Odaya ses yalıtımı yapma

Seth Kane

Decapat
Odama ses yalıtımı yapacağım da yumurta kutusu diyorlar veya ses yalıtım süngerleri diyorlar. Ne yapacağıma karar vermedim ev bizim ama taşınırsak süngerleri çıkarırken duvara çok zara verir mi, bu iş kaça patlar bir bilgim yok. Çok profesyonel derecede değil, yayın açacağım açmadığım sürede de sesli konuşan biriyim bizimkilerin odayla bitişik odalar komşuyla da aynı şekilde o iki duvarı kapamayı düşündüm.
Bu süngerler işimi görür mü veya zarar vermeden nasıl yapıştrabilirim?

Ses yalıtımı için bunlar güzeldir ama yine de sesin gider yan odaya. En kesin çözüm o tavana yapıştırdığımız köpüklerden duvarlara yapıştırmak, üstüne bu süngerlerden yapıştırmak. Bu şekilde hem yalıtım oluyor hem ses dışarı gitmiyor.

Akustik yalıtım ve akustik düzenleme çokça karışıtırılan iki kavram. Sen yalıtım istiyorsun fakat linkini attığın ürün yalıtımdan ziyade akustik düzenlemede kullanılacak bir materyal.

Akustik yalıtım, (Bu senin istediğin) dışarıya ve içeriye ki aslında kayıt stüdyolarında amaç dışardan sesin içeriye girmesini (çıkmasını) önlemektir. Öncelikli olan kayıttır. Uzatmıyım dışarısıyla içerisinin mümkün olan en iyi şekilde ses bağlantısını kesip yalıtmaktır.

Düzenleme, mekan içerisinde amacımıza ve arzu ettiğimiz şekle göre bir duyum sağlamak için sesin dağılımına müdahale etmek.

Detaya girip seni sıkmak istemiyorum ama yumurta kabı falan bunları unut kayda değer bir faydasını göremezsin. O ses her halükarda yan odaya gidecek.

Bu akustik süngeri genelde odadaki istenmeyen yankıları (Reverb) öldürmek için kullanırlar. Yalıtıma faydası olur mu ? Bence uğraştığına değmez.

En azından 6 duvarı da taşyünü şilteyle kaplasan üstüne bir kat bunlardan atsan derme çatma da olsa bir yalıtımdan ancak o zaman bahsedebiliriz ki asıl yalıtım oda içerisine yüzen oda yapmaktır sadece bilgin olsun diye diyorum.

Hevesini kırmak için yazmadım sakın yanlış anlama. Yapacağın masrafa değer bir sonuç alır mısın almaz mısın kestiremedim gerçekten bu yüzden bildiklerimi aktardım. Bana deseydin ki vokal kaydı yapıyorum ama oda çok yankılanıyor bunun nasıl önüne geçebilirim o zaman bu akustik süngerlerden tavsiye ederdim.

5 metre en 2,5 metre tavan yüksekliği olsa. 12,5 metrekare eder. 25 tane aldın bir duvarı kapladın. İki duvar eder sana 50 panel = 694tl. Bunun yapıştırıcısı var 100tl falan ekle ki evden çıkarken duvarlarda iz bırakır mı demişsin ona hiç girmedim.

Aman be abi o kadar yazdın hiç mi faydası olmaz yahu dersen elbette bir faydası olacak. Sonuçta fiziksel bir engel koymuş oluyorsun sesin önüne. Fakat arzu ettiğin yalıtımı sağlar mı sağlamaz mı ( bence sağlamaz ) buna sen karar vereceksin.

Bu fiyata güzel bir mikrofon alıp kısık sesle konuşurken sesinin kalitesini arttırabilirisin. Bu da bir seçenek.

Son düzenleme:
Akustik yalıtım ve akustik düzenleme çokça karışıtırılan iki kavram. Sen yalıtım istiyorsun fakat linkini attığın ürün yalıtımdan ziyade akustik düzenlemede kullanılacak bir materyal.

Akustik yalıtım, (bu senin istediğin) dışarıya ve içeriye ki aslında kayıt stüdyolarında amaç dışardan sesin içeriye girmesini (çıkmasını) önlemektir. Öncelikli olan kayıttır. Uzat mıyım dışarısıyla içerisinin mümkün olan en iyi şekilde ses bağlantısını kesip yalıtmaktır.

Düzenleme, mekan içerisinde amacımıza ve arzu ettiğimiz şekle göre bir duyum sağlamak için sesin dağılımına müdahale etmek.

Detaya girip seni sıkmak istemiyorum ama yumurta kabı falan bunları unut kayda değer bir faydasını göremezsin. O ses her halükarda yan odaya gidecek.

Bu akustik süngeri genelde odadaki istenmeyen yankıları (reverb) öldürmek için kullanırlar. Yalıtıma faydası olur mu? Bence uğraştığına değmez.

En azından 6 duvarı da taşyünü şilteyle kaplasan üstüne bir kat bunlardan atsan derme çatma da olsa bir yalıtımdan ancak o zaman bahsedebiliriz ki asıl yalıtım oda içerisine yüzen oda yapmaktır sadece bilgin olsun diye diyorum.

Hevesini kırmak için yazmadım sakın yanlış anlama. Yapacağın masrafa değer bir sonuç alır mısın almaz mısın kestiremedim gerçekten bu yüzden bildiklerimi aktardım. Bana deseydin ki vokal kaydı yapıyorum ama oda çok yankılanıyor bunun nasıl önüne geçebilirim o zaman bu akustik süngerlerden tavsiye ederdim.

5 Metre en 2, 5 metre tavan yüksekliği olsa. 12, 5 metrekare eder. 25 tane aldın bir duvarı kapladın. İki duvar eder sana 50 panel = 694TL. Bunun yapıştırıcısı var 100TL falan ekle ki evden çıkarken duvarlarda iz bırakır mı demişsin ona hiç girmedim.

Aman be abi o kadar yazdın hiç mi faydası olmaz yahu dersen elbette bir faydası olacak. Sonuçta fiziksel bir engel koymuş oluyorsun sesin önüne. Fakat arzu ettiğin yalıtımı sağlar mı sağlamaz mı ( bence sağlamaz ) buna sen karar vereceksin.

Bu fiyata güzel bir mikrofon alıp kısık sesle konuşurken sesinin kalitesini arttırabilirisin. Bu da bir seçenek.

Sen nasıl bir kralsın reyiz direk fikrimi ortaya çıkardın bu kadar masraf edinemeyeceğim maalesef çok isterim ama zaten 2 sene sonra üni okuyacağım evi değiştirisek bir de çıkartmaları dert tekrar duvar boyayacağım gerek yok her şey için teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı