Öz güven problemi nasıl çözülür?

Hafif gülümse gülümseyince karşı tarafta pozitif oluyor (hayvan değilse) kendin ol rol yapma "cool" olayım triplerine girme bir de birinden duymuştum etki ediyor dediler aynanın karşısına geçiyorsun başka birisi varmış gibi sohbete giriyorsun (ne alaka anlamadım ama işe yarıyor dediler)
Tamamdır hocam denerim 🙂

Spor yapmak özgüveni uçurur ve sürekli mastürbasyon yapılıyorsa haftada 1'e indirmek de özgüveni arttırır. Hatta, bence gördüğün her insanla muhabbet et, havadan sudan olur, her şeyden konuş. Mesela ben yurtta kalıyorum, yurtta etüt odasında ara veren arkadaşlara muhabbet açıyorum, bölümün ne kanka, nereden geliyorsun falan filan. Ben bu ufak muhabbetleri kurarak hem iletişimim öldürmüyorum hem de damlaya damlaya belli bir sohbet ortamında kullanabileceğim argümanlar elde ediyorum.

Kitap okumak da kelime haznesini ve konuşma akıcılığını geliştireceğinden özgüven artışı sağlar. Ama asıl özgüven bombası bence bir kız arkadaş edinip onunla bir şeyler yaşadıktan sonra oluyor, ben öyle bir şey yaşamadım ama bir birlikteliği olan arkadaşım kız arkadaş edinip bir şeyler yaşadıktan sonra özgüveninin patladığını söylemişti. Sanırım ilişkisinde domine edici olduğundan günlük hayatta da kendini öyle görmeye başladı, bu iyi bir şey aslında, hepimizin düzenli ilişkisi olsa da bunu deneyim edebilsek keşke.

Arkadaşlar öz güven sorunları yaşıyorum. Tanıştığım konuştuğum birine öz güvenim tam rahatça konuşabiliyorum ama tanışmadığım biriyle konuşurken öz güvenim yerlerde. Tanışamıyorum bile. Bu durumu nasıl çözebilirim?

Yaşın kaç bilmiyorum ama 13-16 yaş aralığında isen normal tanımadığın insanlar ile iletişime geçmeye çalış. Örneğin spor salonundasın bir büyüğünün ya da yaşıtının yanına git ve "şu harekette bana yardım eder misin? Şu hareketi nasıl yapacağım?" gibi cümleler ile konuşmayı dene. Daha sonra kendini tanitirsın.

Geri
Yukarı