Özel üniversite mi, şehir dışı mı?

Abiler ben İstanbul da yaşıyorum İstanbul'a gelip özel falan okumayacağım şehir dışına okusam yıllık 45k gider İstanbul da özele gitsem yıllık 35K-40K özele gitmek daha mantıklı geldi ailenin yanında olmak varken yurtlarda kalınmaz ikna edersem ki edeceğim o zaman 1 yıl hazırlanır İstanbul'da kazanırım.

Bu arkadaşın dediği çok mantıklı. Hatta tek çare bile bu olabilir.
Şehir dışında okuyorum ayağıyla sınava hazırlan.
Ama iyi hazırlan. Mezuna kalmanın zorluğu sanırım çok boş vaktin oluyor ya. Planlamanın iyi yap. Bir de psikolojik olarak zormuş herhalde. İnternetten biliyorum tabii yoksa mezuna kalmadım.

Hocam sizce Ankara mı daha mantıklı İzmir mi? Ankara da başka üniler de fazla olduğu için sunuma seminere gelirler ya. Uğraşırsan takip edersen iyi network yapma imkanı varmış.
Lisans eğitimim Ankara'daydı ve Ankara'nın öğrenciler için iyi bir şehir olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. İzmir de yaşanılacak yerlerden biri bence.

Son 3 ay calıstım ve 380 cıvarı bir şey yapıcagıma emınım (neden son 3 ay, okumak dahı istemıyordum. T shırt desing editor ve satıyordum ondan devam edıp kendi markamı oluşturacaktım ama vakit var. Neyse.)

Aılem tekrardan hazırlanamamı ıstemıyor. Ablam ve abimin yaptıgını benim de yapacağımı dusunuyorlar. Ilk sene kotu yapıp ıkıncı sene kotu yapıyorlar. Bana aynısı dıyorlar. Ben ılk sene duzgun calısmadan bunu aldım, salın da 1 sene hazırlanayım yok müsaade etmiyorlar. Okuma hevesim zaten azdı onu da kursagımda bırakacaklar. İstanbul'da özele gitme bana pahalıya patlar mı? Şehir dısında KYK yurdunda kalacağım. Karşılaştırınca İstanbul'da calısıp bıle oderım ben özel üniversitenin parasını. %50 bursla gırebılecegım okullar var. Dipnot: Yazılım mühendisligi istıyorum.
Kendi şehirinde özel üniversiteye gitmek daha ucuza gelebilir. Çünkü diğer şehirlerde bunun kirası, yemesi içmesi, başka ihtiyaçlar olacak.

Yaşadığın şehirde özel üniversite yoksa diğer şehirlerde de çalışmazsan ve ailenin durumu iyi değilse zorlanabilirsin.

Abiler ben İstanbul da yaşıyorum İstanbul'a gelip özel falan okumayacağım şehir dışına okusam yıllık 45k gider İstanbul da özele gitsem yıllık 35K-40K özele gitmek daha mantıklı geldi ailenin yanında olmak varken yurtlarda kalınmaz ikna edersem ki edeceğim o zaman 1 yıl hazırlanır İstanbul'da kazanırım.
Üniversite, ailenin yanında okunmamalı. Liseden bir farkı olmalı. Farklı şehirler, farklı kültürler, farklı insanlar tanımak güzel şeydir.
Uygun olduğunu biliyorum da dediğimin doğruluğu ne kadar?
Yapım BÖyle Film diye bir kanal var. Konuşan kız söylemişti. ODTÜ'de okumuş.
Gerek sizin sektör temsilcilerine erişiminiz gerekse de onların sizi keşfetmesi bakımından göz önünde olan yerlerde bulunmanız bir avantaj sağlayabilir. Tabi bu avantaj durumu, öğrencinin azmi ile doğrudan ilişkili.

Üniversite, ailenin yanında okunmamalı. Liseden bir farkı olmalı. Farklı şehirler, farklı kültürler, farklı insanlar tanımak güzel şeydir.

Abimin üniversiteden eve ilk geldıgı zaman cok zayıflaması stresten egzema ve yollarda cektıgı çileyi görünce kültür falan boş geliyor pandemi olmasaydı 2 yıl daha aynı girdapta sürüklenirdi belki onluk bir durumdur herkesi kapsamaz kyk yurdunda kalacagımı aklınızda bulundurun aile de pek yardım etmez sonuçlar acıklandıktan sonra tam olarak kararımı vereceğim. söylerim size ne olup bittigini aynı durumda olan birçok kişi olduguna eminim

Geri
Yukarı