilir misiniz?

Tabii paylasirim.

Bendeki durumu ekledim. Ama tabii o.c yapılı bu şekilde.

Bu da corona sonuclarım. :)

@taserzetsu Bir şey danışacağım. Sizce 770 TL'ye Noctua N-U12S ve ek 330 TL'ye 120mm Noctua fan alıp Total'de 1100 TL'ye 120mmlik çift fanlı kule tipi soğutucu mu almalıyım? Yoksa 1850 TL'ye 2x140mmLik çift fanlı ve çift bloklu kule tipi Noctua NH-D15 modelini mi? Ek bir seçenek olarak 990 TL'ye Arctic Freezer 34 espor Duo var bir de.

Dosya Ekleri

• A6747684-A672-414E-BE37-DB40978F127D.jpeg
    A6747684-A672-414E-BE37-DB40978F127D.jpeg
    186,1 KB · Görüntüleme: 44
  • 7410ED6F-D4F7-4856-9331-E8D8D8B69DFC.jpeg
    7410ED6F-D4F7-4856-9331-E8D8D8B69DFC.jpeg
    231,1 KB · Görüntüleme: 32
  • D784AE1A-1090-4DDF-AE31-A7B29BB041E7.jpeg
    D784AE1A-1090-4DDF-AE31-A7B29BB041E7.jpeg
    310,1 KB · Görüntüleme: 33
  • Adsız1.png
    Adsız1.png