NVIDIA, RTX 2000 serisini kullanıcılara "iteledi"

Ben de öyle düşünüyorum ama önceliğim işlemci upgrade sonra 3060 oda seneye yaz olur o zaman zaten yenisi çıktı kartı çöpe atacak değiliz hala taş gibi oynatıyor Ultra'da.
Sizde hangi kart var? bende 2060 bulunuyor. Her ne kadar memnun olsam da yeni teknoloji hastalığım var. İyi bir şey mi? Belki. Ama cep yakar. Sonuç olarak ben belirttiğim gibi düşünüyorum arkadaşlar. Bana hak veren bir kitle de olacaktır. Biz beta testerlar olarak gerçek RTX'den önce RTX'i denedik.

Dostum RTX 2xxx serisi zaten ön ayak oluşturdu. Ray Tracing teknolojisi yeni bir şey değil ki zaten, Nvidia bu konuda olan çalışmalarına 2000 li yıllarda başlamış. Yani geçmişe şöyle bir bakınca asıl paranın AR-GE ye verildiğini çok rahat görebiliyorsun. Bunu bilerek almış olman gerekirdi zaten.
RTX 2xxx serisinde yaptıkları yatırımın karşılığını almış olmalılar ki Ray Tracing artık yaygınlaşması için daha güçlü RT Core lar ile daha güçlü GPU yu daha ucuza satabiliyorlar. Mevcut durumda kötü olan bir şey yok aslında.

Bunları ROG RTX 2060 OC kullanıcısı olarak söylüyorum.

RTX 2xxx serisi kartlar çöp gibi bir algı oluşmuş durumda insanlarda, neden abi 2000 serisi uzuuuun süre daha götürebilecek bir seri. O zaman her yeni seri çıktığında en fazla %10 luk fark olsun. Bunu ister misiniz gerçekten?

İyi de bu her zaman oluyor. GTX 680 Ti - 780 Ti farkına bak. 780 Ti ile 980 Ti arasındaki fark uçurum gibi. 980 Ti ile 1080 Ti arasındaki fark, 1080 Ti ile 2080 Ti arasındaki fark.

Teknoloji gelişiyor. O zaman her yeni nesil çıkışında, önceki nesilin en üst kartını alan herkes bu şekilde düşünmesi gerek.

Hayır yani anlamıyorum, 3000 serisi gelince 2000 serisi kartlar kendini imha mı edecek? RTX 2080 Ti acaba daha kaç yıl kendini orta-üst seviye kartlar arasında tutacak? Bence, GTX 780 Ti'in hala gideri var.

Aynı konu DH'de var. Ne bileyim çok saçma geliyor bana bu konu.

Duyurulduktan sonra RTX 3000'i beklemeyip önerilere rağmen RTX 2000 alanlar kötü yaptı zaten. Mesela ben yeni toplayacak olsam beklerdim kesin.
Çelik gibi sinir lazım çelik. 2020 merdiven adımı değil, direk merdiven değişimi gibi bir etkisi oldu. Level değil, sürüm atlandı.

GTX 680 Ti - 780 Ti farkına bak. 780 Ti ile 980 Ti arasındaki fark uçurum gibi. 980 Ti ile 1080 Ti arasındaki fark, 1080 Ti ile 2080 Ti arasındaki fark.
Hocam tamam da, bu kartların arası 2 yıl değil ki.
Çelik gibi sinir lazım çelik. 2020 merdiven adımı değil, direk merdiven değişimi gibi bir etkisi oldu. Level değil, sürüm atlandı.
Diyorum ya, NVIDIA'nın elinde zaten hazır bulunuyordu RTX 3000. RTX 3000'in üst düzey özelliklerinden kısarak RTX teknolojisini RTX 2000 serisi ile denettiler bize. Başarılı olunca da kıstıkları özellikleri de ekleyerek RTX 3000'i duyurdular. Teorimdir, kaynak yoktur.

Teknoloji ile yarışılmayacağını öğrenmemiz gerekiyor. Mevcut 20xx kartları olanlar, kartlarını satmak istediği zaman, başka kullanıcılardan birçok yerde "30xx kartlar geliyor" diyerekten hem kimse almaz imasında bulunuyor hem de fiyatları iyice diplere çekmek istiyorlar. Her sene bu kartlar ve işlemciler yenileniyor. Şuan 30xx serisi için 20xx kart satmak isteyenler, diğer sene 30xx serisini satmak isteyip yine 40xx serisi için para kaynağı oluşturmaya çalışacaktır. Her sene teknoloji bir adım ileri gittiği için haliyle önümüze daha gelişmiş bir şey sunuluyor ve insanların bütçesi el verenlerin özellikle geçmek istemesi çok normal. Konu başlığındaki zihniyet çok yanlış. Diğer sene de RTX teknoloji çok daha gelişmiş bir şekilde önümüze sunulacak belki de? O zaman da şu anki 30xx kartları için aynı şeyi söylemek mümkün mü? Bunun sonu hiçbir yere varmıyor :) Dediğim gibi, teknoloji ile yarışmak veya her sene en üst teknolojiyi kovalamak bütçeniz yok ise pek akıl mantık işi değildir.

Forumlarda onlarca kişi Ray Tracing'in daha yeni çıktığını, destekleyen oyun sayısının bile sadece birkaç tane olduğunu yazdı durdu ama 1660S alsa işini görebilecek insanlar her yeni çıkan teknolojiyi anbean takip etmesi şartmış gibi direkt 2070'lere 2080S'lere parayı bayıldılar. Oh olmuş demiyorum ama iyi ki "o bütçelere 1660 Ti mı aldın 2070 alırdın" diyenlere aldanmamışım. 2070'e vereceğim farkı daha iyi PSU, soğutucu, fan, SSD'ye verdim. 1660 Ti yetersiz gelmeye başlayınca yine o dönemin sweet spot kartını alırım (3070 mi olur 4060 mı olur bilmem) işimi görene kadar kullanırım.

İhtiyacınız olandan fazlasına para vermeyin, upgrade yapsanız bile uzun yıllar kullanacağınız diğer parçaları ise kaliteli seçmekten imtina etmeyin.

Geri
Yukarı