Ölümden korkuyor musun?

Ölümle karşılaşmadan cevap verilemeyecek bir soru olduğunu düşünüyorum. Ki ölümle karşılaştıktan sonra da cevap veremeyeceğimiz için gene cevap verilemeyecek bir soru olarak kalmaya devam ediyor :D Ancak tahminime göre her canlı ölümden korkar, az veya çok gene de korkar. İç güdülerimiz ne olursa olsun yaşa diye haykırır ve her ne kadar dünyanın en duygusuz insanı olsanız bile o ölüm korkusunu sonuna kadar hissedersiniz ki hayatta kalabilme şansınız olsun. (Fight or flight gibi tehlike anlarında tetiklenen komutların da korku ile bir ilişkisi olduğunu düşünüyorum.) Sorun korkmak değil zaten, herkes korkar. Korkusuzum diyen kendini kandırıyordur. Asıl olay şu; korkularına rağmen yapabilmek, karşı durabilmektir ki buna da cesaret denir. Kısa tutmak gerekirse, çok yüksek ihtimal korkusuz bir ölüm olmaz ancak cesaretli bir ölüm olabilir.

Ölüm şekline bağlı. Boğulmak veya yanmaktan aşırı korkarım mesela. Ama acısız ölümden korkmuyorum aksine sonrasını merak ediyorum.

Ölümden sonra ne olacağı belli değil. Kendi fikrim de yargılanmayacağımız kanısında. Şu an ölümü düşünmüyorum. Tarihte ki büyük insanlar da bir gün yaşadı ve bir anda ölüp gitti. Bizde aynısı olacağız. Koca ve sonsuz bir boşluk. Ayrıca Türkiye gibi bir yerde yaşama hevesim de kalmadı.
Demek ki bizim de hayvanlardan ve bitkilerden farkımız yokmuş..

Özel bir soru olabilir fakat sizin ölüme bakış açısını merak ediyorum, ölmek korkutucu ya da kurtuluş olarak gören var mı?
Şahsen ölüm kadar korkutucu bir şey olamaz, çok fazla bilinmeyen olduğu için korkunç gelebilir fakat kaçınılmaz olandan kaçamayacağımız için ölüm yokmuş gibi, korkunç değilmiş gibi, yaşamak daha güzel olduğunu düşünüyorum.
Hayır.

Ölümden ne beklediğine bağlı aslında korku. Şayet bir kurtuluşsa korkmazsın; ama bir kayıpsa, sevdiklerinden ayırıyorsa ve dünyaya doyamadığını düşünüyorsan korkulacak bir şeydir ölüm. Ben korkmuyorum ölümden. Allah gecinden versin ama 1 canım var onunda Allah vermiş zaten. Kimin malını kimden esirgeyeceğim?

Özel bir soru olabilir fakat sizin ölüme bakış açısını merak ediyorum, ölmek korkutucu ya da kurtuluş olarak gören var mı?
Şahsen ölüm kadar korkutucu bir şey olamaz, çok fazla bilinmeyen olduğu için korkunç gelebilir fakat kaçınılmaz olandan kaçamayacağımız için ölüm yokmuş gibi, korkunç değilmiş gibi, yaşamak daha güzel olduğunu düşünüyorum.

Ölmekten değil de nasıl öleceğimden korkuyorum en çok korktuğum şey felç kalmak.

Yeni konular

Geri
Yukarı