Nuh tufanı, cep telefonu ve İHA'lar

Hadisler öyle sandığınız gibi bir şey değil. 2-3. Yüzyılda yazılmış hadis kitapları:
Eki Görüntüle 275387
Siz bunu kinaye amaçlı söylediniz anladığım kadarıyla, ancak yanlış anlaşılmalar olmasın diye düzeltmek istedim:) Günümüzde biri kaynaksız hadis uydursa önce şeriatçılar tepesine biner. Hadislerin ayetlerden daha sağlıklı kaynakları vardır. Hadisleri rivayet edenler çok sıkı denetlenmiştir. Bazı ayetler sadece 1 kişinin şahitliği ile Kuran'a alınmıştır...
Neyse konunun çok dışına çıktım. İsterseniz başka bir konunun altında konuşulur.

Hocam yorumumu sizin 9 yaş yorumunuz üzerine yapmadım. Yani size gönderme yapmadım. Ama İnternet ansiklopedisinde yazıyor diye, her şeye de inanmamak lazım.

"Günümüzde biri kaynaksız hadis uydursa önce şeriatçılar tepesine biner." demişsiniz. Ben, size İslam'a, Kur'an'a ait olmayan, ama günümüzde "Hadis" ve "Peygamber"adı altında, millete dayatılan sözde hadislerden bahsedeyim. Örneğin Cübbeli, örneğin Mısıroğlu, örneğin Furkan Vakfındaki adam. Bu adamlar tamamen Kur'an ve İslam dışı söylemlerde, fetvalarda bulunuyor. Furkan Vakfındaki adamdan örnek verecek olursak, "İslam'da tabi ki de bir kişiyi öldürmek haramdır." diyerek başlıyor ve ardından, "Dinden çıkanı öldürmemizi peygamberimiz emretmiştir, İslam'da vardır." diyor. Konuşmasını bu şekilde bitirdiğinde, binlerce adam ayakta alkışlıyor. Ekran başındaki insanları da sayacak olursak, on binlerce, yüz binlerce insan ayakta alkışlıyor. Siz söyleyin, Kur'an'ın neresinde vardır böyle bir şey ? Bu duruma hiç kimse karşı çıkmıyor. O adam cümlesini bitirdikten sonra bir kişi karşı çıkmıyor. "Sahtekar YouTuber'lar" adlı konumda, "Bu ülkede, 4 halifeyi ateistlerden başka kimsenin bilememesi, dini duyguların sömürülmesi anlamına gelir." demiştim. "Günümüzde biri kaynaksız hadis uydursa önce şeriatçılar tepesine biner." istiyorsanız bu yorumunuz hakkında tekrar düşünün. Yıllardır televizyon karşısına çıkan Cübbeli, peygamber terliği, yanmaz kefen sattığında kim ses çıkardı ? "Benim 11 yaşında kızım var, bayramlarda bile elimi öptürmüyorum." dediğinde kim karşı çıktı ? Niye karşı çıkmadılar söyleyeyim. Adamlar her cümlesinin ardından, "Bunlar Hadislerde var, karşı çıkmayın çarpılırsınız." diyor. Öldürmenin, sakal kesmemenin, kız çocuğuna el öptürmenin, yüz kat daha kötüsünü görmek istiyorsanız Arabistan'da ki din adamlarına bakın derim. Onlarda İslam'a ait olmayan iddialarda bulunuyor ve hiç kimse ses çıkartmıyor.

Son düzenleme:
Bu zatın videosunu geçen gün Twitter da gördüm. Allah akıl fikir versin diyeceğim fakat bunlara inanan maalesef bir topluluk var!

Dedelerimin Lotları.jpg

Merhabalar! Sınavlardan dolayı cevap yazamadım. Hadi başlayalım :)
Ben, size İslam'a, Kur'an'a ait olmayan, ama günümüzde "Hadis" ve "Peygamber"adı altında, millete dayatılan sözde hadislerden bahsedeyim. Örneğin Cübbeli, örneğin Mısıroğlu, örneğin Furkan Vakfındaki adam. Bu adamlar tamamen Kur'an ve İslam dışı söylemlerde, fetvalarda bulunuyor. Furkan Vakfındaki adamdan örnek verecek olursak, "İslam'da tabi ki de bir kişiyi öldürmek haramdır." diyerek başlıyor ve ardından, "Dinden çıkanı öldürmemizi peygamberimiz emretmiştir, İslam'da vardır." diyor
Dinden çıkana "mürted" denir ve cezası ölümdür. Siz böyle hadis yok diyorsunuz ancak dinden çıkmak Allah'a karşı savaş açmak yahut bozgunculuk olarak değerlendirilir. Bunun cezası da Maide-33 emrince:
Screen Shot 2018-01-10 at 20.00.56.png

Kaynak:Mâide Suresi 33-34. Ayet Tefsiri - Diyanet İşleri BaşKanlığı
Gördüğünüz gibi ayet dahi var. Bunun dışındaki örnekleri isterseniz araştırınız. Bir tane de hadis örneği vereyim:
Screen Shot 2018-01-10 at 20.09.15.png

Kaynak:15
Şeriat ülkelerinde verilen cezalar:
CcX5jnxUEAA-9Z2.jpg-large.jpeg

Öldürmenin, sakal kesmemenin, kız çocuğuna el öptürmenin, yüz kat daha kötüsünü görmek istiyorsanız Arabistan'da ki din adamlarına bakın derim. Onlarda İslam'a ait olmayan iddialarda bulunuyor ve hiç kimse ses çıkartmıyor.
Kafanızdaki İslam anlayışı nasıl bilmiyorum ancak Arabistan'ın şeriata aykırı herhangi bir uygulaması gözüme çarpmadı, duymadım da. Şayet siz biliyorsanız yazın.

@Taha Özkorucuklu
Dinden çıkana "mürted" denir ve cezası ölümdür. Siz böyle hadis yok diyorsunuz ancak dinden çıkmak Allah'a karşı savaş açmak yahut bozgunculuk olarak değerlendirilir.

Ayet ile mürted konusunu sabit tutmuşsunuz fakat Maide suresi 32. ayeti de göz ardı etmemelisiniz bence. Zira merhametli bir peygamber ölüm cezasını kolay kolay vermez. Dinden çıkanı tekrar dine davet edebilir öldürmek yerine.

Ayrıca Arabistan kesinlikle çağ dışı uygulamaları olan bir ülkedir. Kadınlar araba sürme iznini bile vereli daha 3, 3.5 ay oldu. Bir de giyim konusu var, Kuran'da bir ayet gösterin ve o ayet yüzün de örtülmesini emretmiş olsun. Ama öyle bir ayeti Allah bildirmedi. Kadınlar Kuran'a göre dışarı çıktıklarında başkaları tarafından incitilmeyecek şekilde ve bakıldığında kim olduğunu belli edecek şekilde giyinmelidir.

Soruyorum size @Taha Özkorucuklu, bu görüntü sizce şeriatın Arap erkekler tarafından değiştirilerek abartıya kaçırılmış hali değil midir? Şeriata belki aykırı değil fakat kadının özgürlüğünü oldukça kısıtlıyor. İşte geri kalmış Arap zihniyeti yüzünden Müslüman-Arap kadınlar belki de belli konulardaki yeteneklerini ortaya çıkartamıyor.

Kadın giyimi.jpg

Kuran'da kadının başını ve yaka kısmını örtünmesi çeşitli ayetlerde emredilmiştir ama bu kadar da geri kalmışlık ben hiçbir Müslüman ülkesinde görmedim. İslam'ın kendi ırklarına indiğini zannediyor o aptallar. İslam tüm insanlığın dinidir. Ortaya çıktığı dönemde en azgın toplum Arap toplumu olduğundan Allah önce onlara bu dini bildirmiştir. Ayrıca Allah aşırıya kaçanları sevmez.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı