Özel okulda kavga etsem ne olur?

Vengeance1000

Decapat
Daha fazla  
Ben 10.sınıfım ve özel okuldayım. Okulda bir çocuk bana gereksiz yere bana saçma sapan hareketler bazen yapıp duruyor. Sıralar tekli bizim okulda. Ben onun bir sıra yanındayım. Kendi sırasında yabancı bir eşya olunca falan direkt benim masama koyuyor. "benim değil niye koyuyorsun diyorum." diyorum, bana en yakın sen varsın sen koymuşsundur o eşyayı diyor fakat eşyanın benimle alakası yok. Bugün edebiyat dersindeydik biri şiir kitabı getirmişti. Şiir okuyorlardı bende okumak istedim. O çocuk Ceyhun niye okuyor gibi saçma sapan söylemlerde bulundu. Artık sabrım taşmaya başladı. Özel okulda kavga etsem tutanak yer miyim? Özel okulda disiplin işi nasıl işliyor ve devlettekinden farkı ne?
Rehber öğretmenine söyle diyeceksiniz fakat çok çocukça ve rehber öğretmeni o çocuk ile konuşsana çocuğun düzeleceğini sanmıyorum. Çünkü bugün çoğu kişi dersi sabote etmekten müdürün yanına gitti fakat akıllanmıyorlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tekrar öğretmenine söyle, eğer akıllanmazsa ve devam ederse olacaklardan sorumlu olmadığını falan söyle. Yani tehdit gibi söyleme de :D Buradan yazınca tehdit gibi gözüküyor. Neyse, öğretmen anlayacaktır. Yine uyaracaktır. Hala devam ediyorsa sözlü uyarı yaparsın, bu sefer fiziksel şiddete doğru giderse olay; işte o zaman kavga hakkı eline geçer. İlk darbeyi yapan kavgayı başlatmış sayılır ve sonraki yapacağın hareketler (sınırı aşmadıkça) nefsi müdafaaya girer. Doğal olarak haksız çıkmazsın.

Tekrar öğretmenine söyle, eğer akıllanmazsa ve devam ederse olacaklardan sorumlu olmadığını falan söyle. Yani tehdit gibi söyleme de :D buradan yazınca tehdit gibi gözüküyor. Neyse, öğretmen anlayacaktır. Yine uyaracaktır. Hala devam ediyorsa sözlü uyarı yaparsın, bu sefer fiziksel şiddete doğru giderse olay; işte o zaman kavga hakkı eline geçer. İlk darbeyi yapan kavgayı başlatmış sayılır ve sonraki yapacağın hareketler (sınırı aşmadıkça) nefsi müdafaaya girer. Doğal olarak haksız çıkmazsın.

Yani haklı çıkmak için darbeyi ilk onun yapması lazım?

Yani haklı çıkmak için darbeyi ilk onun yapması lazım?
Bir kavgada ilk darbeyi yapan değil dayağı yiyen haklı çıkar. En basiti senin gibi özel okula gittiğim dönemde yan sınıftan farklı zamanlarda iki tane çocukla kavga etmiştim tabii ki kavgayı desteklemiyorum fakat gerektiğinde karşılığını vereceksin ve bu iki kavgada da ilk atak onlardan gelmişti. Okuldaki hiç kimse dövüş sporlarıyla ilgilendiğimi bilmiyordu ve doğal olarakta ikisi de dayak yemişti birisi üç gün civarı okula gelememişti fakat özel okul olduğundan dolayı bu şeyler çoğunlukla tolere ediliyor bir şey olacağını sanmıyorum.

Öncelikle lütfen imla kurallarına dikkat edin anlamak için 2 kere okudum bazı cümlelerinizi. Sorunuza gelecek olursak kavga etmeyin. Kavga edip disiplin cezası alan veya okuldan atılan arkadaşlarım oldu. Çocukla güzel bir şekilde konuşup sorununuzu anlatın, yaptığı hareketlerden rahatsız olduğunuzu güzel bir dille açıklayın. Hâlâ aynı hareketleri yapmaya devam ederse rehber hocasına veya müdüre çocukla düzgün bir şekilde konuşup açıkladığınızı fakat hâlâ aynı hareketleri yapmaya devam ettiğini söyleyin. Bir çaresine bakacaklardır.

O kadar çok şey olmaz diye düşünüyorum. Yıl sonuna doğru normal sosyal lisedeki çocuk arabayla geldi bizim arkadaş direkt okulun içinde kavga ettiler pek bir şey olmadı. Senin yerinde olsaydım masama koyduğu ilk şeyi alıp kafasına geçirirdim.

Geri
Yukarı