Obsesif kompulsif bozukluğu nasıl geçer?

Gerçekten imkansız. Ama ben sorunu annemde biliyorum. Yoksa ben kendi kendime veya başkalarıyla çok memnunum. Kendisinde suç buluyorum. Diyorum ki evi sileceksen dağıtmadan sil. Ama yok. Anlamıyor. Birde toparlamadan siliyor. Yoksa ben başkalarının evinde çok rahatım.
Ailede geçmiş OKB öyküsü var galiba. Genetik sanırım. Profesyonel destek alın diyorum, alamam diyorsunuz. Siz bilirsiniz.

Bak sorunun sebebi bu hastalık zaten. Farkında olarak veya olmayarak her hareketlerini kafaya takıyor, büyütüyorsun. Bu da sana stress olarak dönüyor sonucunda kavga çıkıyor. Hepsi birbiriyle bağlantılı. Doktora git ilaca başla. Yan etkisi var diyen daly*rakları da dinleme.
Stres konusunda haklısınız. Bazen öfke patlaması da olabiliyor. Ama gerçekten tedavi konusu imkansız. Bizimkiler çok düşünmeden konuşurlar. Zaten bir terapiye gidiyorum ikincisine de gücüm de yetmez zamanım da yetmez. Birde ben kendimi eksik, hasta ve sorunlu gibi görmek istemiyorum. Beni dinlemeyenlerde, beni sinir edenleri sorunlu olarak görüyorum.

Bak sorunun sebebi bu hastalık zaten. Farkında olarak veya olmayarak her hareketlerini kafaya takıyor, büyütüyorsun. Bu da sana stress olarak dönüyor sonucunda kavga çıkıyor. Hepsi birbiriyle bağlantılı. Doktora git ilaca başla. Yan etkisi var diyen daly*rakları da dinleme.

Hocam neden küfür ettiniz? Ben illa yan etkisi olacak demedim ama çıkma ihtimali de var demiştim.

Ailede geçmiş OKB öyküsü var galiba. Genetik sanırım. Profesyonel destek alın diyorum, alamam diyorsunuz. Siz bilirsiniz.
Annem sadece temizliği çok seviyor. Hergün rutin olarak yapıyor. Ama aynı değil onunkiyle. Gerçekten imkanım olsa hemen alırım. Kurtulma aşamasını bilmiyorum. İlaçların ne yapacağını da bilmiyorum.

Stres konusunda haklısınız. Bazen öfke patlaması da olabiliyor. Ama gerçekten tedavi konusu imkansız. Bizimkiler çok düşünmeden konuşurlar. Zaten bir terapiye gidiyorum ikincisine de gücüm de yetmez zamanım da yetmez. Bir de ben kendimi eksik, hasta ve sorunlu gibi görmek istemiyorum. Beni dinlemeyenlerde, beni sinir edenleri sorunlu olarak görüyorum.

Hocam "bir kere hasta ve sorunlu" değilsiniz kesinlikle. Her insanda olabilecek şeyler kendinize değer verin, kendinize güvenin.

Stres konusunda haklısınız. Bazen öfke patlaması da olabiliyor. Ama gerçekten tedavi konusu imkansız. Bizimkiler çok düşünmeden konuşurlar. Zaten bir terapiye gidiyorum ikincisine de gücüm de yetmez zamanım da yetmez. Birde ben kendimi eksik, hasta ve sorunlu gibi görmek istemiyorum. Beni dinlemeyenlerde, beni sinir edenleri sorunlu olarak görüyorum.
Dostum iyileşmenin ilk şartı hastalığı kabul etmektir. Hastalık bir kusur yada eksiklik değildir. Çeşitli dönemlerde her insan çeşitli psikolojik sıkıntılar yaşar. Hatta psikolojik olarak tamamen iyi birinin olmadığına eminim.

Ama sıkıntın şu; kendi kendine iyileşmeyecek bir şey için, maddi ve zaman yetersizliğini düşünüyorsun. Bu hayatta sağlıktan daha değerli birşey yoktur. Hastalıkta ayıp değildir.

Öncelikle durumu ailene ciddiyetle açıkla sonrada destek alman gerektiğini söyle. Maddi olarak belki çeşitli yardımlar bulabilirsin.

Geri
Yukarı