Noctua NH-U12s 5900X soğutabilir mi?

Merthas92

Hectopat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar. Inventus'dan Noctua NH-U12s indirimli 770 TL'ye satın aldım ama 5900X işlemcimi soğutabilir mi sizce? Hava soğutma olduğu için sıvı soğutmaya göre çok daha fazla sesli mi çalışır? Bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?

Oyunlarda falan yeterli olur. Bu arada o soğutucu sıvı soğutuculardan daha sessiz çalışır.

5-6 ay önce topladığım sistemimde sıcaklık ile ilgili aklımda soru işaretleri var. AIDA64 programı ile 15 dakikalık stress test sonrasında aşağıda ki değerleri aldım. Sizce 360 mm sıvı soğutucu olmasına rağmen bu değerler normal mi? İntternette okuduğum kadarıyla 360mm sıvı soğutucu ile insanlar 5900X stress altındayken 70 derecelerde dolaşıyorlar. 360mm sıvı soğutucuyla bu kadar yüksek sıcaklık görmek biraz midemi bulandırdı. Noctua hava soğutmayı denemek için satın aldım bakalım. Sıvı soğutucu yurt dışı ürünü oldugu için garantiye gönderemiyorum. Noctua ile de yüksek sıcaklık alırsam sorun işlemcide diyeceğim. Düşük sıcaklık olursa sogutucudan demektir :)
Kasam TD500 mesh.

Dosya Ekleri

• benchmark.png
    benchmark.png
    469,4 KB · Görüntüleme: 63
Noctua'nın kendi sitesine gore yetiyor, hatta bir miktar da hız aşırtmaya imkan tanıyor.

Öncelikle teşekkür ederim. Ancak katalogda yazanlardan ziyade tecrübe edenlerden veya bilgi sahibi olanlardan öğrenmek isterim. Örnek veriyorum hız aşırtmaya izin veriyor soğutabiliyor tamam ama %100 hız ile çalışır ve odanın içerisinde rahatsız edici bir fan sesi ortaya çıkarırsa problem olacaktır.

Soğutur elbette ama mevcut sıcaklık değerlerini de 10 derece falan düşürmez. Aynı veya daha fazla olur.
5-6 ay önce topladığım sistemimde sıcaklık ile ilgili aklımda soru işaretleri var. AIDA64 programı ile 15 dakikalık stress test sonrasında aşağıda ki değerleri aldım. Sizce 360 mm sıvı soğutucu olmasına rağmen bu değerler normal mi? İntternette okuduğum kadarıyla 360mm sıvı soğutucu ile insanlar 5900X stress altındayken 70 derecelerde dolaşıyorlar. 360mm sıvı soğutucuyla bu kadar yüksek sıcaklık görmek biraz midemi bulandırdı. Noctua hava soğutmayı denemek için satın aldım bakalım. Sıvı soğutucu yurt dışı ürünü oldugu için garantiye gönderemiyorum. Noctua ile de yüksek sıcaklık alırsam sorun işlemcide diyeceğim. Düşük sıcaklık olursa sogutucudan demektir :)
Kasam TD500 mesh.
Soğutucu nedir?

Hava soğutmanın sesli çalışması için fanların kötü olması lazım, Noctua’nın fanları piyasadaki en sessiz fanlar oluyor. Ses konusunda içiniz rahat olsun.

Yalnız ben olsam 5900X için o soğutucuya ikinci fanı da takarım. Zaten içinden ikinci fan için gerekli klipsler çıkıyor. İkinci el bir tane daha F12 fan alırsanız ideal olur.

Soğutucu kasanın ne tarafına takılı? Bu soğutucu için paylaştığın değerler biraz yüksek gibi.

Üst tarafa takılı.

Hava soğutmanın sesli çalışması için fanların kötü olması lazım, Noctua'nın fanları piyasadaki en sessiz fanlar oluyor. Ses konusunda içiniz rahat olsun.

Yalnız ben olsam 5900X için o soğutucuya ikinci fanı da takarım. Zaten içinden ikinci fan için gerekli klipsler çıkıyor. İkinci el bir tane daha F12 fan alırsanız ideal olur.

Bakalım elime ulaşınca takacağım değerleri sessiz bir şekilde düşük tutabilirse ikinciyi de eklerim. Peki madem hava soğutma bu derece başarılı çalışıyor. İnsanlar neden gidip 3000-4000TL verip sıvı soğutucu alıyoralar? Ben de öyle yaptım topladığım dönem daha uygun fiyatlıydı ama hava soğutmanın 2-3 katı para ödedim en iyisi olsun diye. Sonuç +80 derece sıcaklık.

Yeni konular

Geri
Yukarı