Öğretmen okul dışı olaylara müdahale edebilir mi?

Yek233

Picopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Benim birkaç tane yakın arkadaşım ve içerisinde bulunduğum bir arkadaş grubu vardı. Bir tane arkadaşım garip davranıyordu, ona a diyorum. A garip davrandığı için herkes ona garip davranıyordu. Sonra X ile y arkadaşım A'ya daha çok karışmaya başlamışlar. Sonra A'ya karıştıkları için X ve Y'ye disiplin cezası vermişler. Disiplinin sebebi de birinin gruba garip fotoğraflar atmasıymış, birinin de şakasına ettiği (kendisi şakasına ettiğini söylüyor) ağır laftan dolayıymış. Sonra bu garip davranan çocuğun, A'nın, ailesi bu mesajları görüp okula şikayet etmişler. Yapılan davranışı doğru bulmuyorum, ama sonuçta karşılıklı olduğu için aralarında özel olduğunu ve özel hayata öğretmenlerin ve disiplin kurulunun karışmaması gerektiğini düşünüyorum. Öğretmen gerçekten bu şekilde okul dışı olaylara müdahale edebilir mi?

Etmemeleri gerekiyor. "ozel" denen kavram var, ailesi de aptallik yapmis biraz. WhatsApp grubunda olan bir şeyi niye okula iletirsin ki?

Son düzenleyen: Moderatör:
Artı -4 Eksi
Öğretmen müdahale etmese iş daha da büyür.
Isi buyutmeyelim diye direkt cezayi yapistiriyorlar. Belki de x ve y aileleri ile a ailesinin arasindaki sorun daha az zararla çözülecekti?

Hocam ne yazmışsınız ya A X Y diye problem çözüyoruz sanki :D sorunuza gelirsek karışamaz.

Karışabilir neye dayanarak karışamaz dediniz? Yönetmeliği okumadan lütfen cevap yazmayın.

Hocam vallahi daha anlaşılabilir olsun diye yaptım 😃
Bununla ilgili kanunen bir madde var mı peki?

Sınıfın öğretmenine anlatılıp çözülebilirdi bence.

Var tabii ki yönetmelikte. Okulun öğrencisi olduğu sürece karışabilir.
(2) (Değ: 1/7/2015-29403 RG) Okuldan 1-5 gün arasında kısa süreli uzaklaştırma cezasını gerektiren fiil ve davranışlar; a) (Değ: 28/10/2016-29871 RG) Kişilere, arkadaşlarına, okul yöneticilerine, öğretmenlerine ve diğer çalışanlarına karşı okul içinde ve dışında sözle, davranışla veya sosyal medya üzerinden hakaret etmek, hakareti paylaşmak, yaymak veya başkalarını bu davranışa kışkırtmak,

Son düzenleme:
Isi buyutmeyelim diye direkt cezayi yapistiriyorlar. Belki de x ve y aileleri ile a ailesinin arasindaki sorun daha az zararla çözülecekti?
Üstelik A bu olayları hem başlatıp hemde karşılık veren birisi. Fakat A ceza almadı. Taraf tuttuklarını düşünüyorum bir nebze. Bir yerde bir adaletsizlik var gibi.

Bu özel dediğiniz olaylar okulda ve okulun çevresinde gerçekleşiyor ise karışma hakkı vardır tabii ki.
Okul dışında, Whatsapp grubunda gerçekleşiyor.

Eğer olayın geçtiği yer okulla bağlantılı bir grup ise karışır. Ben lise okurken bu tarz disiplin cezaları olmuştu. Yok arkadaşların özel aralarında kendi açtıkları grup ise buna karışamaz diye biliyorum tabi bir arkadaş yönetmelik var demiş, durum öyle de olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı