Öldükten sonra bilincimize ne olacak?

aprusier

Hectopat
İnsan öldükten sonra, en ufak atomuna kadar doğaya karıştıktan sonra bizi ne bekliyor? Sonsuz bir tekilliğe mi sürükleneceğiz? Yoksa başka bir bedende, başka bir gezegende tekrar mı hayat bulacağız? 5 duyu organımızla algıladığımız maddesel evren, öldükten sonra bize nasıl gelecek? Yoksa öldüğümüzün farkında bile olamayacak mıyız?

Bilinci bilmem de hepimizin toprağa ve canlılara vitamin olacağından şüphesizim. :)

Düşünsene, o kadar şey yaşayıp koskoca bir hayat geçiriyorsun ve tünelin sonunda bir karınca bile senin yokluğundan faydalanıyor. :D

@aprusier Açıkçası bende insanların çoğunun aksine varlığıma "ilahi" bir amaç yükleme kafası yok. Ben doğmadan önce milyarlarca yıl hatta belki çok daha fazlası geçti ve bundan benim haberim bile olmadı. Öldükten sonra da farklı olacağını sanmıyorum, ben kendimde "ilahi" bir amaç görmediğim için bu boşlukla gayet barışık durumdayım. Ölürken her şey bir anda olsun ve mümkünse uykumda öleyim yeter, gerisinden nasılsa haberim bile olmayacak.

İnsan öldükten sonra, en ufak atomuna kadar doğaya karıştıktan sonra bizi ne bekliyor? Sonsuz bir tekilliğe mi sürükleneceğiz? Yoksa başka bir beden de, başka bir gezegende tekrar mı hayat bulacağız? 5 duyu organımızla algıladığımız maddesel evren, öldükten sonra bize nasıl gelecek? Yoksa öldüğümüzün farkında bile olamayacak mıyız?

Her ölüm konusunda söylediğim gibi burada da söylüyorum insanın inancına bağlı cevaplanır bu soru inanan ahiret der inanmayan boşluk der tekrar tekrar açıp dini tartışmaya çevirmeye gerek yok açıkcası.

Bilincimiz yani bizi oluşturan asıl şey yok olacak. Bedeniniz ise topraktaki mikroorganizmalar tarafından tüketilecek ve atomlarınıza ayrılacaksınız. Bu atomları topraktan bitkiler ve o maddelere ihtiyaç duyan canlılar kullanacak. Kısaca bilinciniz yok olacak, bedeniniz ise yaşayanlar tarafından tüketilecek.

Yeni konular

Geri
Yukarı