Elektronik NZXT Kraken X53 2.852 TL!

Arkadaşlar bende bu kasa ve soğutucu var. NZXT üzmez diye aldım. Ancak oyunlarda Ryzen 5600X OC ile hala 80 dereceleri zorluyor. Bu kasa mesh olmadığı için mi? Yoksa başka bir sorun mu var?

Arkadaşlar bende bu kasa ve soğutucu var. NZXT üzmez diye aldım. Ancak oyunlarda Ryzen 5600X OC ile hala 80 dereceleri zorluyor. Bu kasa mesh olmadığı için mi? Yoksa başka bir sorun mu var?
Kasa mesh değil ve artı olarak soğutucu montajı görseldeki gibi yapılmalı yani üste konumlandırılmamalı.
Ekstra olarak 5600 zaten sıcak bir işlemci ama mesh kasa ve ön panele konumlandırırsan çok fark görürsün.

600 TL'lik soğutucularla bile öyle sıcaklıklar görülmüyor. Başka bir durum var.

Hava sirkülasyonu hiç yok kasanın sanırım. Ben ona yordum. Önü mesh’de değil.
Kasa modelin ne? Sürekli 80’se anormal. İlk yazdığım mesajdaki uygulamayı yapabilecek kasan olursa sıcaklıklar ciddi anlamda düşer. Modelini yazarsan kasanın hava akışı olup olmadığını anlarız ama genelde önü mesh olmayan kasalar önden soğuk hava alamadığı için sirkülasyonda ciddi anlamda zayıf kalıyor.

Son düzenleme:
Kasa mesh değil ve artı olarak soğutucu montajı görseldeki gibi yapılmalı yani üste konumlandırılmamalı.
Ekstra olarak 5600 zaten sıcak bir işlemci ama mesh kasa ve ön panele konumlandırırsan çok fark görürsün.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Buradaki gibi yaptım montajı. Montaj doğru yani. Ancak AMD çok ısınıyor. Intel 11400F Casper soğutucu ile 65 dereceyi geçmiyordu. Şu an hem Ryzen 5600X'ten hem de NZXT kranken modelinden memnun değilim.

Kasadan dolayı diyorlar. Sanırım AMD işlemciler ile olan yolcuğumu en kısa zamanda Intel ile değiştirmeliyim. AMD ekran kartını NVIDIA ile değiştirince büyük bir rahatlama ve stabilite görmüştüm. İşlemci de ise büyük bir sıcaklık farkı görecek gibiyim.

Hava sirkülasyonu hiç yok kasanın sanırım. Ben ona yordum. Önü Mesh'de değil.

Kasa modelin ne? Sürekli 80'SE anormal. İlk yazdığım mesajdaki uygulamayı yapabilecek kasan olursa sıcaklıklar ciddi anlamda düşer. Modelini yazarsan kasanın hava akışı olup olmadığını anlarız ama genelde önü mesh olmayan kasalar önden soğuk hava alamadığı için sirkülasyonda ciddi anlamda zayıf kalıyor.

Görseldeki kasa var. Ve montajda bu şekilde.

Kasadan dolayı diyorlar. Sanırım AMD işlemciler ile olan yolcuğumu en kısa zamanda Intel ile değiştirmeliyim. AMD ekran kartını NVIDIA ile değiştirince büyük bir rahatlama ve stabilite görmüştüm. İşlemci de ise büyük bir sıcaklık farkı görecek gibiyim.
Bunun AMD ile ne alakası var? X olmayan versiyonunu orta halli bir kule tipi soğutma ile OC yaparak kullanıyorum. Arkadaşımda aynısı var ve F/P bir soğutucuyla kullanıyor. Forumda birçok kullanıcının sahip olduğu bir işlemci. Probleminiz başka.

Ayrıca paylaştığınız video açılmıyor.

Bunun AMD ile ne alakası var? X olmayan versiyonunu orta halli bir kule tipi soğutma ile OC yaparak kullanıyorum. Arkadaşımda aynısı var ve F/P bir soğutucuyla kullanıyor. Forumda birçok kullanıcının sahip olduğu bir işlemci. Probleminiz başka.

Ayrıca paylaştığınız video açılmıyor.

Isınan bir işlemci. Fazla ısınan bir işlemci olduğu için AMD ile alaksı var. Video açılması sorun değil montaj ilk resimdeki gibi. Düz mantık olarak söyleyeyim AMD Ryzen 5600X işlemciyi bu kasa ile soğutmaya yetmiyor. Çoğu zaman kasa açık oyunlara giriyorum.

Isınan bir işlemci. Fazla ısınan bir işlemci olduğu için AMD ile alaksı var. Video açılması sorun değil montaj ilk resimdeki gibi. Düz mantık olarak söyleyeyim AMD Ryzen 5600X işlemciyi bu kasa ile soğutmaya yetmiyor. Çoğu zaman kasa açık oyunlara giriyorum.
Bizimki niye ısınmıyor? Ne alakası var? Kasanızın hava geçirgenliği açısından kötü olduğunun farkında mısınız? Stok soğutucu bu işlemci için yetmiyor derseniz anlarım ki zaten AMD'nin hala güncellemediği bir soğutucu ile satılıyor. O konuyu da 400 TL'lik bir soğutucuyla dahi çözüyorsunuz. Yani "ısınıyor" lafını kabul edemem. Sizin kullanım yanlışlarınız var.

Corsair sıvı soğutucu tercih eden ve kullanan biri olarak son çıkarttıkları NZXT kasalarını inceledikten sonra bu markanın sıvı soğutucusunu kullanmak istedim ve aldım. dikkatimi çeken bir nokta ise, Corsair’dan performans olarak gram farkı yok. Hatta şöyle bir durum var, NZXT kraken modellerinin RGB serilerinin üzerindeki fanlar RGB siz modellerden daha sessiz, aynı zamanda da hava basıncı daha düşük model fanlar kullanılıyor. Buna rağmen performansı harika.

Windows 11 kullanıyorum, arka planda bir sürü uygulama aktif çalışıyor, üzerine Chrome açık ve 7-8 sekme sayfa varken bir video çekmiştim. HDcam uygulamasında genel kullanınım Silent moddadır. Egzoz çıkış fanı ve kasa soğutma fanlarıda oyuna girmeden aktif olmayacak şekilde ayarlıdır. Kullandığım işlemci 13700k ve undervolt gibi kısıtlamalarım yok.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

HDcam uygulamasında fanları Performans modunda kullanırsam 29-32 derece aralarında geziniyor.

Oyun konusuna gelirsek en fazla 60-65 seviyelerini görüyorum.

Eğer NZXT kraken serisi soğutucularda yüksek ısı problemi yaşayan arkadaşlar var ise fan devirlerini ve sistemini tek tek kontrol etmelerini tavsiye ederim.

Geri
Yukarı