Noctua Soğutmalı ASUS RTX 3070 Ekran Kartı Görüntülendi

Gayet de var. Kalitesi ve performansı güzel olsa da var yani. En basitinden Air Blazer 120R. Veya çok üst düzey sınıflarda PPC3000 gibi ürünler var Noctua'ya ait.

Noctua PPC-3000 dediğiniz model kasa fanı değil radyatör fanı, statik basınç konusunda etkili bir fan, performanslı ama hava akımı fanı değil. Ses seviyesi de rpm değerine göre A12x25’ten yüksek zaten. Hava akımı konusunda da NF-A12x25’ten üstün değil zaten bunu bizzat Noctua söylüyor.

Öteki fanın incelemesine büyük sitelerde hiç denk gelmediğim için yorum yapamam ama NF-A12x25’in hemen her incelemede ses seviyesi konusunda rakiplerine fark attığı görülüyor.

NF-A12x25'in üzerine kasa fanı yok şu an dünya üzerinde.
Silverstone AB120R, Phanteks T30, Nidec Servo Gentle Typhoon, F/P olarak Arcitc P12...
A12X25'in kalitesi ve üstündeki mühendisliği tartışılmaz ama artık yaşlandı.
Renk skalası olarak da eski havası kalmadı artık, her yer RGB.
Bu arada bahsettiğim T30 sadece PPC3000 seviyesi performans vermiyor, ses testlerinde de A12X25'ten üstün.

Silverstone AB120R, Phanteks T30, Nidec Servo Gentle Typhoon, F/P olarak Arcitc P12...
A12X25'in kalitesi ve üstündeki mühendisliği tartışılmaz ama artık yaşlandı.

Yaşlandı dediğiniz A12x25'in üretim yılını bilseydiniz keşke 🙂 2018 yılında üretilmiş, Noctua'nın en son teknoloji fanı kendisi. Alternatif verdiğiniz Nidec 11-12 yıllık en basitinden. Şu videoyu bir izleyin derim, direkt zamanlı link veriyorum hatta, videonun ilerisinde detaylı karşılaştırmalar da var.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

1200 RPM'de;

Silverstone - 37,7 dBA
Nidec - 35,6 dBA
Arctic - 35,2 dBA
Noctua - 34,9 dBA

Yine aynı videodan 40 dBA Noise Normalized testinde ise sonuç şu:

fan.jpg

Bu arada şunu da ekleyeyim CPU soğutucumda Arctic'in P12 fanları var ve gerçekten son derece sessiz fanlar, almadan önce belki Noctua Industrial alır takarım diyordum almadan önce ama hiç ihtiyaç duymadım. Fakat en F/P olanından değil en iyisinden bahsediyorsak rakamlar da ortada. Uzun ömürlülüğü, 6 yıl garantisi ve Noctua'nın satış sonrası desteği de ayrı.

Son düzenleme:
Noctua PPC-3000 dediğiniz model kasa fanı değil radyatör fanı, statik basınç konusunda etkili bir fan, performanslı ama hava akımı fanı değil. Ses seviyesi de RPM değerine göre A12x25’ten yüksek zaten. Hava akımı konusunda da NF-A12x25’ten üstün değil zaten bunu bizzat Noctua söylüyor.

Öteki fanın incelemesine büyük sitelerde hiç denk gelmediğim için yorum yapamam ama NF-A12x25’in hemen her incelemede ses seviyesi konusunda rakiplerine fark attığı görülüyor.
Hava akımı konusunda üstün olmadığı kısmına katılmıyorum zira kağıt üstündeki değerlere bakacak olursak PPC3000 dediğimiz fanın CFM değeri 130 civarlarında, statik basıncı da 7.52mm H2O değerinde. Bu kadar performanslı bir ürünün maksimum devirde 40 dBA çalışması pek de umurumda olmaz açıkçası. Hava akımı konusunda daha üstün olmadığını Noctua söylüyor demişsin, fanlar eşit şartlarda mı kıyaslanıyor yoksa ikisi de tam devirde olacak şekilde mi kıyaslanıyor?

Hava akımı konusunda üstün olmadığı kısmına katılmıyorum zira kağıt üstündeki değerlere bakacak olursak PPC3000 dediğimiz fanın CFM değeri 130 civarlarında, statik basıncı da 7.52mm H2O değerinde. Bu kadar performanslı bir ürünün maksimum devirde 40 dBA çalışması pek de umurumda olmaz açıkçası. Hava akımı konusunda daha üstün olmadığını Noctua söylüyor demişsin, fanlar eşit şartlarda mı kıyaslanıyor yoksa ikisi de tam devirde olacak şekilde mi kıyaslanıyor?

PPC3000 tam devirde 43,5 dBA ses yapan bir fan. A12x25 zaten 3000 devire çıkmadığı için eşit şartlarda kıyaslama şansı yok. Fakat yine Industrial serisinde PPC2000 fanı var Noctua'nın, aynı A12x25 gibi 2000 devir maksimumda çalışıyor. O da 29,7 dBA ses yapıyor. Aynı devirde çalışan A12x25'in ses seviyesi ise 22,6 dBA. PPC2000 de, PPC3000 de daha yüksek hava transferi gerçekleştirebiliyor ama fan yapraklarının yapısından ötürü verimli bir havalandırma sağlamıyor, bunun sebebi statik basınca yönelik fanlar olması. Bir curve testi olmadığı için de PPC2000 veya PPC3000'in 22,6 dBA'da kaç metreküp hava transferi yapabildiğini bilmiyoruz ama sonucu tahmin etmek bence zor değil.

Noctua Industrial adı üstünde endüstri seviyesi fanlar, consumer seviyesi değil. Tek bir fanın 43,5 dBA ses yapması anca sistem odaları gibi zaten gürültülü ama performansa ihtiyaç duyulan ortamlarda kabul edilebilir. Kasaya 4-5 tane PPC3000 taksan kulaklıkla bile uğultusunu duyarsın. Diğer marka model fanlarla karşılaştırma testlerinde de hep S12A, A12x25, F12 gibi fanları görme sebebimiz bu, adamlar Industrial'ı bir başka seviye olarak görüyor zaten. Yoksa tabii ki hava akışı olarak çok üst düzeydeler ama sessizlik de bir performans ölçütüdür, yoksa kasanın önüne kompresör de koyarsın mesele içeri hava pompalamaksa.

Yaşlandı dediğiniz A12x25'in üretim yılını bilseydiniz keşke 🙂 2018 yılında üretilmiş, Noctua'nın en son teknoloji fanı kendisi. Alternatif verdiğiniz Nidec 11-12 yıllık en basitinden.
Zaten A12X25 tamamen GT'den esinlenen bir fan, 3 yıl da bence eski olmaya fazlasıyla yeter. 3 yıl önce için muazzam bir fandı ancak şu an değerleri günümüzde düşük, garip renk skalası ve aşırı pahalılığı da cabası. Bu kadar alternatif F/P veya aynı fiyatta ondan daha iyi olan fanlar varken artık onun devri geçti, yaşlandı dememin nedeni de o. Son 5 yıldır bilgisayar endüstrisi hiç olmadığı kadar gelişti, Noctua'nın da buna ayak uydurması lazım.

Zaten A12X25 tamamen GT'den esinlenen bir fan, 3 yıl da bence eski olmaya fazlasıyla yeter. 3 yıl önce için muazzam bir fandı ancak şu an değerleri günümüzde düşük, garip renk skalası ve aşırı pahalılığı da cabası. Bu kadar alternatif F/P veya aynı fiyatta ondan daha iyi olan fanlar varken artık onun devri geçti, yaşlandı dememin nedeni de o. Son 5 yıldır bilgisayar endüstrisi hiç olmadığı kadar gelişti, Noctua'nın da buna ayak uydurması lazım.

Hocam ben de devri geçtiyse değerleri A12x25'ten iyi olan fan hangisiyse söyleyin onu alalım diyorum işte. Noctua benim babamın oğlu değil sonuçta sıfırı 350 TL olan fandan neden alayım daha iyileri dururken. Bilgisayar endüstrisi gelişiyor haklısın ama nanoteknoloji, yarı iletkenler, grafik teknolojiler, yapay zeka gelişiyor. Fanlar içlerindeki PWM kontrolcüler dışında bilgisayar değil makina endüstrisinin bir parçası. Belli bir akım verilince dönen pervanelerden bahsediyoruz sonuçta, bir Moore kanunu falan yok fanlar için. Fan teknolojisinde AR-GE fan yapraklarının şekli, yaprak sayısı, aerodinamik gibi endüstri mühendisliğini, fiziği ilgilendiren konular üzerinde yoğunlaşıyor.

Noctua'nın ayak uydurması lazım diyorsunuz ama dünyada high-end sistem toplayanların belki yarısı kasa fanı olarak Noctua fanlar kullanıyor. Bize pahalı geldiği için alternatif F/P fanlara yöneliyoruz ama performans sonuçlarını yukarıda attım. Başta dediğim gibi daha iyi olduğu testlerle tescillenmiş marka/model varsa atın, izleyip inceleyip hatamı kabul edeyim.

Yeni konular

Geri
Yukarı