NVIDIA RTX 4060 Ti para israfı

@Berkant29 Evet hocam yazdıklarınıza katılıyorum. Mesela laptop tarafında ben 4050'yi almam, çünkü oynadığım oyunların hepsinde maalesef DLSS veya Frame Generation yok, Minecraft Java gibi. Ben şimdi SEUS PTGI kullansam en aşağı 3070 gücünde bir kas gücüne ihtiyacım var ama 4050 dediğimiz GPU sanırım 1660 gücünde en azından 50 W olan versiyonu. (geçenlerde MSI'ın bir modeli 24 bin liraydı, aşağı yukarı 95 W 3060'larla benzer fiyattaydı ama dediğim gibi işte kas gücü olmayınca ben bu GPU'lu dizüstünü alamam, Minecraft örneğinde olduğu gibi)

NVIDIA'nın VRAM politiikasını düzeltene kadar yüceltmeye devam edeceğim kim ne derse desin.
Aynen canım, o yüzden RX 6500 XT 4 GB ve beraberinde bir ton problemli çıkmıştı değil mi? Ya da RX 7600'ün 10 GB VRAM'li olması beklenirken 8 GB olması gibi. İki firma da cebini doldurmanın peşinde, takım tutar gibi marka tutmayın.

Aynen canım, o yüzden RX 6500 XT 4 GB ve beraberinde bir ton problemli çıkmıştı değil mi? Ya da RX 7600'ün 10 GB VRAM'li olması beklenirken 8 GB olması gibi. İki firma da cebini doldurmanın peşinde, takım tutar gibi marka tutmayın.

6000 serisiyle 3000 serisini kıyaslıyorum ben.

3060 Ti ve 3070 Ti gibi para israfının kralı olmuş kartların yanında 4060 Ti yine iyi kalıyor.

Düşük güç tüketimi, DLSS 3.0 desteği, elle tutulur RT performansı ve opsiyonel 16 GB seçeneği yetmiyor mu? Bence yetiyor en azından diğer 2 kart o fiyatlarına rağmen bunları veremiyordu. Dümdüz kas gücüne bakıp iyi değil demek ucuz taktik.

3060 Ti ve 3070 Ti gibi para israfının kralı olmuş kartların yanında 4060 Ti yine iyi kalıyor.

Düşük güç tüketimi, DLSS 3.0 desteği, elle tutulur RT performansı ve 16 GB opsiyonu yetmiyor mu? Bence yetiyor en azından diğer 2 kart o fiyatlarına rağmen bunları veremiyordu. Dümdüz kas gücüne bakıp iyi değil demek ucuz taktik.
İnsanların da bu yeni çıkan kartlar arasında çok fark yok demesini de anlayamıyorum tam olarak. Zaten fabrikasyon süreci olarak 3 nanometre olacak yeni nesilde ve böyle böyle fizik kurallarının sınırına gelecek transistör teknolojisi. Tabii ki verimlilik azalacak bu gidişle, yeni yollar bulunması lazım ve Path Tracing için daha güçlü GPU'lara ihtiyaç var.

@Berkant29 evet hocam yazdıklarınıza katılıyorum. Mesela laptop tarafında ben 4050'yi almam, çünkü oynadığım oyunların hepsinde maalesef DLSS veya frame generation yok, Minecraft Java gibi. Ben şimdi seus ptgı kullansam en aşağı 3070 gücünde bir kas gücüne ihtiyacım var ama 4050 dediğimiz GPU sanırım 1660 gücünde en azından 50W olan versiyonu. (geçenlerde MSI'ın bir modeli 24 bin liraydı, aşağı yukarı 95 W 3060'larla benzer fiyattaydı ama dediğim gibi işte kas gücü olmayınca ben bu GPU'lu dizüstünü alamam, Minecraft örneğinde olduğu gibi)

Doğrudur hocam, MSI'in o modeli 45W RTX 4050 içerdiğinden alınmaz çünkü bayağı kısılmış bir kart ek olarak laptop tek fanlı bir soba :D
4050'de 140W alınmalı veya 105W. Zaten ikisinin de performansı benzer çünkü 4050 100W'ın üstüne bile çıkmiyor oyunlarda. 90W'a gelince kart zaten Max frekansa ulaşmış oluyor. Fakat Sentetik testlerde çıkıyor. Bu iki kart kas gücü olarak 140W RTX 3060 ile aynı neredeyse. Yanlış hatırlamıyorsam 3060, 25 oyunda AVG. %5 daha iyiydi. DLSS 3 açınca 4050 basıp geçiyor tabii. Laptoplarda DLSS önemli bir hal alıyor çünkü VRAM çok sınırlı. Ayni fiyattayken 140w rtx 4050 tercih edilmeli diye düşünüyorum.

Geri
Yukarı