Ölecekmiş gibi hissediyorum

Son 2 ya da 3 gündür bu hisle yaşıyorum korkuyorum hâl ve hareketlerimde çevremin söylediği kadarıyla değişiklik yok ama ben tuhaf hissediyorum yaptığım araştırmalara göre panik atak deniyor psikolog ile konuşmam fayda eder mi?
Kardeşim neden korkuyorsun git bir psikologa derdini anlat korkma kendi psikolojini bozuyorsun rahat bir nefes al hayatın tadini cikar sıkma kendini.

Kendini böyle şartlandırmaya devam ederse ölecek çünkü.

Cevapsız bırakmayalım, laflar ortada kalmasın diye cevap verince böyle oluyor demek ki. :)

İnsanları çok iyi biliyorsunuz galiba. Hayatımda birçok şeyle uğraşıyorum ve günde birkaç dakika şu forumda 2 -3 yorum yazıp çıkıyorum. Günlerce girmiyorum, sonra bir kere daha uğruyorum.

Sadece kafa dağıtmak için girdiğim forumda size birçok makaleden, eski felsefelerden alıntılar yapıp, deneme yanılma sonucuyla elde ettiğim çeşitli çıkarımlarımı paylaşmamı falan mı bekliyordunuz?

Herkes bir şeyleri kanıtlama, haklı çıkma peşinde değil. Umursamamak diye bir şey var.

Dediğim gibi bana inanılıp inanmaması umurumda değil, ancak böyle diyen birine ısrarla kanıtla deyip, kanıtlamaya yeltenmeyince de dalga geçervari laflarda bulunmanıza ne denir bilmem.

Yazdığım onca şeyin bu kadar yanlış yorumlanması... Yazdığım kelimelere üzüldüm. Beyine kıyasla basit. Daha da bir şey yazmayacağım, çünkü dediğiniz her şey için halihazırda cevap vermeme rağmen beni bilimsel olmamakla suçluyorsunuz. Böyle diyeceğinizin farkında olduğumu da kaç kez belirtmem gerekiyor bilmiyorum, hâlen aynı ithamlar. :)

Sanki bir şey kanıtlamak, haklı çıkmak umurumdaymış gibi bir algı oluşturmanıza gerek yok. Ancak yine de konu açıp, insanların bu konuya ergen meselesi gibi baktığı lafımı doğruladığınız için teşekkür ederim. Yorumları okuyunca anlaşılıyor.

Dediğim gibi, daha bir şey yazmayacağım. Bu mesajıma vereceğiniz yanıtlar görmezden gelinecek. İşte böyle.
Sen herhangi bir doktor veya psikolog değilsin. Hayal dünyanda inandığın şeylerle insanlara öleceğini söyleyemezsin. Bunun o kişide nasıl bir psikoloji yaratacağını bilemezsin. O kişi zaten bu hissi yaşıyor üstüne bunu söyleyerek o kişiyi daha zor duruma düşüremezsin.

Beni şaşırtmayacağınıza yüzde 100 emindim. Tahmin ettiğim gibi yine yanıtsız bir yanıt vermişsiniz. Ortaya bilimsel ve gerçek olduğunu iddia ettiğiniz bir şey söylüyorsunuz. Sonra da iddianızı kanıtlayın deyince ergen biz mi oluyoruz? Tebrik ederim. Körü körüne sana inansaydık anlaşılan olgun olacaktık :) Tek yaptığımız sorgulamak ve gerçekliğini sormaktı oysa ki. Çok hata edip yapmış yapmışız. Söylediğine direk inanmalıydık.

Evrim Ağacından sahte bilimle ilgili alıntı yapayım.

Bilim ve sahte-bilim farkını açıklayacak olursak: Bilim, böyle bir olayla ilgili bir iddia veya hipotez üzerine ayrıntılı deneyler kurar, kontrollü ve karşılaştırmalı deneyler düzenler, araştırmalar yapar, daha önceden konuyla ilgili araştırma varsa bunları inceler, yeni açıklamalar getirmeye çalışır, vs. Sahte-bilim ise, insanların popülist duygularına hitap etmek amacıyla, olaylar ve hikayeler uydurur, memler yaratır ve bunları kulaktan kulağa yayar. Bunu duyan insanlar da heyecanlanarak bu tip olayların mümkün olduğunu düşünürler. Sahte-bilim ile uğraşan veya üreten hiç kimseye, bilgilerinin kaynaklarını ve üretim metotlarını soramazsınız. Çünkü alacağınız cevaplar her daim üçüncül kaynaklar üzerinden olacak, üstü kapalı olacak, gizemli olacak ve asla test edilemez olacaktır. Bu sebeple bilimsel olmayan hiçbir bilgi türüne güvenilmemelidir!

Bu arkadaşa sakın inanmayın ve psikolojinizi daha da bozmayın. Boş dayanaksız ve saçma şeylere inanan birisi kendisi. Gerçek olduğunu insanlara aktardığı şeylerin kaynağını bile sunamayacak kadar ne dediğini bilmeyen birisidir.

Hiç kusura bakma. Bunları söylemek zorundayım. Çünkü sen dayanaksız şekilde insanları kötü etkileyebilecek bilim dışı bir safsatanın gerçek olduğuna insanlara anlatarak onların beyinlerinde buna dair inanmaya yönelik noktalar oluşturmaya çalışıyorsun.

Mümkünse bir şey yazmazsan iyi olur. Gerçek dışı şeyler duymak istemiyoruz. Ortada psikolojisi kötü olan bir arkadaş var ve yardım istiyor. Konusunu dağıttığım için tekrardan özür dilerim.

Ama onun psikolojisinin kötü etkilenmesini istemediğimden hem de insanların yalan dolan konuları gerçekmiş gibi algılamalarını istemediğimden tartışmayı buraya kadar getirdim.

Son düzenleme:
Psikologa gitmende fayda falan yok kardeşim. Devlete bağlı psikologların hiçbir işlevi yok. İyisine denk gelmek için baldan yaratılmış olman lazım. Onun dışında özel klinikler de çok uçuk ücretler istiyor. İyi olsalar dahi ben verdiğimiz parayı düşünmekten başka bir şey edemiyorum. Zaten sonuç iki tarafta da benzer. Devlette olan ilgisiz bir şekilde psikiyatra gönderiyor. Özel klinikteki de 1 saatini seninle gıybet yaparak geçirdikten sonra psikiyatra gönderiyor. Psikiyatrda ne mi oluyor? Basıyorlar düşük dozdan antidepresanı başta değişik geliyor. Kademeli olarak dozu artırıyorlar. Düt düüt diye geziyorsun ortada bir kafanda hunin eksik... İlaçsız yaşayamayacak hale geliyorsun. İyiye gitmeyi beklerken daha beter hale geliyorsun ama artık ilaçların da etkisiyle bu durumu düzeltecek ne hırsın ne de gücün oluyor.

Geri
Yukarı