Oculus Quest 2 Aldım

Makaleler
15
Daha fazla  
Sonunda alabildim. Sanal gerçekliği ilk defa 5 yıl önce arkadaşın S7 Edge telefonunda görebilmiştim sürekli okulda çocuğu darlıyordum gözlüğü getir diye tabi tek yaptığımız sinema salonunda video izlemekti zaten o da hazır 2-3 film fragmanından ibaretti yapılabilecekler çok kısıtlıydı.

Almadan önce aklımda olan sorular şunlardı:
-Pikselleri görmek: bu sorunu kesinlikle çözmüşler asla pikselleri fark etmiyorsunuz dümdüz görüntü var(Samsung'da pikseller çok net belli oluyordu, telefonları yakından takip edenler bilir Samsung S7 ve S8 serisinde çözünürlüğe baya abanmıştı S7'de 534 PPI piksel yoğunluğu var S22 Ultra'da bile bu değer 500 PPI)

-Ekranı LCD olduğu için siyahları kötü göstermesi, amoled ekranlar siyah rengini pikselleri kapatıp veriyor tam zifiri bir siyah gösteriyor ama oculus'da da siyahlar çok iyi gözüküyor asla göze batmıyor.

-Kontrolcülerde gecikme sıfıra yakın, elinizde oyun kolu yok gibi sanki direkt ellerinizle o dünyaya giriyorsunuz

Eksi yönleri:
-Markette ücretsiz içerikler aşırı dandik en ucuz oyun 10 dolardan başlıyor. Kırmanın yolu var ama yapılan yorumlara göre online oyunlarda geçerli değilmiş.

-Şarjı çok hızlı bitiyor çünkü 4 tane kamera aktif olarak çalışıyor, kontrolcüleri denetleme, vücut konumunu denetleme, 6 eksenli takip, 4K çözünürlüklü ekran vs. sensörlerin hepsi aynı anda çalışınca şarj diye bir şey kalmıyor.

Uzun zaman sonra ilk defa teknolojik bir alet heyecanlandırdı, RX 5700 ekran kartı alınca ya da ilk defa Ipad alınca bile bu kadar heyecanlanmamıştım. 5-6 ay önce fiyatları 4-4.5K civarındaymış ben 6 bine aldım umarım bir gün herkesin alabileceği fiyatlara düşer. Merak ettikleriniz varsa cevaplayabilirim.

photo_2022-03-31_21-40-41.jpg

Ocak ayında ben de 6k civarına almıştım o yüzden için rahat olsun alınabilecek en uygun fiyata almışsın. Cihazı yurtdışından mı getirttin yoksa yurt içinden mi aldın? Oculus LINK kablosunu aldın mı?

Ocak ayında ben de 6k civarına almıştım o yüzden için rahat olsun alınabilecek en uygun fiyata almışsın. Cihazı yurtdışından mı getirttin yoksa yurt içinden mi aldın? Oculus LINK kablosunu aldın mı?
Miui marketten aldım. Xiaomi'nin resmi satıcısı, tabi ben salı akşamı sipariş ettim Çarşamba 5900'e düştü pttavm'de. 100 TL zarar ama bu kadar fazla verince üzmedi pek. :D

Bende düz oculus rift var çok eskiden 1000 liraya almıştım. Pixeller bariz bir şekilde sayılıyor o olay bayağı kötü ama işimi görüyor. Şahsen VR hevesi aldıktan bir kaç hafta sonra kaçtı bende.

Yeni aldım cihazı gözlerim bozuk ve gözlükle takamadım sığmadı ama hafif uzaktan bakarak anladım ki pikseller sayılıyor. Belki de o an açık olan uygulamada öyleydi ama pikseller resmen sayılıyordu.

Yeni aldım cihazı gözlerim bozuk ve gözlükle takamadım sığmadı ama hafif uzaktan bakarak anladım ki pikseller sayılıyor. Belki de o an açık olan uygulamada öyleydi ama pikseller resmen sayılıyordu.
Sayılmıyor. Takıp bakman gerek çünkü lensin yapısı buzlu cam gibi arka tarafı net göstermiyor.

Sayılmıyor. Takıp bakman gerek çünkü lensin yapısı buzlu cam gibi arka tarafı net göstermiyor.

Hocam ben bu yaz durmadan çalışıp alacağım umarım nasip olur bir sürü sorum var.
Oculus 1 mi daha iyi Oculus 2 mi?
2. el alırken nelere dikkat etmemiz gerekir?
Az çok deneyim etmiştim ama mesela uçmalı kaçmalı oyunlarda yüreğiniz ağzınıza gelir gibi oluyor mu?
Görüş açısı nasıl?
Grafikler nasıl ve optimizasyonu Xbox kadar iyi mi?
Dışarıda hareket alanını olabildiğince geniş alıp rahat rahat oyun oynayabilir miyim?

Hocam ben bu yaz durmadan çalışıp alacağım umarım nasip olur bir sürü sorum var.
Oculus 1 mi daha iyi Oculus 2 mi?
2. el alırken nelere dikkat etmemiz gerekir?
Az çok deneyim etmiştim ama mesela uçmalı kaçmalı oyunlarda yüreğiniz ağzınıza gelir gibi oluyor mu?
Görüş açısı nasıl?
Grafikler nasıl ve optimizasyonu Xbox kadar iyi mi?
Dışarıda hareket alanını olabildiğince geniş alıp rahat rahat oyun oynayabilir miyim?

-Quest 2 bence daha iyi.
-2. el alırken merceklere çok dikkat etmek lazım, çizik falan var mı diye ve cihazı denemek lazım, ekranda ölü piksel ya da güneş yanığı var mı diye.
-Yürek ağıza gelmekten öte baş dönmesi ve mide bulantısı yapıyor. Bu duruma bu acıyı çeke çeke alışmaktan başka yol yok gibi.
-Görüş açısı çok iyi değil ama üzmez.
-Quest 2'nin kendi oynattığı oyunlarda iyi grafik beklememek lazım ama pcvr olarak kullanıldığında kullanılan bilgisayarın gücüne bağlı grafik durumu.
-Dışarıda oynamak pek mümkün değil. Bunun aklıma gelen birkaç sebebini sıralayacağım:
- Zeminin pürüzsüz olması lazım, en ufak bir engebe düşmenize sebep olur çünkü görmüyorsunuz.
- Güneş ışığı altında el kontrolcülerinin takibinde problem oluyor, ellerinizi istediğiniz yere götürseniz bile bazen alakasız yerlerde görünüyor ve deneyim kötü etkileniyor.
- VR gözlüğünü sanki bir vampirmiş gibi güneşten uzak tutmanız lazım çünkü güneş ışığı direkt merceğe denk gelirse ekranı yakabiliyor ve bu olursa çöpe atın yenisini alın daha iyi.

-Quest 2 bence daha iyi.
-2. el alırken merceklere çok dikkat etmek lazım, çizik falan var mı diye ve cihazı denemek lazım, ekranda ölü piksel ya da güneş yanığı var mı diye.
-Yürek ağıza gelmekten öte baş dönmesi ve mide bulantısı yapıyor. Bu duruma bu acıyı çeke çeke alışmaktan başka yol yok gibi.
-Görüş açısı çok iyi değil ama üzmez.
-Quest 2'nin kendi oynattığı oyunlarda iyi grafik beklememek lazım ama pcvr olarak kullanıldığında kullanılan bilgisayarın gücüne bağlı grafik durumu.
-Dışarıda oynamak pek mümkün değil. Bunun aklıma gelen birkaç sebebini sıralayacağım:
- Zeminin pürüzsüz olması lazım, en ufak bir engebe düşmenize sebep olur çünkü görmüyorsunuz.
- Güneş ışığı altında el kontrolcülerinin takibinde problem oluyor, ellerinizi istediğiniz yere götürseniz bile bazen alakasız yerlerde görünüyor ve deneyim kötü etkileniyor.
- VR gözlüğünü sanki bir vampirmiş gibi güneşten uzak tutmanız lazım çünkü güneş ışığı direkt merceğe denk gelirse ekranı yakabiliyor ve bu olursa çöpe atın yenisini alın daha iyi.

Hocam Quest 2'nin kendi grafiklerini bir oyunun grafiklerine benzetseniz bu hangi oyun olurdu?
Quest 1'in görüş açısı daha geniş diyorlar doğru mu?
Akşama doğru güneş parıltısını kaybetmişken dışarıda VR oynasam problem çıkar mı?

Hocam Quest 2'nin kendi grafiklerini bir oyunun grafiklerine benzetseniz bu hangi oyun olurdu?
Quest 1'in görüş açısı daha geniş diyorlar doğru mu?
Akşama doğru güneş parıltısını kaybetmişken dışarıda VR oynasam problem çıkar mı?
Bir oyun aklıma gelmedi direkt kıyaslama için ama Youtube’da Vader Immortal oyununa bakabilirsiniz, Quest 2 için olan bir oyun. Evet, Quest 1’in görüş açısı daha geniş ama çok az fark var yanlış hatırlamıyorsam 3 derece olması lazım farkın, ama Quest 2’nin avantajı ise ekrandaki pikselleri görme ihtimali çok daha az.
Akşama doğru dışarıda oynamak konusunda emin olamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı