Norveç'te çalışmak ve yaşamak için ne yapmalı?

AnkaKhun

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
excalibur g870
32gb ram
rtx 3060
i7 -12650h
Derin bir düşünce fırtınasından sonra 1 senelik nerdlüğmden çıkarak yurt dışına çıkmaya karar verdim. Bunun nedeni fikir ve hayallerimi burada gerçekleştiremem. Bunun nedeni doğal olarak finansal sıkıntılar ve insanlar. Halihazırda bir sınava hazırlanmaktayım ve veterinerlik okumak istiyorum olmasa bile bunu hobi olarak yapma peşindeyim. Fazla tarihçeme geçmeyecek olursam hayvanlar ve sanat üzerine uğraş veriyorum, ki bu durumda bu ülkede pek kolay değil bu... Aklıma ilk gelen iskandinav ülkeleri oldu, Norveç İsveç Finlandiya vs. araştırdım nasıl gidilir, gitmek için ne lazım, mavi yaka meslekler, oturma izni, nasıl meslek bulunur, kira ve market fiyatları, gider harcamalarımı maksimuma alırsam ne kadar kazanç sağlarım gibi sorular. Bundan da daha önemli orada yaşayabilir miyim sorusu oldu. Biraz kafa yorunca benim gibi utangaç ve soğuk birisi orada tek başına yapamaz :D o yüzden kaderime mahkum kalmış yakın arkadaşımla hayaller kuruyoruz. Genellikle geyik yapıyoruz fakat burada yapacağım birikim pasaport ve iş görüşmeleriyle cidden gitmeyi planlıyorum. Benim sizden istediğim şey bu işi nasıl yaparım? Nasıl giderim? Gidince ne yapabilirim? 10 - 13 senelik Norveç serüveninde ne şekilde birikim yapabilirim? Bu birikimi yaparken ne tür hayallerimi gerçekleştirebilirim? Ve lütfen siyaset veya ülkeyi terk et mevzusu yapmayın benim ailem burada ve yaşamak istediğim bir hayatım var.

Siyasi mülteci ol. Avrupa humanist olduğu için siyasi mültecileri havada kapıyor. Milli değerlere ters düşen paylaşımlar yap, sonra gelen tepki dalgasını arkana alarak mülteci ol.

Genellikle oralarda insan odaklı işlerde boşluklar var. Tamir gibi hizmetler mesela çok para kazandırıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben şu an aydın adnan menderes üniversitesi veteriner fakültesinde öğrenim görmekteyim. Eğer yurt dışında veteriner fakültesi okuma imkanın varsa hiç düşünme derim. Türkiye'de maalesef eğitim sistemi, özellikle bizim fakültelerimizde hala yeterli değil. Özellikle pratik eğitim anlamında yurt dışı ülkeleri çok daha ilerideler. Elbet bizim de pratik eğitimlerimiz olsa da yurtdışındaki kadar asla değil maalesef.

Norveççe bilmeden doktor bile olsan çalışamıyorsun. Bir arkadaşım da gitmek istiyordu ama norveççe bilmediği için çalışma izni vermiyorlarmış ve Türkiye'de Norveççe kursu yokmuş.

Geri
Yukarı