Özgüven Eksikliği Ve Asosyallik

Hayattan zevk almaya baslarsan bunları yenersin. Özguven iyidir ama fazlası da insanı bozar. Özguven kazanmak için bol bol konuş , diyalog kur insanlarla. Tek başına kalarak halini daha da kötü hale sürukluyorsun.

Bir yerden konuşmaya başlaman gerekli, arkadaş ortamında bol bol konuşursan kesinlikle geçer diye bir şey söyleyemeyiz fakat zamanla geçebilir.

Özgüven sorunun kekemeliğinle alakalı ise konuşmaya başla, ondan farklı ise problemi bulup onun üzerine de yoğunlaşman gerekli.

dostum eğer sana yardımı olacak ise discord'dan falan beraber konuşabiliriz. Senin olayın benim lisedeki ilk günlerime benziyor çok çekingendim ortaokulda tam tersi olmama rağmen. Fakat insanlar ile daha rahat konuşmak bu işin ilacı gibi bir şey biraz saçma gelebilir ama "Oooo merhaba Kral" diyerek selamlaşmak merhaba demekten çok daha rahat hissettirecek sana. lisede okuduğunu farz edersek çogu kişi rahat takılmaya çalışacağından sende onlara uyum sağlarsın. Giyiminde ise Beyaz-Kırmızı-Mavi-Sarı gibi iç açıcı renkleri giymeyi dene çoğu çok güzel yakışacaktır :)

Kardeşim, benim de en iyi arkadaşım çok asosyaldi. Kendisi 23 yaşında. Çocuk ile ben arkadaşlık kurdum şimdi açıldı ve insanlarla konuşabiliyor. Hatta sevdiği kıza açıldı ki bu imkansızdı onun için.

Öncelikli olarak insanlara selam ver. Sabahları günaydın de, çalışanlara kolay gelsin de, esnafla muhabbet et. Yavaş yavaş açılacaksın. Ailenle muhabbet et. Akrabalarına hal hatır sor. Sonra da sınıf arkadaşlarınla yavaştan muhabbet etmeye başla, hocaların ile konuş.

Kekemeliğim azda olsa gitse, derse katılmaya çalışırım, insanlarla konuşmaya çalışırım. Ama işte sorun bana göre kekemelikte. Yani başkalarıyla konuşurken bana endişe geliyor, baskı geliyor, rahat olamıyorum. Bu yüzden de kekemelik daha çok belli ediyor kendini. Ve arkadaşlarımla falan konuşurken sesimin az çıktığını söylüyorlar. Ama bana göre sesim gayet normal ve yüksek geliyor.
Öneride bulunabilecek birisi yok mu? :)

Son düzenleme:
Merhabalar.
Ben 16 yaşındayım ve bende aşırı özgüven eksikliği var. Bir de asosyalim. Ama en kötüsüde kekeliyorum. Kekeleme dediğim hani her kelime de kekelemek değil, sadece belirli kelimelerde ve bazen nefes ile ilgili olabiliyor. Ama kitap okuyunca daha çok belli oluyor kekelediğim.
Dışarı pek çıkmıyorum. Ve pek konuşkan birisi değilimdir. O da kekelediğim için oluyor. Konuşsam bile kekeleyeceğim zaman ya o kelimenin eş anlamlısı ya da kekelemeyeceğim zaman söylüyorum. Bu yüzden de hep duraksayarak konuşuyorum. Konuştuğum zaman kekelediğim zaman nedense ağzımı açıyorum. Açmak dediysem yani basbaya açıyorum işte. Ve bu çok ama çok utandırıcı. Bazı arkadaşlarım da önceden kekeliyormuş ama sonradan kekelemeleri gitmiş. Nasıl gitti diye soruyorum ben hiçbir şey yapmadım, kendiliğinden gitti diyorlar.

Şimdi gelelim özgüven eksikliğine. Benim şu an telefonumda kendi fotoğrafım hiç yok. Sosyal medya, WhatsApp gibi yerlerde de fotoğrafım hiç yok. Ve ben çok içine kapanık birisiyim. Hatta bu yüzden de insanlarla pek konuşmuyorum. Fotoğraf çekinmeyi sevmem. Ve fotoğraf çekmeyi de doğal olarak bilmiyorum. Yani nasıl poz, hareket verilir pek bilmiyorum. :)
okulda bazı hocalar beni övdüğünde de ne tepki vereceğimi bilmiyorum. Öylece bakıyorum veya bazen ufak bir gülümseme, tebessüm oluyor.

Size bazı sorunlarımı anlattım. Şimdi sizlere birkaç sorum olacak.
1- Kekemelikten nasıl kurtulurum? (Sesli kitap oku ve sesli şarkı söyle demeyin. Kitap okumaktan sıkılıyorum. Ve sesli şarkı asla söyleyemem, o da özgüven eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyorum. )
2- Nasıl özgüven kazanırım?

Teşekkürler. 🙂

Direk spor salonuna koş 4-5 ay içinde özgüven eksikliğin gider ve her şeye önden git örneğin: Sokakta tanımadığın birisine gereksiz şeyler sor örneğin: "Abi saat kaç" de sınıfındaki arkadaşlarının yanına atıl konuş tadında bırakarak yapmak istediğini yap ünlüleri düşün, hırs yap ve her zaman şunu düşün: "Benim bundan neyim farklı"

dostum eğer sana yardımı olacak ise discord'dan falan beraber konuşabiliriz. Senin olayın benim lisedeki ilk günlerime benziyor çok çekingendim ortaokulda tam tersi olmama rağmen. Fakat insanlar ile daha rahat konuşmak bu işin ilacı gibi bir şey biraz saçma gelebilir ama "Oooo merhaba Kral" diyerek selamlaşmak merhaba demekten çok daha rahat hissettirecek sana. lisede okuduğunu farz edersek çogu kişi rahat takılmaya çalışacağından sende onlara uyum sağlarsın. Giyiminde ise Beyaz-Kırmızı-Mavi-Sarı gibi iç açıcı renkleri giymeyi dene çoğu çok güzel yakışacaktır :)
Çok ciddi bir problemim yok fakat bir kaç şey konuşmak isterim.

Geri
Yukarı