Ölümden korkuyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Aci cekmekten korkuyor olmayasin?

Bunun konuyla bir alakasi yok.

Kanka has Müslüman zaten çok sevabı olduğundan senden daha az acı çekiyor hatta çekmiyor demek bile daha doğru olur insana göre azrail farklı bir kişilikte görünür mesela sana korkunç bir sıfatla karakterle gelebilir ya da güzel bir karakterle gelebilir bu senin sevabına bağlı.

• Beğen
İfadeler: Hds
Merhaba arkadaşlar, ateistim ve ölümün yavaş yavaş gelmesinden çok bunalıyorum. Genç olmama rağmen her gün yatarken ölümü düşünüyorum. Hayattan zevk almaya çalışıyorum ama ölümün sonrasını yani hiçbir şey olmayacağını, hissetmeyeceğimi, tepki vermeyeceğimi, konuşmayacağımı bilme düşüncesinden korkuyorum.

Hayatımın en azından şu yıllarında ölümü nasıl unutabilirim, siz ne yaparak unutuyorsunuz?

Ateistlikle alakası olduğunu düşünmüyorum. Yatarken ölümü düşünmenin falan psikolojik olduğunu düşünüyorum. Bunun bir son olmadığını ve hayatı akışına bırakmanın bilincinde olmak lazım bence.

Kanka has Müslüman zaten çok sevabı olduğundan senden daha az acı çekiyor hatta çekmiyor demek bile daha doğru olur insana göre azrail farklı bir kişilikte görünür mesela sana korkunç bir sıfatla karakterle gelebilir ya da güzel bir karakterle gelebilir bu senin sevabına bağlı.
Azrail konusunda net bir şey yok ama haklısın. Bir tanıdığımın tanıdığı ölmeden önce depremde ölen gelini ve torununu görmüş "geldiler geldiler" demiş ardından da ölmüş.

Evreni o yarattı kendiliğinden olamaz seni yarattı işte sistem var öyle desem bile inanmazsın kanka git araştır

Peki "Tanrı'yı kim yarattı" dediğim zaman "Tanrı zamandan ve mekandan münezzehtir" gibi bir şey saçmalayacağın için sormayacağım bile. Sadece şunu diyebilirim ki; Tanrı zamandan ve mekandan münezzeh olabiliyorsa, evrenin de aynı şekil münezzeh olamaması için bir sebep yok.

Her dinin ayrıntısını tek doğru din Müslüman'lık olduğunu görürsün.

Her dinin ayrıntısını araştırdım ve hiçbirinin doğru din olmadığını gördüm.

Bir de Allah sana Müslüman olmn için o şeyi unuttum işte bir şeyi vermezse olamazsın şu an mesela olamazsın olduktan sonra zaten sana onu vermiş olur.

Daha ne olduğunu bile bilmiyorsun ama senden bilgili bir dinsiz olarak söyleyeyim: Kalbimi mühürlüyor evet.

Arap tanrısı Allah'ın kalbimi mühürlemesi özgür irademe kendisi tarafından müdahaledir, bu da yine ilk başta yazdığıma gelir.

Tanrı beni kafasına göre yaratıyor, kafasına göre kalbimi mühürlüyor, kafasına göre beni cehennemine koyuyor. "Bir Tanrı varsa bunları yapamaz" demiyorum, sonuç olarak Tanrı her şeyden güçlüdür. Ancak Tanrı bunu yapıyorsa, o zaman Tanrı mutlak iyi değil demektir ve bu İslam'ın bu argümanını çürütür.

Cevap miydi bu yazdigin yani? Bonzainin gramini kaca veriyorlar?
Kardeşim burası bir forum. Herkes kendi fikrini belirtiyor. Ölümden kaçamazsın ölümle yaşarsın sadece. Bir de diyorsun ki bonzai kaç para.

Azrail konusunda net bir şey yok ama haklısın. Bir tanıdığımın tanıdığı ölmeden önce depremde ölen gelini ve torununu görmüş "geldiler geldiler" demiş ardından da ölmüş.

Reis müslümanız galiba?

Tamam anlastik.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı