Çözüldü NVIDIA ve AMD ekran kartlarındaki frekans farklılığın sebebi nedir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ahmet enis

Kilopat
Yer
Erzurum
Daha fazla  
Meslek
öğrenci
Bir haftadır ekran kartı almak için araştırma yapıyorum. Araştırma yaparken dikkatimi bir konu çekti. GTX 1060 1900MHz çekirdek hızına sahip arkadaşlar. RX 580 ise 1330. Fakat performansta kafa kafaya gidiyorlar, hatta RX 580 daha üstün diyebiliriz. Ya işte Nvdia Experiance var, falan, filan demeyin hiç. RX 580 daha güçlü bir kart. Ama anlam veremiyorum bu duruma, nasıl 500MHz daha düşük çekirdek hızına sahip olup, bu performansı veriyor? Ayrıca RX serisi 14nm teknolojisi ile üretiliyor GPU frekansının daha yüksek olması gerekmez miydi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
GPU frekansından çok mimari ve çekirdek sayısına bakmak daha önemli.
Az sayıda hızlı çekirdek mi? Yoksa çok sayıda hızı düşük çekirdek mi?
Gibi bir soru karşına çıkar.

Ayrıca TFlop cinsinden değerler, Transistör sayısı, Nvidia kartlarda CUDA çekirdek sayısı gibi farklar da mevcut.
Konuya verilmiş cevapların gereksiz olanlarının ilk cümlesinden sonrasını es geçerek %90'ını okumuş bulunmaktayım.

Hem GPU hem CPU bazında birbirine rakip olan tüm sistemleri kullandım, kullanmakla kalmayıp, çevremdeki insanlara da teknik destek sağladım.
"Tecrübe denilen şey, malesefki yaşanılmadan öğrenilmeyecek pahalı bir alışveriştir." Sizleri burada, bu tartışma ortamına sürükleyen yegâne sebep, maddiyatlarınızdır. Şunu söyleyebilir misiniz? "Yeterince maddi gücüm yerinde fakat ben Ryzen 3800X alıp üstüne 5700 XT ile sistemimi düzer keyfime bakarım..." kendinize dürüst olun bu cümleyi kurmazdınız. Örneğin aylık geliriniz 7K ve üzeri olsaydı eminim 10. Nesil bir Intel CPU ve RTX 2080 TI'yı çekerdiniz kapının önüne...

Tamamen tarafsız biri olarak;

AMD
  • Donanım anlamında FX serisi işlemcilere kadar FX'lerde dahil tüm kullanıcıları hayal kırıklığına uğratmış,
  • Ekran kartı pazarında hala malesef NVIDIA'nın korkmasına, titremesine sebep olacak herhangi bir atılım yapmamış, (RX serilerinde azıcıkta olsa hareketlenme göstermiş)
  • Yazılım konusunda bir türlü optimal seviyeye gelememiş,
  • CPU bazında Ryzen serileriyle de İntel'e göz dağı vermeyi başarmış,
  • 2019 itibariyle yine CPU bazında IPC değerlerinde ki artış sebebiyle hem oyun hem iş istasyonları anlamında artık oyunda olduğunu kanıtlamaya başlamış ve bu sayede artık adam olduk artık bunu belli edelim diyerek fakir dostu AMD malesef burjuva kılıklı rakibine benzemek için fiyatları yukarılara çekmeye başlamış,
  • Bunu ikinci kez yazıyorum malesef hala yazılım sorunlarını çözememiş,
  • Bir şirkettir.

INTEL
  • Adını duyduğumuz ilk günden bu yana tek çekirdek performansı sebebiyle oyuncular için mecburi bir seçenek olmuş,
  • Mecburi çünkü yukarıdaki sebepten ötürü tekel olduğunun bilinciyle fiyatları asgari değil azami değerlere yükselterek son kullanıcıya ulaştırmış,
  • AMD gibi çok yönlü alanlarda faaliyet göstermediği için, direkt olarak CPU odaklı çalışması sebebiyle bu alanda uzmanlaşmış,
  • Yeni yeni AMD'nin Ryzen atılımlarıyla birlikte tekel olma avantıjını 2020 yılı itibariyle kaybetmiş bulunmakta ve Ryzen 4000 serisiyle bu koltuğuğu AMD'ye (S)eve (S)eve bırakmak üzere olan
  • Skylake işlemcilerin düz modellerine OC kilidi vurarak, kullanıcıları enayi yerine koyup yine kullanıcıların haklı isyan ve talepleri doğrultusunda üreticilere BIOS güncellemelerini dağıttırıp OC kilidini açtırmış,
  • Şuan da tüm aciziyetiyle 2020'ye korku ve dehşetle girmiş,
  • Bir şirkettir.

NVIDIA

• Fiyat politikalarıyla Intel abisini örnek almış,
  • Sadece ekran kartı ürettiği için hem donanım hemde bu donanımları destekleyecek olan yazılımları konusunda uzmanlaşmış,
  • AMD'nin çoklu alanda hizmet vermesinden ötürü ona üstünlük sağlamış,
  • AMD'nin İntel'e saldığı korkuyu başına gelmeden hissetmeye başlamış,
  • Orta segmentle dar gelirli kullanıcıların gözünü boyamaya çalışan,
  • Malesefki alanındaki uzmanlığı sebebiyle tekel oluşunun bilincinde olup, bunu iyi kullanan,
  • Bir şirkettir.

Sizler, bizler, yani son kullanıcılar maddiyata ölçüsünde yaşadığı güzel deneyimleri yahut hüsranı burada tartışaduralım... Maddiyatınız ne kadar iyi olursa olsun biririleri tarafından malesef sömürülüyoruz, maddiyatı kötü olanlar ise kötü deneyimlerle baş başa kalıyoruz. Kusura bakmayın yine kaybeden bizleriz.

(Bu cevabı telefonla yazdım imla hatam olduysa kusura bakmayın. Elimden geldiği kadar dikkat etmeye çalıştım)

İyi forumlar.

Çoğu noktada haklısın hocam.
Yalnız bazı durumlarda kaynak hatası veya kişisel görüş ağır basıyor.
14 bin tl aylık net gelirim var, işime yarayabilecek en hızlı ve uygun fiyatlı telefonun mi 8 se olduğuna karar verip 1100tlye onu aldım 1 senedir de çok memnunum telefondan. iOSAndroid forumlarında da var paran olsa iPhone alırsın diye, almam. Telefonun kendinde olması gereken çok basit bir konuşma kaydedici için bile haftalık 15 dolar vermekçok saçma geliyor bana. Benim için bir şeylerin belirlenmiş olmasına gıcık oluyorm, dimmera bile izin vermiyor mesela telefon.
Bilgisayar konusunda da aynı şekilde, 3 sene önce indirimleri takip ederek 1-2 ayda 3000tlye topladığım masaüstü bilgisayarım (monitor kb mouse herşey dahil, i5 6500 4.8ghz [OC yapılabilen, bana yetecek, en uygun f/p ürünü olduğu için seçmiştim, ryzenler yoktu o zamanlar], gtx 1060 armor, 8gb 3400mhz, z170m mortar, fsp 500w, hyper 212, 250 samsung ssd, silencio 352, g502, uyguruk bir klavye) şu an bile bana ziyadesiyle yetiyor. Benzer zamanlarda abime de i7 6700k, gtx 1070, 16gb ram 512ssd 600w silver power, corsair kasa, hyper 212 topladık, kardeşimle beraber işlemcide daha %60-70 i geçmediler hiç bir oyunda, ve sadece cs go oynayan abim ikinci bir gtx 1070 takıp sli yapmamı istiyor benden. Oynadığı çözünürlük 1280*1024 streched. Monitoru 75hz onu değiştirmen gerekiyor önce diyorum, yok.
Bizim ülkede insanlar parasının değerini bilmiyor, bu tür şeylere gereksiz ve orantısız para gömüyor parası olan. Ömrü hayatında mobil oyun oynamayacak adam gidiyor sd855+ işlemcili telefon alıyor sırf pahalı diye, ancak sokağındaki trafiği videoya alabilecek adam kamerası çok güzel diye ahane edip pro max alıyor, ne adam gibi tatile gidiyor, ne yatırım yapıyor, ne daha güzel bir eve arabaya geçiyor. Yabancılarda bu durum tam tersi, adamlar parasının değerini biliyor, cahil cüheyla hariç hiç biri böyle boş artislik yapma uğruna parasını saçmıyor.

20 yıldır bu pc işindeyim, çok farklı sektörlerinde çalıştım. Şu an insanlara önderdiğim özellikle ihtiyaçlarına yetecek bir pc almaları ve özellikle de masaüstü için ikinci el ürün almaları.Takip edip uygun denk getirirseniz muazzam kârınız var. Örn: Arkadaş muhasabeci, benden pc önerisi istiyor, i7 9700ler 32 ramler ekran kartları havada uçuşuyor, diyorum hadi hepsini anladım, ekran akrtını ne yapacaksın, kullandığım muhasebe programı ağır diyor. Velhasıl arkadaşa 2. el acer veriton i76700, 16gbram, 250 ssdli makine aldık, min 5-6 sene kullanır, 2000tl ye.

Çok eski ısınan seri hariç "Donanım anlamında FX serisi işlemcilere kadar FX'lerde dahil tüm kullanıcıları hayal kırıklığına uğratmış" bu cümle için kaynağın ne? Anket vs mi yaptınız kullanıcı yorumlarını almak için? Yoksa forumlarda size mi öyle göründü? FX serisini özellikle çok çekirdek gerekiren program kullanan bir çoks anayici arkadaşa topladık 3-4 sene önce, hepsi de halen çok memnun, FX serisi ayrıca AMD nin pazar payını yuzde 10 civarında artırdı ilk çıktığı dönemde. Çok aşırı derece büyük bir başarı bu.

"Ekran kartı pazarında hala malesef NVIDIA'nın korkmasına, titremesine sebep olacak herhangi bir atılım yapmamış, (RX serilerinde azıcıkta olsa hareketlenme göstermiş)" Bunun için kaynağın ne tam olarak? Bir ara düşüş yaşamış olsa da özellikle bu XT serisinden sonra tekrar %25-30 lara geldiler ve artarak da devam ediyor şirketin pazar payı. %10 size kağıt üzerinde küçük bir rakam gibi geliyor olabilir, yalnız milyar dolarlık piyasada %1 bile aşrı derecede büyük bir meblağ. Kaynak Kaynak 2
Ayrıca

"CPU bazında Ryzen serileriyle de İntel'e göz dağı vermeyi başarmış", mesele gözdağında baya baya öte seviyede. Pazarda %80'i elinde bulunduran intel şu an 65 e kadar düştü, ekran kartının aksine düşüş stabil olarak AMD kazanımı şeklinde devam ediyor. PS ve Xbox ta kullanılan malzemeleri saymıyorum bile. Kaynak 1 Kaynak 2 Kaynak 3

"Skylake işlemcilerin düz modellerine OC kilidi vurarak, kullanıcıları enayi yerine koyup yine kullanıcıların haklı isyan ve talepleri doğrultusunda üreticilere BIOS güncellemelerini dağıttırıp OC kilidini açtırmış." Kullanıcı isyan talebi vs. hiç bir şekilde sallamadılar, anakart firmaları sağolsun buna imkan veren bios güncellemeleri verdiler de bir işe yaradı. Ayrıca intel öyle bir baskı hissetse daha fazla işlemcide OC'ye izin verir, sorumluluk tamamen kullanıcıya aittir der çekilir giderdi. Non K oc sadece skylake serisine var bildiğim kadarıyla.

"Şuan da tüm aciziyetiyle 2020'ye korku ve dehşetle girmiş" Bu pek tarafsız ve objektif olmamış :D, hiç kimseden böyle bir açıklama veya ima yok, forumlarda bile.

"Maddiyatınız ne kadar iyi olursa olsun biririleri tarafından malesef sömürülüyoruz, maddiyatı kötü olanlar ise kötü deneyimlerle baş başa kalıyoruz. Kusura bakmayın yine kaybeden bizleriz. "👏 👏 👏 Dikkat etmek bizim elimizde.

"Konuya verilmiş cevapların gereksiz olanlarının ilk cümlesinden sonrasını es geçerek %90'ını okumuş bulunmaktayım." bu yoruma da gerek yok, herşeyi her zaman en iyi bilen siz olamazsınız.

Bilgilendirme için ve açıklamalar için teşekkürler.

Alırken GPU Z ve FurMark testini yapıp GPU Z'daki sensors bölümünü açık bırakıp FurMark yapınca kartın miningde kullanıp kullanılmadığını GPU'nun durumunu net şekilde öğrenebiliyorsunuz.
Yok öyle bir hikaye kardeşim. Ne güzel üfürmüşsün. Bir ekran kartını alırken ikinci el test yaparak hangi oyunların oynandığını nasıl öğrenemezsen mining yapılıp yapılmadığınıda öyle öğrenemezsin. Kalıcı belleği olmayan bileşenden bilgi alamazsın kardeşim.

Yanlış Bilgilendirme
Yok öyle bir hikaye kardeşim. Ne güzel üfürmüşsün. Bir ekran kartını alırken ikinci el test yaparak hangi oyunların oynandığını nasıl öğrenemezsen mining yapılıp yapılmadığınıda öyle öğrenemezsin. Kalıcı belleği olmayan bileşenden bilgi alamazsın kardeşim.
Öğrenirsin. Mining yapan adam voltajı ile oynuyor BIOS'u ile oynuyor sıcaklık değeri ile oynuyor. Bu test sonuçlarında kartın çekirdeğinin ne kadar kararlı performans verdiğini, verilen voltajın anlık yükselme azalma grafiği, Total'de kaç MV çektiği, ekran kartının sıcaklık değerlerine ulaşabiliyoruz. Bu tablolardaki şeritler eğer düz bir çizgi yerine testere ucuz gibi ise o kart fazla zorlanmış ve sorunlu bir karttır. İlla mining yapılmış diyemeyiz, 2.el satılan oyun kartında'da sorun çıkabilir önemli olan bu testleri yapıp kartın performansından emin olmak. Bu test 30/40 dakika sürüyor. Ekran kartı gibi bir bileşenin 40 dakika boyunca %100 çalıştırılıp sorun çıkmaması ve performansın yerli yerinde olması o kartı alınabilir ve güvenli yapar. Bu bir garanti değildir ama 2.el alan adam zaten bazı şeyleri riske etmektedir dediğim şekilde yapılan testi geçen kart emin olun sorun çıkartmaz. Bana biraz tecrübe yerine, başkalarından öğrenilen bilgiler ile konuşuyormuşsunuz gibi geliyor. Şimdiye kadar İstanbuldan 10'dan fazla kart getirttirdim Erzurum'a (RX580 ve RX570 genellikle) ve hepsinde dediğim testi uygulattım arkadaşıma. Belki inanmak istemezsiniz ama sattığım kartlardan 1 tanesinde bile problem çıkmadı.

@ahmet enis Sence mining için VBIOS'u modlayan adam satmadan önce orijinal VBIOS'u yüklemez mi? Bunu anlamanın yolu yok maalesef. Adamın vicdanına kalmış söyleyip söylememek.
Arkadaşa voltajın anakart üzerinden verildiğini anlatsak sorun hallolacak. Diyorum kalıcı belleğin olmadığı bir birimden veri alamazsın diye, anlamamakta ısrarcı. Adam söküp verecek ekran kartını. Açıp devre temizleyiciyle temizleyip, fanlarını yağlayıp, tozunu alıp, macununu sürdükten sonra iki yıl kullandığı kartı bir ay kullandım derse yine anlamazsın. Fatura istersin en fazla. Garantisi devam ediyorsa ne ala. Etmiyorsa tam kumar...

Yanlış Bilgilendirme
@ahmet enis sence mining için VBIOS'u modlayan adam satmadan önce orijinal VBIOS'u yüklemez mi? Bunu anlamanın yolu yok maalesef. Adamın vicdanına kalmış söyleyip söylememek.
Yüklese bile o orijinal olmayan BIOS ile yapılan işlemlerde ekran kartının düzenli ve kararlı performansı bozuluyor ve fotoğrafta gözüktüğü gibi dalgalı bir şerit çıkıyor karşımıza en az 200/300 puan az almamız da cabası.
Alttaki GTX 1070 test sonucu ise son derece iyi bir sonuçtur. Aradaki farkları karşılaştırarak anlaması zor değil.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20190621-112232.png
    Screenshot_20190621-112232.png
    576,8 KB · Görüntüleme: 35
  • 1.gif
    1.gif
    22,5 KB · Görüntüleme: 89
Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartının aynı model olduğunu var sayarsak çekirdek kalitesi ön plana çıkıyor. Fırından çıkan her işlemci aynı kalitede değil. Bazısı kötü bazısı iyi çıkıyor. Hepsi belli bir standardın üstünde fakat belli farklar oluşuyor. Bu fark çok azdır. Iyi yada kötü işlemciye denk gelmek tamamen şans işidir. Pahalı ekran kartlarında özellikle yüksek kaliteli çekirdekler seçilir.

Detaylı teknik bilgileri inceleyerek bakabilirsiniz;
Cuda Çekirdeği sayısı
Haritalandırma üniteleri
Bit sayısı çok önemli değil şuanki yıllarda
Gpu hızı
Bellek hızı
Güç tüketimi (bunu çoğu kişi önemsemiyor ama eskiden nvidia bu konuda çok önde idi )
Tavsiyem Nvidia tarafına yönelmeniz.
Fanboy değil , bu alanda çalışan elektronik mühendisi olarak söylüyorum.

Öğrenirsin. Mining yapan adam voltajı ile oynuyor BIOS'u ile oynuyor sıcaklık değeri ile oynuyor. Bu test sonuçlarında kartın çekirdeğinin ne kadar kararlı performans verdiğini, verilen voltajın anlık yükselme azalma grafiği, Total'de kaç MV çektiği, ekran kartının sıcaklık değerlerine ulaşabiliyoruz. Bu tablolardaki şeritler eğer düz bir çizgi yerine testere ucuz gibi ise o kart fazla zorlanmış ve sorunlu bir karttır. İlla mining yapılmış diyemeyiz, 2.el satılan oyun kartında'da sorun çıkabilir önemli olan bu testleri yapıp kartın performansından emin olmak. Bu test 30/40 dakika sürüyor. Ekran kartı gibi bir bileşenin 40 dakika boyunca %100 çalıştırılıp sorun çıkmaması ve performansın yerli yerinde olması o kartı alınabilir ve güvenli yapar. Bu bir garanti değildir ama 2.el alan adam zaten bazı şeyleri riske etmektedir dediğim şekilde yapılan testi geçen kart emin olun sorun çıkartmaz. Bana biraz tecrübe yerine, başkalarından öğrenilen bilgiler ile konuşuyormuşsunuz gibi geliyor. Şimdiye kadar İstanbuldan 10'dan fazla kart getirttirdim Erzurum'a (RX580 ve RX570 genellikle) ve hepsinde dediğim testi uygulattım arkadaşıma. Belki inanmak istemezsiniz ama sattığım kartlardan 1 tanesinde bile problem çıkmadı.
Nvdia'da BIOS değiştirme yok zaten. AMD kartlarda da orijinal BIOS geri yüklenir, kart temizlenip, macun değiştirilirse hiçbir şekilde anlaşılmaz.

Yetkili servisler bile anlayamıyor, siz nasıl anlayacaksınız? 2 yıl mining yaptım ben.

Ayrıca mining yapılan kartların performansı düşmez, mining en fazla fan ömründen yiyor. Birçok kart ile test ettim, performans kaybı yoktu.
Zaten anlık olarak kartların kazdığı coinleri görebiliyorsunuz tek tek, her gün aynı miktarda kazıyor. Performans kaybı olsa giderek azalırdı.
O dalgalanmaların mining ile ilgisi yok, 2 günlük kartta bile olabilir. Donanımsal bir sorun.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı