Noktanın Boyutu Var Mıdır?

@Vavien. Noktanın kağıt üzerinde en boyunun olmadığını söylemeye çalışmıştım. Çok derine inersen milimetrenin 1000'de biri falan o kadar derine inersen yine en boy bulursun. Ama iz olarak düşünürsek sonuçta göze görülen bir şey kağıt üzerinde 1 boyuttur. Gerçek hayatta nokta nerede.

@Vavien. Noktanın kağıt üzerinde en boyunun olmadığını söylemeye çalışmıştım. Çok derine inersen milimetrenin 1000'de biri falan o kadar derine inersen yine en boy bulursun. Ama iz olarak düşünürsek sonuçta göze görülen bir şey kağıt üzerinde 1 boyuttur. Gerçek hayatta nokta nerede.

Kağıt üzerindeki noktaya ya sıfır ya da iki boyutlu diyebilirsiniz. Nasıl kabul ettiğinize bağlı olarak.

Kardeş bende diyorum ki kağıt üzerindeki noktaya 100x zoom yaptığın zaman en ile boy çıkıyor. O zaman 2 boyutlu olmuş olur bu konu nesnelden çok öznel cevaplara maruz kaldığı için herkes fikrini söylüyor sende kendi fikrini söyle geç ne takıldın. Geometride zaten noktanın boyutu yoktur.

Bilimsel olarak konuşuyorsak noktanın boyutu yoktur. Büyüterek bakarım falan dersen o nokta olmuyor punto gibi bir şey oluyor zaten:) Tek boyutlu mu dersek belki ama 2 veya 3 boyutlu diyemeyiz noktaya bence. Hatta boyutsuz bile demek istiyorum açıkçası.

Koordinat sistemindeki noktalardan bahsediyorsan, hayır, yok. Sadece yer bildiriyorlar. Kağıdın üzerine kalemine koyduğun noktalardan bahsediyorsan onlar 3 boyutlu. Kağıda çizdiğin, yazıcı ile bastırdığı şeyler de 3 boyutlu.

Bazı oyunlarda iki boyutlu grafikler bulunuyor. Yandan veya arkadan baktığında texture görünmüyor.

Ayrıca ekranının üzerindeki nokta da nereden baktığına göre 3B sayılabilir. Ekrana giden sinyalleri oluşturan "elektron" alingiri ve ekranda yanan pikseller 3B. 🤔

Uzayda nokta boyutsuz olarak kabul edilir.
1.boyut için bir uzunluk gerekir. Buna da bir noktadan çıkan ışın ya da iki nokta ile oluşturulan doğru parçasını örnek gösterebiliriz.
Boyutsuz olmasına rağmen boyutları oluşturan temel parçacıklardır.

Hayir.

Nokta, geometrik uzayi ya icinde bulunanlari tanimlamak icin kullanilan atmasyon bir tabir. Sayilar gibi. X ve Y aksisi gibi.

Farkli iki nokta arasinda sonsuz tane nokta vardir. Cunku boyutu yoktur.

Kalemin kagitta biraktigi iz cok yanlis bir tanim, kim neden boyle bir sey yapmis anlamak zor. Gercek hayatta elde edebilecegin hic bir sekil, obje; nokta olamaz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı