Normal liseden güzel üniversite kazanılır mı?

Kesin bir şey söyleyemem ama ben, ODTÜ bilgisayar mühendisliği mezunuyum. Sınıf arkadaşlarımın %80'i fen lisesi mezunuydu. Temelin zayıfsa Uludağ, ESOGÜ, Sakarya gibi okullara bak. Elit okullarda genelde ilkokuldan beri çalışma alışkanlıkları oluyor. Ama moralini bozma.

Kesinlikle kazanılır yeter ki düzgün bir şekilde çalış YKS zekayı değil çalışmayı ölçen bir sınav ortalama zekası olan herkesin yapabileceğini düşünüyorum. Matematik kesinlikle eşit ağırlık dil sayısal alanda büyük bir önem taşıyor bu sene sınavda 12.sınıfın 2.dönem konuları yok yani mesela Matematik'te türev integral yok Fizik'te birçok konu yok sürpriz bir sene olacak çok insan gördüm fen lisesinden çıkıp sayısalda 200-300 bin yapan bir o kadar da insan gördüm meslek lisesinde okuyup çok güzel yerleri kazanan. Yeter ki verimli ve düzgün bir şekilde çalış. Ben de bir sene mezuna kalıp bu sene kazandım üniversiteyi.

Bilmiyorum anneme babama soruyorum diyorlarki eğer fen lisesine ya da puan ile alan güzel. Bir anadolu lisesine gitseydin kazanırdın artık çok kendini yorman lazım diyorlar bende tabii ki üzülüyorum.

Zaten çok üst düzeyde bir ingilizcem var 12 yaşında %80'ini konuşyordum ve azcık almancam bar konuşmaya yetecek kadar yeterli sanıyorum.
Kendini hiçbir zaman bir konuda tam anlamıyla yeterli görme bu aşırı özgüvene dönüşürse senin açından pek yarar sağlamaz.

Dil sınavından bir yere girmek istiyorsan büyük ihtimalle hayal kırıklığına uğrayacaksın, yalnızca yabancı dil hiçbir şey ifade etmiyor artık, Matematik ile durumun nasıl bilmiyorum, Matematik-ezber şart bu ülke şartlarında.

Matematii ve fen en iyi olduğum ders.
Kesinlikle haklisiniz gecen sene sayisalda 20K'dan iyi yapan ve zevkine dil sinavina girerek ilk 100, 200, 400.. Gibi dereceler yapan pek cok tanidigim var. Sadece dile hazirlanan birinin durumu cok zor.

Onu demek istemedim eğer üniversitede mühendislik kazanırsam işsiz kalmam diye düşündüm.
Kesin bir şey söyleyemem ama ben, odtü bilgisayar mühendisliği mezunuyum. Sınıf arkadaşlarımın %80'i fen lisesi mezunuydu. Temelin zayıfsa uludağ, esogü, Sakarya gibi okullara bak. Elit okullarda genelde ilkokuldan beri çalışma alışkanlıkları oluyor. Ama moralini bozma.

Yok abi ben sana şöyle özetleyeyim dediğim gibi normal lise meslek lisesi falan değil ama benim Matematik ve fen ile aram çok çok iyi küçüklükten beri iyi en yüksek derece neredeyse ama Türkçe ve din sosyal gibi derslerden kaybettim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı