Öğretmenin sözlü notu 0 vereceğini söylemesi

Bana gıcık olan bir hocam söylemişti. "Yazılıdan yüksek almış olmasaydın sözlüne daha düşük girerdim" diye. Ayrıca ailemde yıllardır eğitimci.
"Yazılıdan düşük almasaydın sözlüne daha düşük girerdim" demek "aslında sen bu notu haketmiyorsun ama sözlünü düşürmüş olmayayım diye veriyorum" anlamına gelir. Burada benim verdiğim doğru bilgilere "beğenmedim" atacağına git ailendeki o kadar eğitimciden birşeyler öğren. Hatta onları da geçtim, elinin altında internet var git araştır.

Herife kaynak belirt diyorum "beğenmedim" atıyor. Değişik bir vaka.

"Yazılıdan düşük almasaydın sözlüne daha düşük girerdim" demek "aslında sen bu notu haketmiyorsun ama sözlünü düşürmüş olmayayım diye veriyorum" anlamına gelir. Burada benim verdiğim bilgilere "beğenmedim" atacağına git ailendeki o kadar eğitimciden birşeyler öğren. Hatta onları da geçtim, elinin altında internet var git araştır.
Evet millete sataşmak için sataşıyorum diyen bir arkadaş daha. Bir bildiğimiz var ki konuşuyoruz burada. Farklı bir fikrin varsa söyle ve sus. Bırak konu sahibi arkadaş kendi karar versin. Boş boş dalaşmanın bir anlamı yok. Sen başka biliyorsun ben başka. Bu olgunluğu bile göstermekten acizsin.

Evet millete sataşmak için sataşıyorum diyen bir arkadaş daha. Bir bildiğimiz var ki konuşuyoruz burada. Farklı bir fikrin varsa söyle ve sus. Bırak konu sahibi arkadaş kendi karar versin. Boş boş dalaşmanın bir anlamı yok. Sen başka biliyorsun ben başka. Bu olgunluğu bile göstermekten acizsin.
Ulan konu tartışma değil çocuk, bunlar yüzde yüz belgeli gerçekler. Okul yönetmeliği diye bir şey var, orada öğretmen ne yapabilir ne yapamaz hepsi yazar. Ne milli eğitimin herhangi bir açıklamasında ne de okul yönetmeliklerinin herhangi bir maddesinde "yazılı notundan düşük sözlü notu verilemez" diye bir söz geçmez.

Hadi orada geçip geçmemesini de boşver, azıcık birşey beynini kullan da düşün. Yazılı notundan düşük not vermek yasak olsa neden sözlü notu diye bir not olsun, neden sadece yazılılar ile not almayalım? Yazılı sınav sadece konuyla ilgili bilgini ölçer, sözlü notu ise sınıftaki hal ve davranışların, derse katılımın, sözlü sınavda verdiğin cevaplar gibi faktörleri ele alır. Git o "eğitimci" aile bireylerine sor biraz, soru sormayı bilmiyorsanız ver ellerine telefonu okut bu yazdıklarımı. Söylediğim tek bir şey için "burası yanlış, bu böyle olmaz" diyecekler mi bakalım.

Gerçi kime konuşuyorum ben ya, bas "beğenmedim"e geç, sanki okuduğunu anlayabilecek bir kişiymişsin gibi anlatıyorum bende.

Belki blöf atıyor da olabilir, onu bilemeyiz ama küçük bir çocuğu notla korkutmanın ne kadar etik olacağı da tartışılır.
Ya vermez zaten hangi ortaokul öğretmeni sözlüye sıfır verir? En kötü şimdilik 30 girer e-okula, sene sonu düzenleyip 90 veya 100 yapar. Benim burada söylediğim isterse yapabileceği.

Ulan konu tartışma değil çocuk, bunlar yüzde yüz belgeli gerçekler. Okul yönetmeliği diye bir şey var, orada öğretmen ne yapabilir ne yapamaz hepsi yazar. Ne milli eğitimin herhangi bir açıklamasında ne de okul yönetmeliklerinin herhangi bir maddesinde "yazılı notundan düşük sözlü notu verilemez" diye bir söz geçmez.

Hadi orada geçip geçmemesini de boşver, azıcık birşey beynini kullan da düşün. Yazılı notundan düşük not vermek yasak olsa neden sözlü notu diye bir not olsun, neden sadece yazılılar ile not almayalım? Yazılı sınav sadece konuyla ilgili bilgini ölçer, sözlü notu ise sınıftaki hal ve davranışların, derse katılımın, sözlü sınavda verdiğin cevaplar gibi faktörleri ele alır. Git o "eğitimci" aile bireylerine sor biraz, soru sormayı bilmiyorsanız ver ellerine telefonu okut bu yazdıklarımı. Söylediğim tek bir şey için "burası yanlış, bu böyle olmaz" diyecekler mi bakalım.

Gerçi kime konuşuyorum ben ya, bas "beğenmedim"e geç, sanki okuduğunu anlayabilecek bir kişiymişsin gibi anlatıyorum bende.
İlk yazdığım mesajdan beri satasmaktan başka bir şey yaptığın yok. Kağıt üzerinde yazılı olmasa bile öğretmenlerin başlarına dert acmamak için yaptıkları ya da yapmadıkları bazı şeyler var. Kolay kolay Türkiye de sınıfta kalan ya da sözlüsü yazılısindan daha düşük birini gördün mü? Neden görmedin ben sana anlatayım. Veliler olay çıkartıp işin içine MEB'i kattıkları için hiçbir hoca uğraşmak istemez. Ayrıca düşündüğunun aksine sadece iş notu verdim gectimle bitmiyor. Yazılıdan düşük sözlü notu vermek direk göze batan bir şey. Hocanın bu notu niye verdiğini yarım saat açıklaması lazım. Haliyle kimse de bununla uğraşmayacagindan vermezler. Her şey kağıt uzerinde olduğu gibi çalışmıyor yani. Yıllardır öğretmenler odası muhabbeti dinleyen, ailesi eğitimci olan birinin sözleri bunlar. Şimdi neye bu kadar sinirlendiysen gidip başkasından cikartabilirsin.

@Otomatik Mandalina @Teacher80 hocam devlette öğretmen. Öğretmenin çok zayıf not vermesi sorun olabiliyor demişti yanlış hatırlamıyorsam. Ona benzer bir mesajı vardı da bulamadım, hocam diyorsa doğrudur. Vardır bir bildiği, müsait olduğunda da bu konuya bakacaktır.

"Yazılıdan düşük almasaydın sözlüne daha düşük girerdim" demek "aslında sen bu notu haketmiyorsun ama sözlünü düşürmüş olmayayım diye veriyorum" anlamına gelir. Burada benim verdiğim doğru bilgilere "beğenmedim" atacağına git ailendeki o kadar eğitimciden birşeyler öğren. Hatta onları da geçtim, elinin altında internet var git araştır.

Herife kaynak belirt diyorum "beğenmedim" atıyor. Değişik bir vaka.
5. sınıfta sözlü notu olmaz. Sınıf içi performans notları var.
İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nde sınıf içi performans notlarından ayrıca puan verileceği yazıyor. Yani bu konuda bir sınırlama yok.
Öğrenci, sınıf içi performansına dikkat etmeli.
Okul idareleri bu konuda öğretmenleri sıkıştırıyor. Normalde böyle bir hakları yok ama şikayet almamak için yapıyorlar bunu: İdareciler, öğretmenlere sınav notlarından düşük not vermeyin diyor.

Geri
Yukarı