Notebook Performans Düşüşü

deejmert46

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, bilgisayarı alalı 1 yıl bile olmadı ama ilk aldığımda süperdi şimdi ise yavaş açılıyor. Bir klasöre girerken bile geç açılıyor, Chrome'a giriyorum 10 saniyede açılıyor, vb. Lütfen fikir verin, ne yapabilirim? Şimdiden önerileriniz için çok teşekkür ederim. Not: C'ye daha yeni format attım. İşletim sistemi: Windows 8.

ÖZELLİKLERİ:
Notebook MarkasıAsus
İşlemci MarkasıIntel
İşlemci Modeli4.Nesil Intel® Core i5-4200U Çift Çekirdekli işlemci
İşlemci TipiIntel Core i5
İşlemci Hızıi5-4200U - Turbo Boost 2.6 GHz
İşlemci Cache3 MB Intel® Smart Cache
Ekran Boyutu15.6
Ekran TipiLED HD
Ekran Çözünürlüğü1366x768
Ekran KartıNvidia
Ekran Kartı Belleği2 GB - Paylaşımsız
Grafik İşlemcisiNvidia Geforce GT840M
HDMI1 HDMI bağlantı noktası
Sistem Belleği4GB
Bellek TipiDDR3
[TBODY] [/TBODY]

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci sıcaklık değerlerine AIDA64, HWmonitor ya da Realtemp programlarından biri ile bak.
Sistem açılışında ve hafif zorlayıcı işler yaparken için ayrı ayrı gözlemle.

Isı kaynaklı bir sorun var ise fan ve anakart toz temizliği ve gerekli ise termal macun yenilemesi gerekebilir.

Windows'u yeni kurduktan sonra hiçbir program/oyun vs. yüklemeden yavaşlık yaşıyorsan en genel ve olası sorun budur.

Hmm. Yavaşlamaya kökten çözüm adım adım bende şekerim :D

1) Temizinden bir Advanced Systemcare'nin en son sürümünü yükleyin.

2) Advanced Systemcare'yi çalıştırıp oradaki tüm sistem eniyilemeleri yapın.

3) Artık Advanced Systemcare ile işiniz kalmadı.

4) BIOS,Driver,Firmware vs. ne varsa en son sürüme güncelleyin. Nasıl güncelleyeceğinizi Google teyzeden sorabilirsiniz.

5) Çok aşırı kullandığınız verileri SSD'ye atın.Eğer SSD'niz yoksa Raid 0 modunda bir SSD alın. Film, müzik gibi verileri HDD'ye atarsanız sistem kesinlikle yavaşlamaz.

6) Kaspersky'yi indirip laptopunuzu full olarak taratın ve virüsleri temizleyin.

7) İşletim sisteminiz eğer güncel değilse en son sürüme güncelleyin. (Windows 10 Hariç)

8) Bu işlemleri yaptığınızda laptopunuz ilk alınmış gibi süper hızlı olacaktır.

BIOS, VBIOS, FIRMWARE GÜNCELLEME REHBERİ

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı