Oculus Quest 2 PCVR için uygun mu?

alparo

Hectopat
Makaleler
1
Oculus Quest 2'ya sahibim. PCVR oyunları oynamak için yakında kendime güçlü bir laptop ve USB 3.0 to USB Type-C 3.1 kablo da alacağım. Ancak sorun şu: Şimdi ben bu cihazı kablo ile bilgisayara bağlayıp kullanacağım için tabii ki şarj olacak ama oyunlar daha fazla güç tükettiği için bu sırada şarjı yavaş yavaş azalacak. Bu durum bataryaya zarar verir mi? Oculus Quest 2 PCVR için uygun mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Şarjın azalması sorun olmayacaktır. Eğer 5GHz destekli bir modeminiz varsa virtual desktop uygulaması ile kablosuz da kullanabilirsiniz. Quest 2 PCVR'a uygun ve bu yöndeki özellikleri geliştirilmeye devam ediyor zaten.

Şarjın azalması sorun olmayacaktır. Eğer 5GHz destekli bir modeminiz varsa Virtual desktop uygulaması ile kablosuz da kullanabilirsiniz. Quest 2 PCVR'a uygun ve bu yöndeki özellikleri geliştirilmeye devam ediyor zaten.

Ama şarj olurken kullanmam gerekeceği için pil ömrünü ciddi bir şekilde azaltmaz mı?

USB portunun güç beslemesi güçlüyse aynı anda şarj edebiliyor, ben 3 metre bir USB 2 kablosu kullanıyorum mesela ve sıkıntı yok bu konuda. Onun dışında diğer arkadaşların dediği gibi bir powerbank ile ALVR veya Virtual Desktop kullanmak isteyebilirsin düzgün bir router'ın varsa.

Bu arada "oyunlar daha fazla güç tükettiği için", diye bir şey yok. Oyunlar Quest 2'de çalışmıyor ve Quest 2'nin yaptığı tek şey bilgisayardan gelen kodlanmış video verisini çözüp ekrana vermek. Bundan dolayı oyunlardan bağımsız olarak sürekli aynı gücü tüketiyor ve bilgisayara bağlıyken tükettiği güç Quest 2 oyunları oynarken tükettiğinden çok daha az.

Son düzenleme:
USB portunun güç beslemesi güçlüyse aynı anda şarj edebiliyor, ben 3 metre bir USB 2 kablosu kullanıyorum mesela ve sıkıntı yok bu konuda. Onun dışında diğer arkadaşların dediği gibi bir powerbank ile alvr veya Virtual desktop kullanmak isteyebilirsin düzgün bir Router'ın varsa.

Bu arada "oyunlar daha fazla güç tükettiği için", diye bir şey yok. Oyunlar Quest 2'de çalışmıyor ve Quest 2'nin yaptığı tek şey bilgisayardan gelen kodlanmış video verisini çözüp ekrana vermek. Bundan dolayı oyunlardan bağımsız olarak sürekli aynı gücü tüketiyor ve bilgisayara bağlıyken tükettiği güç Quest 2 oyunları oynarken tükettiğinden çok daha az.

Açıkladığın için sağol. Benim elimde 1 metrelik 3.0 USB şarj kablosu vardı bu paragrafı yazarken Oculus uygulamasında birkaç kez test ettim, 1.5-1.8 Gbps arasında veri alıp veriyor bu pcvr oyunlarını yüksek kalitede kaldırır mı? Eğer yeterli ise yanına 5 metrelik USB 3.0 uzatma kablosu alacağım, uzatma kablosu alınan veri miktarını azaltabilir mi? Ayrıca RTX 2070 ekran kartlı bir laptop alacağım, bu ekran kartı ile pcvr da Oculus Quest 2'nin pcvr olmayan halindeki görüntüye göre daha kaliteli bir görüntü elde eder miyim? Cevaplayabilirsen çok sevinirim.

Bu arada
Açıkladığın için sağol. Benim elimde 1 metrelik 3.0 USB şarj kablosu vardı bu paragrafı yazarken Oculus uygulamasında birkaç kez test ettim, 1.5-1.8 Gbps arasında veri alıp veriyor bu pcvr oyunlarını yüksek kalitede kaldırır mı? Eğer yeterli ise yanına 5 metrelik USB 3.0 uzatma kablosu alacağım, uzatma kablosu alınan veri miktarını azaltabilir mi? Ayrıca RTX 2070 ekran kartlı bir laptop alacağım, bu ekran kartı ile pcvr da Oculus Quest 2'nin pcvr olmayan halindeki görüntüye göre daha kaliteli bir görüntü elde eder miyim? Cevaplayabilirsen çok sevinirim.
Öncelikle, oculus quest 2'nin video çözümleme ünitesi maksimum 500mbit/s işleyebiliyor, bundan dolayı 500mbit'in üzerinde ise kablonun aktarım hızı sıkıntı çekmezsin. Uzatma kablo güçlü değilse yalnız şarj konusunda sıkıntılar olabilir. Veri miktarı azalsa bile muhtemelen 500mbit'in altına inmez onun için sıkıntı yok, ama dediğim gibi uzatma kablosuna bağlı.

Quest 2'nin kendi oyunlarından tabii ki çok daha iyi duracak PCVR, ayrıca RTX 2070 baya iyi bir kart.

USB 3.0 kablo almak yerine, eğer 5GHz internetiniz varsa bedava kablosuz oynayabilirsin alvr sayesinde. Buradan kullanabilirsin ingilizcen varsa açıklamasında nasıl kullanacağını yazıyor.

Bu arada

Öncelikle, oculus quest 2'nin video çözümleme ünitesi maksimum 500mbit/s işleyebiliyor, bundan dolayı 500mbit'in üzerinde ise kablonun aktarım hızı sıkıntı çekmezsin. Uzatma kablo güçlü değilse yalnız şarj konusunda sıkıntılar olabilir. Veri miktarı azalsa bile muhtemelen 500mbit'in altına inmez onun için sıkıntı yok, ama dediğim gibi uzatma kablosuna bağlı.

Quest 2'nin kendi oyunlarından tabii ki çok daha iyi duracak PCVR, ayrıca RTX 2070 baya iyi bir kart.
Güzel,uzatma kablosunu inceledim gayet kaliteli bişey. Peki şu kablosuz bağlanma ne oluyor tam olarak? yani benim internetim pek hızlı değil, 5GHz bağlantı hızlı bir modem tam olarak ne yapıyor da kablosuz oynatıyor?Tüm oyunları link gibi oynatabiliyor mu?

Güzel,uzatma kablosunu inceledim gayet kaliteli bişey. Peki şu kablosuz bağlanma ne oluyor tam olarak? yani benim internetim pek hızlı değil, 5GHz bağlantı hızlı bir modem tam olarak ne yapıyor da kablosuz oynatıyor?Tüm oyunları link gibi oynatabiliyor mu?
İnternetin hızı önemli değil zira bilgisayarın ve quest aynı ağa bağlı. Yaptığı şey video karelerini kablo üzerinden gôndermek yerine modem üzerinden wifi ile göndermek. bunun için 5ghz bir modem olması önemli. Link'in oynattığı tüm oyunları oynatabiliyor ve gecikme farkı o kadar fazla değil, özellikle virtual desktop kullanıcaksan. ALVR'da daha fazla gecikme var ama o bile gayet iyi. ben kablosuz pcvr tattıktan sonra kabloluya geri dönemedim açıkçası.

Geri
Yukarı