Odanın şalter atıp duruyor

quepat

Picopat
Daha fazla  
Akım korumalı prizim var ve prizleri tutuşlarından kapatıyorum kullanmadığım sürece. Fakat odamın prizlerine giden elektrik sürekli gidiyor ve şaltere baktığımda oradan kapandığını görüyorum. Nedenini bilen var mı? Bir tane daha priz var ve o akım korumasız ama sadece LED takılı ve o LED de kapalı sürekli neredeyse. Kullanımdayken ise hiç atma olmadı.

Hocam bir elektrikçi çağırsanız daha iyi olur. Elektrik kablosunun içerisindeki iletken telin aşırı ısınması olabilir kısa devre olabilir. Sayılır da sayılır :D

Akım korumalı prizim var ve prizleri tutuşlarından kapatıyorum kullanmadığım sürece. Fakat odamın prizlerine giden elektrik sürekli gidiyor ve şaltere baktığımda oradan kapandığını görüyorum. Nedenini bilen var mı? Bir tane daha priz var ve o akım korumasız ama sadece LED takılı ve o LED de kapalı sürekli neredeyse. Kullanımdayken ise hiç atma olmadı.

Odanızda ki bütün fişleri çekin. Şalteri Kaldırın kalkacaktır fişleri tek tek takın şalter atacaktır taktığınız zaman atan cihaz arızalı ama eğer şalder halen daha kalkmazsa elektrikçi çağırmakta fayda var

Odanızda ki bütün fişleri çekin. Şalteri kaldırın kalkacaktır fişleri tek tek takın şalter atacaktır taktığınız zaman atan cihaz arızalı ama eğer şalder halen daha kalkmazsa elektrikçi çağırmakta fayda var.

Şalter kalkıyor sıkıntı yok. Prizleri kullanmadığımda atıyor kullandığımda sorun yok zaten.

Merhaba. Hocam, atan şalter kaçak akım rölesidir, bu anlatımınıza göre. Odada sadece akım korumalı uzatmalı bir prizle kaçak akım oluşup kaçak akım röleniz düştüğüne göre direk onunla ilgili sıkıntı (içten ıslanma, kabloların içten soyulup toz, nem, vb. kısmen kapalı devre oluşturması) olabilir. Bu sorunlu uzatmanın kapalı priz kısmının açılıp gözden geçirilmesi gerekiyor. Ayni sıkıntıya neden başka cihazlar bulunuyorsa bunların da içleri açılıp içte soyulup yanmış çıplak kabloların temasları, içten ıslanma, vb. incelenmeden veya içten ıslanmışlarsa tam olarak kurumadan prizlere takılıp kullanılmamalıdır. Çünkü ıslanma kaçak akım rölesinin en önemli atma nedenlerinden biridir. Kolay gelsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı