Öldükten sonra ödüllendirilmek için iyilik yapmak

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu olay ikiyüzlülük ve sahtekarlık bence. Eğitilen hayvan misali bir ödüle koşullanmış şekilde iyilik adı altında hareketler yapılmamalı. Yapıyorsan insanî duygularının ışığında, içinden gelerek, dürüstçe, mutlu ederek mutlu olmak için yapılmalı.

• Beğen
İfadeler: WTC
Amelin sonucunda herhangi bir kötülük doğmuyorsa, sorgulamak; hem haddimize değildir, hem de faydalı değildir. Hatta zanna bulaşma ihtimalinden ötürü zararlı bile olabilir. Herhangi bir şekilde kötülüğe vesile olmayan, herhangi bir iyilik; nereden doğmuş olursa olsun, insan için pek de önemi yoktur. Yeter ki iyilik olsun, sorgulanması gereken kötülüktür, onu bir çözelim sonra aklı eren kişiler ya da zan erbabları eğleşirler zaten niyet işleri ile.

Son düzenleme:
İnsan iyi olsun yeter. Artık ödül için mi yoksa insani duygularla hareket ettiği için mi iyilik yaptığı kendisine kalsın. Ödül duygusuyla bile iyilik yapamayan insanlar da var, hatırlatmış olayım.

İnsanlık saf kötülüğe doğru yol alırken iyiliğin amacına bakmamak gerekebiliyor. İster gösteriş yaparak, ister çıkarcı bir ilişkiye dayandırarak. Yapsınlar, şu anlık bu bize yeterli bence.

İyiliğin birden çok nedenleri var ama hiç biri karşılıksız yapılmaz.
- Dinlerde korkudan ve cennete gitmek için iyilik yapılır.
- Vijdanı rahatlatmak için iyilik yapılır.
- Düzeni sağlamak için zorunlu iyilik yapılır.
- Bir verip bin almak için iyilik yapılır.

Aklıma gelen şimdilik bu kadar.
Bunların içinde doğal olmayan salt inanışa dayanan cennet ile ödüllendirilmek için yapılan iyiliktir.
İnananlar nereye gideceğini bilmiyor, hasbelkader cennete gitmek için yatırım yapıyorlar.
Hatta bu yatırımı Işid gibi katliam boyutuna getirenler de var, kendinden olmayanı ne kadar öldürürlerse o kadar iyilik yaptıklarını ve o kadar cennete yakın olduklarını düşünüyorlar.
Yani iyilik anlayışa bağlı olarak dünyanın en büyük kötülüğüne kadar varabiliyor.

- Dinlerde korkudan ve cennete gitmek için iyilik yapılır.
- Vijdanı rahatlatmak için iyilik yapılır.
- Düzeni sağlamak için zorunlu iyilik yapılır.
- Bir verip bin almak için iyilik yapılır.
Bu düşünce ile yapılanların hiçbiri iyilik değildir. Bu çıkar ilişkisine girer. İyilik dediğin kavram bana göre; yardim etme ve bir seyler paylaşmaktır. Zaten ahlaki yönden en doğrusu da bu. Karşılık bekleyerek yapılıyorsa, adını iyilik koymak mantıksız.

Dinim böyle emrediyor ama ben içimden geldiği için iyilik yapıyorum. İlla gelip dinim böyle emrediyor diye iyilik yapmıyorum. Bu davranışımda Allah katında değer görüyordur.

Ne kadar çok cehennemde yanmaya meraklı insan var ya doğruyu anlatıyorsun adama genede inkar ediyor. Cehennemde yanmaya çok meraklıysanız gidin tek başınıza yanın saçma sapan fikirlerle başkalarının aklına girip onları da peşinizden sürüklemeyin.

Ne kadar çok cehennemde yanmaya meraklı insan var ya doğruyu anlatıyorsun adama genede inkar ediyor. Cehennemde yanmaya çok meraklıysanız gidin tek başınıza yanın saçma sapan fikirlerle başkalarının aklına girip onları da peşinizden sürüklemeyin.

Kardeşim bende müslümanım elhamdüllillah ama insanlar inanmakta veya inanmamakt serbestler. İnançlarına göre insanları yargılamamalısın.

Gercekten bir tanri var olsaydi, iyi bir ateisti, her sozu "Tanri buyuktur" diyerek egilen dindara tercih ederdi.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı