Ölen HDD yüzünden sistemim donuyor

fromhell1

Megapat
Makaleler
2
Yer
İstanbul/Gaziosmanpaşa
Merhaba. Sistemimde 2 HDD, 1 SSD var. 320 GB olan HDD'nin durumu gayet iyi fakat hasarlı olan 1 TB HDD artık doğru düzgün çalışmıyor bile. Sistem SSD'ye kurulu, bazen HDD'den bir veriye ihtiyacım oluyor. Bir dosya çalıştırdığımda rastgele bilgisayar donuyor ve elimden bilgisayarı yeniden başlatmak dışında hiçbir şey gelmiyor (çoğunlukla.) çünkü param yok. Yeni bir HDD alacak bütçem yok, kaldı ki dün 50 TL'ye mouse bakıyordum. Bu HDD'yi az da olsa nasıl düzeltirim? Durumu cidden vahim fakat elimden bir şey gelmiyor, elimde başka HDD yok.
1603649671385.png

Bu diske ne yapabilirim? Mecbur kullanmak zorundayım. Defrag yaparak iyileştiriyorum (az da olsa farkettiriyor.) fakat artık bazen defrag işleminde bile sistem donuyor. SSD'nin hızını farketmiyorum bile, bu HDD yüzünden.

Kaç yıllık HDD bu? Ömrünün sonuna gelmiş gibi duruyor, yapacak bir şey yok.
Bilmiyorum, bir akrabam bedava verip bana arızalı olduğunu, dikkatli olmam gerektiğini söylemişti. Aldığımda kullanım süresine bakınca az kullanıldığını görmüştüm ama. Linkini buldum ama. Amazon.com: SEAGATE ST31000524AS Barracuda 1TB 7200 RPM 32MB cache SATA 6.0Gb/s 3.5 internal hard drive (Bare Drive): Computers & Accessories
Bu diske yapabileceğiniz başka bir şey yok. Diski çıkarırsan ya da çevrimdışı yaparsanız düzelebilir.
Zaten çıkarınca düzeleceğini biliyorum fakat verileri saklayacak bir yer yok. Yavaş çalışmasına alışmıştım, benim için sorun değildi fakat donması cidden bir sorun ya. Keşke elimden bir şey gelse de onarsam.

HD Tune Pro ile bad sector testi yap, bakalım bad sector var mı.
Diskte bozuk sektörler var zaten ama disk o sektörleri kullanıma kapatmış. Diskin yedek sektörü kalmadığı için yüzey testinde bozuk sektörler çıkabilir.

Geri
Yukarı