Nuh tufanı, cep telefonu ve İHA'lar

Merhabalar! Sınavlardan dolayı cevap yazamadım. Hadi başlayalım :)

Dinden çıkana "mürted" denir ve cezası ölümdür. Siz böyle hadis yok diyorsunuz ancak dinden çıkmak Allah'a karşı savaş açmak yahut bozgunculuk olarak değerlendirilir. Bunun cezası da Maide-33 emrince:Eki Görüntüle 275670
Kaynak:Mâide Suresi 33-34. Ayet Tefsiri - Diyanet İşleri BaşKanlığı
Gördüğünüz gibi ayet dahi var. Bunun dışındaki örnekleri isterseniz araştırınız. Bir tane de hadis örneği vereyim:
Eki Görüntüle 275675
Kaynak:15
Şeriat ülkelerinde verilen cezalar:
Eki Görüntüle 275671

Kafanızdaki İslam anlayışı nasıl bilmiyorum ancak Arabistan'ın şeriata aykırı herhangi bir uygulaması gözüme çarpmadı, duymadım da. Şayet siz biliyorsanız yazın.

"Dinden çıkanı öldürün." diye bir hadis olduğunu bilmiyordum. Ancak hala bu sözün İslam'a, peygambere ait olduğunu düşünmüyorum. Çünkü bu hadis Kur'an ile çelişiyor. Bunu yanı sıra bütün dinler arasında sadece İslamiyet bu kadar baskı altında olduğu için muhtemelen bilgi kirliliği, karalama projeleri arasında, karmaşanın içinde dine karışmıştır diye düşünüyorum.

Az önce yıllardır takip ettiğim, örnek aldığım, bilgilendiğim, İnternet aleminde en popüler, en düzenli, en dürüsüt olarak gördüğüm sorularlaislamiyet sitesinde bile bu hadisin doğru olduğunu, İslam'a ait olduğunu savunuyor yöneticiler, anlayabilmiş değilim. Şoka girdim resmen. Ama hala benim açımdan kesin bir sonuç yok. Uzunca araştıracağım. Fakat Kur'an okumadan sadece hadislere yönelerek böyle sözlerin peygambere ait olduğunu savunmamalısınız. Bir noktadan sonra hakaret, iftira olarak algılayabilirler.

Bu arada konu dışına mı çıktık, emin değilim. Ancak konuyu açan arkadaş tartışmadan rahatsız oluyorsa devamını getirmeye gerek yok. Sonuçta dini bir sitede değiliz.

Son düzenleme:
Şeriat ülkelerinde verilen cezalar:
ccx5jnxueaa-9z2-jpg-large-jpeg.275671

En sevdiğim ceza şekli Pakistan'daymış:) "Hakaret edilir":) "Tüüü allah belanı versin" diyip konuyu kapatıyorlar herhalde:)

"Dinden çıkanı öldürün." diye bir hadis olduğunu bilmiyordum. Ancak hala bu sözün İslam'a, peygambere ait olduğunu düşünmüyorum. Çünkü bu hadis Kur'an ile çelişiyor.
İslam bir kakafonidir. Bir konu hakkında bir hüküm varsa, yeterli araştırmayı yaparsanız tam tersi bir hükmü de bulabilirsiniz. İstediğinize inanmakta özgürsünüz ancak bu İslamda yoktur diyemezsiniz.

Fakat Kur'an okumadan sadece hadislere yönelerek böyle sözlerin peygambere ait olduğunu savunmamalısınız.
C1FB5MvWQAA3fqB.jpg-large.jpeg

Kuran'ı Arapça ve Türkçe olarak okudum. Bunun yanında İncil de okuyorum. Bilmeden yaptığınız bu yorum beni üzdü.

Ayet ile mürted konusunu sabit tutmuşsunuz fakat Maide suresi 32. ayeti de göz ardı etmemelisiniz bence. Zira merhametli bir peygamber ölüm cezasını kolay kolay vermez. Dinden çıkanı tekrar dine davet edebilir öldürmek yerine.
Beyefendi varsa bir örneğiniz buyurun siz de paylaşın. Ne kabilelere tehdit yoluyla (yeterli gelmezse kılıçtan geçirme yoluyla) İslam kabul ettirildi.
Maide 32'yi siz göz ardı etmeyebilirsiniz ancak şeriat ülkeleri ediyor. Örneğin İran ülkede eylem yapanların Maide 33 gereği yargılanacağı açıklamasını yaptı. Bu saatten sonra yakalananlara geçmiş olsun diyorum.

Kuran'da bir ayet gösterin ve o ayet yüzün de örtülmesini emretmiş olsun
Yoktur, ancak siz de bana bir ayet gösterin namaz kılmayı anlatsın, hac ibadetini anlatsın, sünnet olmayı anlatsın... Bunlar çok genel geçiliyor yahut hiç bahsedilmiyor. Peki insanlar neye bakıyor da sünnet oluyor?

bu görüntü sizce şeriatın Arap erkekler tarafından değiştirilerek abartıya kaçırılmış hali değil midir?
İslam doymaz, gözü her zaman özgürlüğündedir. Hep daha fazla özgürlüğünü elinden almak ister. Çünkü bunun gerekli mevzuatı mevcuttur.

İslam'ın kendi ırklarına indiğini zannediyor o aptallar. İslam tüm insanlığın dinidir.
Bunun için geçerli sebepleri de var: "...Mekke ve çevresindekileri uyarman için sana indirdiğimiz..." (En'Am 92)
Kitap Arapça, peygamber Arap, kutsal mekanlar Arabistan'da, ritüeller Arapça ve de çoğu pagan dinlerinden kalma ama İslam evrensel... Açıkçası ben buna gülerim.
İslam gayet de yerel bir dindir. Klişe bir örnek olacak mahzur görün; ancak kutuplarda yaşayan bir Müslüman nasıl oruç tutacak, hangi zamana göre namaz kılacak. Uzay istasyonundaki Müslüman (harika bir hayal!) nereye dönecek şeklinde pek çok sorunu zaten görüyorsunuzdur. Kuranda geçen yerler, isimler, hayvanlar... (neredeyse) her şey o bölgeye özel şeyler. Hal böyle olduğunda işte böyle sorular soruluyor Ramazan Özel programlarında :D

Beyefendi varsa bir örneğiniz buyurun siz de paylaşın. Ne kabilelere tehdit yoluyla (yeterli gelmezse kılıçtan geçirme yoluyla) İslam kabul ettirildi.
Maide 32'yi siz göz ardı etmeyebilirsiniz ancak şeriat ülkeleri ediyor. Örneğin İran ülkede eylem yapanların Maide 33 gereği yargılanacağı açıklamasını yaptı. Bu saatten sonra yakalananlara geçmiş olsun diyorum.

O ayeti şeriat ülkelerinin göz ardı etmesi beni hiç bağlamaz çünkü ben ne Orta Asya'dayım ne de Acemlerin içindeyim. Elin Acem'i düşünsün onu. Ben bir Türküm.

Yoktur, ancak siz de bana bir ayet gösterin namaz kılmayı anlatsın, hac ibadetini anlatsın, sünnet olmayı anlatsın... Bunlar çok genel geçiliyor yahut hiç bahsedilmiyor. Peki insanlar neye bakıyor da sünnet oluyor?

Birçok alim dini ibadetlerin yapılış şeklinin Cebrail aracılığı ile peygambere aktarılıp öğretildiğini vurguluyor. Bununla ilgili ayet var mı orasını tam olarak bilmiyorum çünkü Kuran'ın tamamını okumadım. Hatta peygamberin ilk namazında Cebrail onun imamı olmuştur. Sünnet konusu ise rivayetlerle dolu bir konudur. Kimisi doğuştan sünnetliydi diyor kimisi de Cebrail sünnet etti diyor. Ama ne olursa olsun bu zaten Arap kültüründe var olan bir şey ayrıca da tıp dünyası sünnetin sağlıklı bir uygulama olduğunu vurguluyor. Zira sünnet edilmiş bir erkek organı, edilmeyenine göre daha temiz kalır. Kimi cinsel hastalıkların bulaşmasını ve penis kanserinin riskini azaltması vb. yararları var.

İslam doymaz, gözü her zaman özgürlüğündedir. Hep daha fazla özgürlüğünü elinden almak ister. Çünkü bunun gerekli mevzuatı mevcuttur.

İslam özgürlüğü kısıtlayan bir din değil, özgürlüğün Allah'ın istediği derecede yaşanılmasını emreden bir dindir. Ama görüyorum ki kadınları eve kapatan, erkek sinekten bile uzak tutan, ve sözüne değer vermeyen yozlaşmış ve çağın gerisinde kalmış bir Arap toplumu var.

Bunun için geçerli sebepleri de var: "...Mekke ve çevresindekileri uyarman için sana indirdiğimiz..." (En'Am 92)
Kitap Arapça, peygamber Arap, kutsal mekanlar Arabistan'da, ritüeller Arapça ve de çoğu pagan dinlerinden kalma ama İslam evrensel... Açıkçası ben buna gülerim.

Aynı surenin 107. ayetine bakarsanız “Biz seni alemlere rahmet olarak gönderdik.” diyor. Ayrıca Sebe 28. ayette de “Resulüm! Biz seni bütün insanlara/insanlığa rahmetimizin müjdecisi, azabımızın uyarıcısı olarak gönderdik; lakin insanların ekserisi bunu bilmezler.” diye belirtiyor.

Yani tüm insanlığa ve alemlere rahmet olarak gönderilmiş bir resul varsa o resulün dini ve kitabı da tüm insanlığa/alemlere gönderilmiş demektir.

Ama önemli olan dinlerin yerel yahut evrenselliği değildir, önemli olan gönderilen tüm peygamberlerin bulundukları kavimleri sapmış olduğu yanlış yollardan ve taptığı putlardan vazgeçirerek bir ve tek olan bir Yaratıcıya inanmalarının gerektiğini söyleme azmi ile bu konuda verdikleri mücadele ve bu kavimlerin azmaya devam ederlerse korkunç bir azabın kendilerini beklediğini haber vermektir. Zaten peygamber sözcüğü Farsça'da haberci, haber veren anlamındadır.

Vallahi şuraya bir espri bırakmaya geldim kaç dakikadır size cevap yazıyorum bilmiyorum.

Nuh un ihası.jpg

Bu konu sayesinde herkes ilahiyat profesörü oldu valla:) Maşallah maşallah:) Gerçi trajedik bir olay mizah malzemesi oldu biraz ama olsun alıştık bu olaylara artık canım ülkemde:)

tıp dünyası sünnetin sağlıklı bir uygulama olduğunu vurguluyor. Zira sünnet edilmiş bir erkek organı, edilmeyenine göre daha temiz kalır. Kimi cinsel hastalıkların bulaşmasını ve penis kanserinin riskini azaltması vb. yararları var.
Sanırım İbrahim Karahan'ın dedikleri yeterli olur bu konuda.
Ord. Prof. Op. Dr. Cemil Topuzlu (Cerrah) : “Sünnetten sonra sinir hastalıklarına tutulan çocuklar pek çoktur. Sünnetin asla faydası olmayıp, bilakis kötülüğü ve tehlikesi vardır.”

Op. Dr. İbrahim Karahan (Cerrah) :
“Ben genel cerrahi uzmanı olarak binlerce sünnet yaptım. Sünnetle ilgili olarak sağlık yararlarının hepsi palavradır ve insanları sünnet olmaya ikna etmek için yapılmaktadır. Kesinlikle kanmayın. Sünnet sağlık açısından zararlıdır. İnsanlara sağlıklı olduğunu söyleyerek yapmak onları kandırmaktır.
Çocuk doktorları ve pratisyen hekimler arasında bilgi fakiri olanlar var. Yenidoğan bebeğin penis başından derisini geri çekmeye çalışıyor ve ailelere darlık var bilgisiyle hemen sünnet öneriyorlar. Ben genel cerrah olarak diyorum ki, hangi kitapta okudunuz, nerden öğrendiniz bu saçmalığı. Penis derisi geri çekilirse asıl o zaman zedelenmeye bağlı yara-striktür ve enfeksiyona yol açarsınız.
Çocuk doktorları ve cerrahlar sünnet derisinden darlık yapıp idrar yolu enfeksinonu yaptığını iddia ederek aileleri bebeklikte sünnet olmaya ikna ederler. Bugüne kadar hiç darlık nedeniyle idrar yapamayan, glob gelişmiş, huzursuz bebek görmedim. Bebeklikte görülen üriner enfeksiyonlar bağışıklık sistemi ile ilgilidir. Erkek üst derisi meatusu yani idrar çıkış deliğini kaplayarak dışkı bulaşmasını önler. Sünnet ile deri çıkarılıp meatus açıkta kalır ve dışkı bulaşmasına açık hale gelir. Yenidoğanda sünnet idrar yolu enfeksiyon riskini artırır. Çünkü yenidoğan penis derisi penis başı ve çıkış deliğini kapayıp korumaya alarak dışkı bulaşmasını engeller. Erkekelerde % 1, kızlarda %10 gözükür. Kızlarda üretra ve anüse yakınlık nedeniyle enfeksiyon oranı yüksektir.
Üst-deri smegma denen bir madde üretir. Bu yağlı madde penis başını korur. Smegma sterildir-koruyucudur-faydalıdır-gereklidir. Antibakteriyel ve antiviral özelliği vardır. Penisi temiz ve sağlıklı tutar. Maalesef çoğu doktor bile smegmayı gördüğünde apse zanneder. Sünnet esnasında smegmayı gören aileler, cerraha teşekkür eder, bu maddeyi temizlediği için. Gözyaşı gözü nasıl koruyorsa, smegmada penis başını korur. Deri altındaki smegma koruyucudur, çıkarmaya çalışmayın.
Sünnetin komplikasyon yani sakatlık oranı % 5 dir. Toplu sünnetlerde ve deneyimsiz ellerde bu oran %10 dur. Sünnetin erken yaşta yapılması son derece zararlıdır. Vücut penis başını korumaya programlanmıştır. Bu yaşlarda yapılan sünnetlerde çok fazla adezyon parafimozis ve darlık oluşmakta, revizyon ameliyatları gerektirmektedir. Bu komplikasyonları önlemek için daha fazla cilt ve mukoza çıkarılmaktadır. Bu da penisin doğal gelişini engellemektedir.
Bazı çocuk cerrahisi uzmanları yenidoğan bebeğin pipisi eğri diye aileleri kandırıyor. Daha fazla parasını almak için. Bu şarlatanlıktır. Pipi eğriliği (Konjenital penil curvatur) çok nadir görülen ve ileri yaşta cinsel soruna yol açarsa ameliyat gerektiren önemli bir cerahi girişimdir. Sadece şekil bozukluğu için yapılmaz. Ancak pipi eğriliği kötü yapılan sünnetlere bağlı daha sık görülür. Herşeye itibar etmeyin ve araştırın.
Erken boşalma-prematür ejakülasyon, Türkiyede yapılan çalışmada görülme sıklığı %30 dur. Penisin vajen (hazne) içinde kalma süresi ortalama 3-5 dakikadır. Normalde bu süre 10-15 dakika olmalıdır. Sünnetlilerde cinsel yaşam olumsuz etkilenir ve cinsellik sönük yaşanır. Çocukları gereksiz sünnet işkencesinden kurtarmak ve sünneti kazanç kapısı olarak görmekten vazgeçmek mesleki bir insanlık görevidir.
Bebekte henüz penis başı gelişmemiştir, penis başı ay yüzeyindeki gibi kraterlerle doludur. Ayrıca bebeklikte frenulumu keserler ki burası erojen bir bölgedir. Burayı kesmezlerse penis aşağıya bakacak şekilde büyür. Yine bebeklikte mukozayı da keserler, çünkü kesilmezse striktür gelişir. Bebek sünnetini öneren tıp doktorları cehalet içindedir.”

