Obsesif kompulsif hastalığına nasıl karşı çıkılır?

Faik_Kygsz

Picopat
Daha fazla  
Obsesif kompulsif hastalığına nasıl karşı çıkılır?
Kısaca durumum şöyle psikolojikmiş gibi hissediyorum.
Annem veya ailemden biri elime dokunursa hemen gidip elimi yıkıyorum.
Elim ıslak bir yere değerse hemen elimi yıkıyorum.
Kapıların kolunu ve ışıkları peçete veya kağıtla açıyorum.

Elimde ıslaklık kalmasın diye bir tuvaleti havluya bir banyodaki havluya bir de kendime havlumla kuruluyorum 3 defa ve kendi havlumda o kadar duruluyorum ki 2-3 dakika sürüyor ve elim çatladı gibi veya kavlamışta olabilir.
Elime yağlı bir şey gelirse bazıları gibi peçeteye değil elimi hemen yıkıyorum.
Bir yere gidip gelince direk banyo yapasım geliyor.

Banyo yapınca her yerimi 30-35 saniye veya 15 defa duruluyorum bu da zaman kaybı mesela abim 5-10 dakikada durulanır ben 10-20-30dk falan sırtımın belli bir kısmını 3-2-1 diye geri sayıp 15 tane böyle veya 16 tane böyle sayınca bırakıyorum ve sırtımın üst kısmına geçip duruluyorum sonra silinince kendi havluma da aynı şekilde kurulanıyorum.

Islak olan yere ayak basmıyorum ayak bassam da havluma siliyorum. Tuvaletimi yapıp elimi yıkayınca ayağımda çorapta olsa çıkarıp ayağımı kuruluyorum. İhtiyacımı giderince ihtiyacımı peçete ile siliyorum 10-20 peçete gidiyor.

Üstüme su sıçrarsa 30 saniye boyunca orayı siliyorum.
Masam ıslanmasın diye bir şey koydurtmuyorum.

Burnum kaşınınca ya kağıtla ya peçeteyle kaşıyorum yanını alnımı çenemin altını burnumum üstüne kaşıyınca elimi peçeteye veya bir yere siliyorum. Tükürüğü sevmiyorum. Yağlı bir şey yerken oyun oynamam. Elim kurşun kalem lekesi olmasın diye yazı yazarken elimi yaznının üstüne koyup yazı yazmıyorum. Okulda bir şey yere düşünce almıyorum veya kağıda sarıyorum öyle kullanıyorum ya da çöpe atıyorum ya da başkasınınsa elimi yıkıyorum.

Okula elimi yıkayınca üstüme silmiyorum.

Bendede vardı böyle şeyleri yapmak istediğinde bunların aslında senin düşüncen olmadığını ve gerçek olmadıklarını kendine söyle. Yapmaya yapmaya zaten unutacaksın ve kaybolacak yavaştan.

Kendi kendine atlatmaya çalışma boşa, ev arkadaşımda aynı rahatsızlık vardı üniversiteyken, hayat hepimize zindan olmuştu, elini yıkadığını anlayamıyordu birimizin izlemesi gerekiyordu. Çok uyardık doktora gitmedi, ailesi zorla götürdü ilacı kullanmadı. Bütün sosyal hayatı yerle bir olduktan sonra değişmeye karar verdi ve o yıl iyileşti. Süreci uzatmayın, hemen doktora gidin ne diyorsa yapın.

Kendi kendine atlatmaya çalışma boşa, ev arkadaşımda aynı rahatsızlık vardı üniversiteyken, hayat hepimize zindan olmuştu, elini yıkadığını anlayamıyordu birimizin izlemesi gerekiyordu. Çok uyardık doktora gitmedi, ailesi zorla götürdü ilacı kullanmadı. Bütün sosyal hayatı yerle bir olduktan sonra değişmeye karar verdi ve o yıl iyileşti. Süreci uzatmayın, hemen doktora gidin ne diyorsa yapın.
Ben gitmedim ama kendi kendime çoğu belirtiyi düzelttim hala bir kaç şey var ama onlarda çok zararlı sayılmaz bence ilaç kullanmak mantıklı değil.

Ben gitmedim ama kendi kendime çoğu belirtiyi düzelttim hala bir kaç şey var ama onlarda çok zararlı sayılmaz bence ilaç kullanmak mantıklı değil.
Sana göre mantıklı değil, bu kararı vermek için yıllarca eğitim gören insanlar var. Zaten ilaç vermek hiçbirinin hoşuna gitmiyor son çare veriyorlar. Bunu doğru yönlendirme olmadan kontrol etmen çok zor, o yönlendirmeyi forumda bulamazsın. Doğruca doktora git, ihmal etme lütfen. İnan hayat kaliten değişecek...

Sana göre mantıklı değil, bu kararı vermek için yıllarca eğitim gören insanlar var. Zaten ilaç vermek hiçbirinin hoşuna gitmiyor son çare veriyorlar. Bunu doğru yönlendirme olmadan kontrol etmen çok zor, o yönlendirmeyi forumda bulamazsın. Doğruca doktora git, ihmal etme lütfen. İnan hayat kaliten değişecek...
Aslında hala var ama benimki 1-2 sene öncesi özellikle Corona zamanı en üst seviyedeydi şöyle düşünün oyun oynarken düğmeye basacağım diyelim beynim ona basarsan öleceksin baban ölecek tarzı şeyler söylüyordu. Tabii bu örnek anlayın diye söyledim.

Geri
Yukarı