Okulda kavga ettim

Merhaba. 16 yaşında 11. sınıfa giden bir lise öğrencisiyim. Sınıfım tarafından istemediğim hakaretlere maruz kalıyorum. Bugün de işte benim fotoğraflarımı sınıftan birisi çekip kendi grupları arasında paylaşmışlar. İşte ben de bunu arkadaşımdan duydum. Yazmışlar işte sınıftan birileri gitmeli falan filan diye ve ben de çeken çocuktan hesap sordum, izinsiz beni çekemezsin falan diye. Sonra ailevi değerlerime küfür etti ve haliyle sinirlendim. Ben de bir şeyler söyledim buna. Sonra bu çocuk üstüme yürümeye başladı. Yumruk atacaktı. Elini tuttum, burnuna kafa attım. Biraz sersemledi. Sonra işte bana vurmaya falan başladı. Kulağımın arkasını tırnağıyla çizdi, derin bir kesik oluştu ve ben çocuğa hiçbir şey yapamadım. Son dersten bir önceki ders tüm sınıf benimle dalga geçmeye başladı annene söyleme falan diye. Sizce ne yapmalıyım, bu sınıftan ayrılmalı mıyım?

Yani tüm sınıf bana karşı bir kini var. Herkes küçük görüyor, dalga falan geçiyorlar, herkesten neredeyse dayak yiyorum. Kimseye de vurmak istemiyorum. Sizce ne yapmalıyım? Tam anlatamadım size olayı çünkü uzun konular.10. sınıftan beri böyle bunlar bana karşı. Konu hakkında yardımcı olabilecek varsa şimdiden teşekkürler.
Emanet?

Dostum boşvet korkaklığı, git resmi olarak hakkını ara. Darp raporu olarak, kişisel hakların ihlali olur vb. Senin bunu yapman korkaklık olmaz. Üstüne bunları daha çok etkiler.
Tabii ki bunlar kendi fikrim, okul değişikliği falan da düşünebilirsin. Olaysız uzaklaşmak istersen.

Merhaba. 16 yaşında 11. sınıfa giden bir lise öğrencisiyim. Sınıfım tarafından istemediğim hakaretlere maruz kalıyorum. Bugün de işte benim fotoğraflarımı sınıftan birisi çekip kendi grupları arasında paylaşmışlar. İşte ben de bunu arkadaşımdan duydum. Yazmışlar işte sınıftan birileri gitmeli falan filan diye ve ben de çeken çocuktan hesap sordum, izinsiz beni çekemezsin falan diye. Sonra ailevi değerlerime küfür etti ve haliyle sinirlendim. Ben de bir şeyler söyledim buna. Sonra bu çocuk üstüme yürümeye başladı. Yumruk atacaktı. Elini tuttum, burnuna kafa attım. Biraz sersemledi. Sonra işte bana vurmaya falan başladı. Kulağımın arkasını tırnağıyla çizdi, derin bir kesik oluştu ve ben çocuğa hiçbir şey yapamadım. Son dersten bir önceki ders tüm sınıf benimle dalga geçmeye başladı annene söyleme falan diye. Sizce ne yapmalıyım, bu sınıftan ayrılmalı mıyım?

Yani tüm sınıf bana karşı bir kini var. Herkes küçük görüyor, dalga falan geçiyorlar, herkesten neredeyse dayak yiyorum. Kimseye de vurmak istemiyorum. Sizce ne yapmalıyım? Tam anlatamadım size olayı çünkü uzun konular.10. sınıftan beri böyle bunlar bana karşı. Konu hakkında yardımcı olabilecek varsa şimdiden teşekkürler.

Anlattıklarımı kaldıracak yaşta olmayabilirsin. Sana bir abi tavsiyesi olsun. Birileri seni istemiyor diye asla geri adım atma. Kavga etttiysen etmeye devam. Annene değil kralına söylesin. Bu hayatta birileri seni doğru veya yanlış istemiyorsa onların istediği gibi olmak zorunda değil. Birilerine kazanma fırsatı verme mücadeleden asla vazgeçme. En fazla kavga edebilirler. Sende ettiğine göre daha fazla kavga etmeyi öğren. Sen gitme. Gerekirse hoca göndersin. Bu hayatta sorunlu ve problemli insanlar hep olacak.

Sınıfını değiştirmen için geçerli bir sebep mi diye sorarsan bence evet. Ancak ben senin yerine olsaydım değiştirmezdim. "O iş öyle olmuyor!" diyecekler ancak konuşmak istemediğin insanlarla konuşmana gerek yok.

Zorbalıkla başa çıkmanın en temiz ve etkili yolu görmezden gelmektir. Bu tip insanlar kendilerini "önemli" sınıfına koymak ve aşağılık komplekslerini beslemek için bu tarz davranışlarda bulunuyor. Zorbalık yapanın gözlerinin içine bakıp, hafif sırıtarak gözlerini devirmen ona verebileceğin en güzel cevap olur. Elbette bunu nefesini kontrol altında tutarak ve olabildiğince sakin bir şekilde yapman gerekiyor. Bir kaç deneme sonrasında senden istedikleri tepkiyi alamadıkları zaman başka bir hedef seçeceklerdir.

Üzülerek söylüyorum ki bu tarz olaylar sadece okul ortamında başına gelmeyecek. Hayatın her alanında farklı biçimlerde zorbalıklarla karşılaşacaksın. Ancak sükûnetini koruyarak verdiğin cevaplar yumruk etkisi yaratacaktır.

Tamamen aynılarını bende yaşıyorum. Devlet, meslek lisesi. Şöyle bir durum da var ama. Şikayet edersek veya darp raporu alırsak bunlar bu sefer iyice korkak diye dalga geçmeyecek mi?

Sınıfını değiştirmen için geçerli bir sebep mi diye sorarsan bence evet. Ancak ben senin yerine olsaydım değiştirmezdim. "o iş öyle olmuyor!" diyecekler ancak konuşmak istemediğin insanlarla konuşmana gerek yok.

Zorbalıkla başa çıkmanın en temiz ve etkili yolu görmezden gelmektir. Bu tip insanlar kendilerini "önemli" sınıfına koymak ve aşağılık komplekslerini beslemek için bu tarz davranışlarda bulunuyor. Zorbalık yapanın gözlerinin içine bakıp, hafif sırıtarak gözlerini devirmen ona verebileceğin en güzel cevap olur. Elbette bunu nefesini kontrol altında tutarak ve olabildiğince sakin bir şekilde yapman gerekiyor. Birkaç deneme sonrasında senden istedikleri tepkiyi alamadıkları zaman başka bir hedef seçeceklerdir.

Üzülerek söylüyorum ki bu tarz olaylar sadece okul ortamında başına gelmeyecek. Hayatın her alanında farklı biçimlerde zorbalıklarla karşılaşacaksın. Ancak sükûnetini koruyarak verdiğin cevaplar yumruk etkisi yaratacaktır.

Dediğinizi uygulamayı denedim birkaç gün önce. Öğle arasında yemek yerken kağıdı ağzıma sokmayı bile denediler.

Geri
Yukarı