Aynı surenin 107. ayetine bakarsanız “Biz seni alemlere rahmet olarak gönderdik.” diyor. Ayrıca Sebe 28. ayette de “Resulüm! Biz seni bütün insanlara/insanlığa rahmetimizin müjdecisi, azabımızın uyarıcısı olarak gönderdik; lakin insanların ekserisi bunu bilmezler.” diye belirtiyor.
O zaman az önce yazdığım şeyi tekrar yazayım.
İslam bir kakafonidir. Bir konu hakkında bir hüküm varsa, yeterli araştırmayı yaparsanız tam tersi bir hükmü de bulabilirsiniz. İstediğinize inanmakta özgürsünüz ancak bu İslamda yoktur diyemezsiniz.

taptığı putlardan vazgeçirerek bir ve tek olan bir Yaratıcıya inanmalarının gerektiğini söyleme azmi
Allahü Teala, Lat,Menat, Uzza gibi eski bir arap putudur. İslamdan önce AbdülUZZA diye isim olduğu gibi Abdullah diye isim de vardır.

Allah'ın gerizekalılarını rektör eden sisteme lanet olsun! Bir dünya vatandaşı, bilimle, yazılımla, çadaşlıkla, yoğrulurken biz da hala, yok islammış değilmiş, nuh muş, yahudiymiş uğraş dur. Elin oğlu kızı, LAB'larda gözün nasıl oluştuğunu araştırırken, biz nuh'un cep telefonunun tartışıyoruz. Ben ne hata ettim de böyle şaçmalıklarla karşılaşacak. Bu ülkede yaşamanın zorluğu bir yandan medeniyeti görüp, sahip olamamk. Arada derede kalmışlık var. Ya ordoğu ülesinde olacaksın ya çağdaş bir toplumda. Ortodoğuda olsan, cahil kalacaksın, medeniyet falan görmeyeceksin, hiç özenmeyeceksin. Çağdaş toplumda yaşasan, işine bakacaksın, diğerleri umrunda değil. Çok arada kalmışlık hissi bitiriyor insanı. Sabır taşı olacaksın burada.

@Taha Özkorucuklu Benim amacın sizinle yahut başkası ile penisin yapısı hakkında bazı doktorların görüşlerini tartışmak değildi. Biz burada Kuran'dan bir ayeti yanlış yorumlayan bir akademisyen(!) in ne kadar hatalı olduğunu esprili bir şekilde dile getiriyoruz.

O zat, İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi olup doktor unvanına da sahip. Demek istediğim bu kişinin bu mevkiye gelmesine rağmen hala net bir şekilde mesaj veren bir ayeti doğru yorumlama kapasitesine sahip olmayan bir zat olduğudur.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı