Özgünlüğümüzü nasıl kaybettik?

Caner Acar

Centipat
Yer
Malatya
Daha fazla  
Merhaba, yaptığım bir deney için düşünceleriniz gerekiyor.
Sizce özgünlüğümüzü nasıl kaybettik? Bunun cevabını istiyorum.
Olabildiğince sade ve açık bir şekilde anlatmaya çalışırsanız daha iyi olur.
İyi günler.

Merhaba, yaptığım bir deney için düşünceleriniz gerekiyor.
Sizce özgünlüğümüzü nasıl kaybettik? Bunun cevabını istiyorum.
Olabildiğince sade ve açık bir şekilde anlatmaya çalışırsanız daha iyi olur.
İyi günler.
Ozgunlugumuzu bizi ayni olmanin, takip etmenin normal ve gerekli olduguna inandirdiklarinda kaybettik. Gunumuzde kiyafetlerden telefon secimlerine, hayatin her alaninda gorebilirsiniz bu durumu.

Biz hiç bir zaman özgür olmadık ilk insandan bu güne.
Seçimlerimiz genlerimize kayıtlıydı ne renk sevdiğimizden ne yediğimize ve kültürlerimize kadar birçok şey.

Kaybettik diye bir şey yok. Geçmişe takılı kalıp 100 sene önceki insanların yaptıklarını yapmanın hiçbir anlamı da yok.

Tek tipte insan yetiştirmeye dayalı bir eğitim modeli ve moda, trend vb. olgularla yönlendirilen ve beğeni ile şekillenen bir toplumda "özgün" bireylerin azalması tabii bir durum. O topluma has kriterler de burun kıvırılabilir ya da aşağılanabilir hale getirilirse, toplum da kendine haslığını kaybedip, çağın arzularına boyun eğmeye açık bir hale gelecektir.

Son düzenleme:
Popüler fikirler, kıytırık eğitimler, kültürsüzlük, cahillik, kitap okumamak... Dâhâ ne sayayım ?

Sırf bir düşünce popüler olduğu için benimseniyorsa, insanlar kendi fikirlerini beyan etmekten acizse dâhâ çok ararsınız özgün insanları.
Bu konu çiftleşmeye kadar gider, topu size atıyorum, iyi günler.

Aramıyorlar, öyle biri çıktığında kovalıyorlar. Fakat sorsan özgünlüğümüzü kaybettik, bizi bitirdiler diyorlar.
Özgün insanlar tercih edilmiyor, salla mevzuyu.

Özgünlük sonradan kazanılan bir olay, her insan tekdüze yaşadıktan sonra bulunmaması normal.
Ağızlardan bu tür özgünlük, aşk, meşk lafları düşmüyor ama iki tarafta içten içe birbirini "nasıl dâha iyi sağarım" kafasında.

Özgün insanların bile kategorize edildiği bu sistemler silsilesi içinde gerçek özgünlük sadece bütün kategorilerin ötesinde olmaktır. Yeni bir yaşam formu gibi, uzaylı gibi olmak...

Yeni konular

Geri
Yukarı