Özgür Demirtaş: Üniversite kalitelerinde muazzam bir düşüş var

Eskiden kastınız nedir? Ne kadar eski? Eskiden daha kalitesiz olmalı, olsa normaldir. Örneğin 1995'de kütüphaneye gidip kitap almanız, (başkası kapmadıysa) veya bir kitabı satın alabilme umuduyla ilçe ilçe kitap arıyordunuz.. Üretli ve ücretsiz bilgiye erişmek zordu.

Yıl 2022... Her şey daha kolay, daha hızlı...

Ama eğitim kalitesi düştü, çünkü zihniyette ve sistemde sorun var.

X Şeyh'in Hoca Efendilerin sümüklü mendilini yüzüne gözüne sürüp bereket gelmesini umacak bir zihniyete doğru yelken açtık...

Bir yandan Gandalf olacak erkekler yetiştirmeye çalışıyoruz :) Okuyup üfleyip düşman jetleri harap edecek, öte taraftan Ninja modelinde kızlar yetiştirmeye odaklandık...

Olaya böyle bakarsak, evet eskiden tüm teknolojik ve ekonomik yokluğa rağmen daha iyiydi...
Her yıl Dünya'nın en iyi 500 üniversitesinin listesi yayınlanıyor. Sanırım 50 yıldır da yayınlanıyor ve Türkiye'den 1 üniversite bile yok. Hiçbir zaman da olmadı. Demek istediğim eskiden de eğitim kalitesi iyi değildi ki şimdi olsun. Geçmiş, günümüzün mirası. Evet, teknoloji ilerliyor ama başka ülkelerde de ilerliyor. Başka ülkelere bakarak kendi durumunu belirlersin. Yoksa internet gelişti imkanlar arttı eğitim kalitesi yükseldi demek saçmalıktır.

Her yıl Dünya'nın en iyi 500 üniversitesinin listesi yayınlanıyor. Sanırım 50 yıldır da yayınlanıyor ve Türkiye'den 1 üniversite bile yok. Hiçbir zaman da olmadı. Demek istediğim eskiden de eğitim kalitesi iyi değildi ki şimdi olsun.
Sıralamalarda yokuz diye doğrudan eğitim kalitesi kötü demeyin zira sıralamalara etki eden onlarca etken var. Bütçe, akademik özgürlük, üniversite tarihi vs.

Herkese şu programın tekrarını izlemesini öneriyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Her yıl Dünya'nın en iyi 500 üniversitesinin listesi yayınlanıyor. Sanırım 50 yıldır da yayınlanıyor ve Türkiye'den 1 üniversite bile yok. Hiçbir zaman da olmadı. Demek istediğim eskiden de eğitim kalitesi iyi değildi ki şimdi olsun. Geçmiş, günümüzün mirası. Evet, teknoloji ilerliyor ama başka ülkelerde de ilerliyor. Başka ülkelere bakarak kendi durumunu belirlersin. Yoksa internet gelişti imkanlar arttı eğitim kalitesi yükseldi demek saçmalıktır.

Olmaz olur mu, vardı.

Dünyanın en iyi 500 üniversitesinin 10'u Türk

Teknolojiye gelirsek farktan öte, fırsat yarattı. 30 yıl önce kitaplara 5 bin dolar harcayıp edinebileceğiniz bilgilere, şuanda internetten bedava erişebiliyoruz. Bu da sadece zengin aile çocuklarının x bir konuda bilgili, gerisinin bilgisiz kalma olayını azalttı.

Daha da anlaşılır olması adına; Osmanlı'da nufusun yüzde 97.4'ü okuma yazma bilmezken, Fatih Sultan Mehmet 19 yaşında 6 dil biliyordu.

An itibariyle meraklı orta seviye bir aile çocuğu da öğrenebilir. İlle de İmparator olmaya Kral çocuğu olmaya gerek yok. Tabi tercih meselesi biraz kendini geliştirme istek arzusu lazım hayatta..

"Yoksa internet gelişti imkanlar arttı eğitim kalitesi yükseldi demek saçmalıktır."

Yükseldi demek evet saçmalıktır ki zaten yükseldi demiyorum, bu kolaylıklara rağmen hala yükselmemesi üstüne daha da geriye gitmesi saçmalıktır demek istedim önceki mesajda.

Sıralamalarda yokuz diye doğrudan eğitim kalitesi kötü demeyin zira sıralamalara etki eden onlarca etken var. Bütçe, akademik özgürlük, üniversite tarihi vs.

Herkese şu programın tekrarını izlemesini öneriyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Akademik özgürlük çok kolay. Siyasi bir hadise.

Bütçe daha da kolay. Diyanete rekor üstüne rekor bütçe veripte makam araçlarıyla donatmak yerine güle oynaya bütçe arttırılır. Yada iktidar olsun muhalafet olsun sağlam kaldırımı söküp tekrar yapıp trilyonların çöpe gitmesi engellenirse yine bütçe artar :) Bu da siyasi bir mesele.

Bu arada programı izliyeyim, teşekkürler paylaşım için.

Son düzenleme:
Bu da siyasi bir mesele.
Ben de bunu demek istiyorum zaten. Türkiye'deki üniversitelerin sıralamada düşük olmasının sebebi eğitim kalitesi olarak değil siyasi bir mevzu olarak görmeliyiz. Eğitim kalitesi gayet iyi olsa bile bütçe yoksa akademik özgürlük yoksa veya hocaların özgeçmişi pek iyi değilse sıralamaya giremiyoruz.

Her ile üniversite açmak gibi embesilce bir iş yapana kadar köy enstitüsü açsalardı doğudaki köy okulu sayılarını arttırsalardı çağ atlardık ama bunlara cahil boş kadar seçmen lazım %50 seçmen kitlesi öyle zaten.

Her ile üniversite açmak gibi embesilce bir iş yapana kadar köy enstitüsü açsalardı doğudaki köy okulu sayılarını arttırsalardı çağ atlardık ama bunlara cahil boş kadar seçmen lazım %50 seçmen kitlesi öyle zaten.

Ben artık yoruldum vallahi saldım düşünmüyorum son 3-5 senedir iyice içine ettiler, artık A haber izliyorum moralimi daha da alt üst edemem gerçek haberlere bakarak. :D

Geri
Yukarı