Özgür Demirtaş: Üniversite kalitelerinde muazzam bir düşüş var

En son 477. sırada yer alıyordu, emin misin?
İlk 500'de Türkiye'de üniversiteler yoktu ama ilk 500'e girmiş olabilir belki. Gene de 477 iyi sayılmaz. Mesela Türkiye'de çabalayan birisi aynı performansını Kanada'da sergilemiş olsaydı dünyanın en iyi 14'üncü üniversitesi olan Toronto Üniversitesi'ne girebilirdi.

11 üniversite sıralama kuruluşu var.
ARWU, CWUR, LEIDEN, NTU, QS, RUR, SCIMAGO, THE, USNEWS, URAP ve WEBOMETRICS

Bazen birinin listesine hiç bir Türk üniversitesi girmeyince o haberi görüyoruz. Ardından diğeri liste açıklıyor, orda X üniversitemizi görüyoruz.

O sebepten kafa karışıklığı oluyor. Haberleri yapan arkadaşlarda belirtmiyor bu durumu. Sanki bir UEFA var :) yılın 11'ini belirlemiş olay ondan ibaretmiş gibi haberi yazıyorlar maalesef...

11'inde de listede yer almak mesele. Öyle bir şey yaşanmadı henüz bizde. 40 yılda bir 3 tanesinde ilk 475'e giren üniversite olursa rektörü kanal kanal geziyor işte...

Fazla bir beklentiye girmemek lazım. FETÖ'nun sümüklü mendilini yiyen adamlara teslim edildi bu iş yıllarca... Onlar gitti şimdi başka mendilciler geldi falan filan...

"Eğitimci olmak ayrı bir şey"

Katılıyorum. İyi güzel de "Eğitimci" olmanız için malum partinin esiri olmak lazım. Olmazsanız zaten eğitimci olacağınız pozisyonlarda kalamazsınız. Hal böyle olunca da eğitim sistemini eleştirecek eğitimci pozisyonunda insan yok. Zaten eleştirirse o pozisyonda olamıyor 3-4 istisna hariç. YÖK başkanı çıkıp lanet olsun böyle düzene mi diyecek? Beklentiniz bu tip şeyler mi?

Diğer yandan bazı şeyleri eleştirmek için her hangi bir vasıfa ihtiyaç yok. Örneğin çocuk sapığının 1.5 yılda serbest kalmasını eleştirmemiz için hukuk profesörü olmak şart değil :)

Bildirim almak için de saçma yorumlara gerek yok :)

Bildirim almak için de saçma yorumlara gerek yok :)
Eğlenceli :D
İyi güzel de "Eğitimci" olmanız için malum partinin esiri olmak lazım. Olmazsanız zaten eğitimci olacağınız pozisyonlarda kalamazsınız.
Pozisyon olarak değil de çalışma alanı/okuma alanı olarak düşündüm ben. Her ekonomistin Maliye Bakanlığı'nda çalışmadığı gibi her eğitim uzmanı da YÖK ya da MEB'de değildir herhalde :D

Eskiden kalite çok mu yüksekti? 🤨
Eskiden kastınız nedir? Ne kadar eski? Eskiden daha kalitesiz olmalı, olsa normaldir. Örneğin 1995'de kütüphaneye gidip kitap almanız, (başkası kapmadıysa) veya bir kitabı satın alabilme umuduyla ilçe ilçe kitap arıyordunuz.. Üretli ve ücretsiz bilgiye erişmek zordu.

Yıl 2022... Her şey daha kolay, daha hızlı...

Ama eğitim kalitesi düştü, çünkü zihniyette ve sistemde sorun var.

X Şeyh'in Hoca Efendilerin sümüklü mendilini yüzüne gözüne sürüp bereket gelmesini umacak bir zihniyete doğru yelken açtık...

Bir yandan Gandalf olacak erkekler yetiştirmeye çalışıyoruz :) Okuyup üfleyip düşman jetleri harap edecek, öte taraftan Ninja modelinde kızlar yetiştirmeye odaklandık...

Olaya böyle bakarsak, evet eskiden tüm teknolojik ve ekonomik yokluğa rağmen daha iyiydi...

Geri
Yukarı