Asosyallik, Özgüven Eksikliği vb. Problemlerim

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

AJFA

Terapat
Süper Moderatör
Sosyal Tayfı
Makaleler
28
Merhaba Technopat ailesi, ben 17 yaşındayım. Anksiyete bozukluğu ve obsesif kompulsif bozukluk teşhisi konmuş bir bireyim. Sosyallik seviyem sıfır, özgüven seviyem sıfır, utangaçlık tavan yapmış durumda ve herhangi bir hobim de yok. Sadece fazla kilolarımı vermek ve sağlıklı olmak için spor salonuna yazıldım, haftada üç gün hocamın eşliğinde sporumu yapıyorum.

Küçükken fark etmiyordum, bilgisayar bağımlısıydım küçükken, beni bu kadar hayattan soyutlayacağını bilmiyordum. Geç de olsa bu sorunu fark ettim ancak ne yapabilirim bilmiyorum. Nasıl arkadaş edinebilirim? Zamanımı değerlendirmek için ne yapabilirim? Ağabeyim bateri çalıyor ve bende de bir merak var. Acaba bir enstrüman çalmak fayda eder mi? Özellikle bateri? Müzik zevklerimin arasında metal de bulunuyor.

Geçen haftalarda bir kriz geçirdim. MEB'in yaz kursuna gidiyorum. Geçen de okuldaydım. Bir anda deli gibi nefes alıp verme, terleme, titreme ve uyuşma hissini aynı anda
hissettim. Sonrasında hemen psikiyatriye gittim ve ilaçlarıma bir ilaç daha ekledi. Çok şükür o ilacı içtiğimden beri daha iyiyim. Ama hala kendimi bu hayatta somutlayamadım.

Neler tavsiye edersiniz? Biraz içimi döktüm, belki işe yarar ve bu güzel Technopat ailesi bana güzel tavsiyeler verir diye.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sevgili kardeşim öncelikle kendine bir meşgale bul mesela enstrüman yeteneğin varsa bunun üzerine yoğunlaşman çok iyi olacaktır. Çalmayı öğrendikten sonra abin ile bir süre takıl zaten arkadaş ortamına otomatikman dahil olacaksın. Daha sonrasında spor ile birlikte sabah yürüyüşleri yap bu da sana çok iyi gelecektir. Mümkünse akrabalarınla (tabii sana yaşıt seviyelerdeki kişilerle) daha çok vakit geçir. Arada sırada sinemaya git mesela spor çıkışlarında bir kafeye uğra güzel havadar bir mekanda kahveni yudumla. Aç müziğini de hem spor yaparken hem de bir şeyler içerken dinle ruhunu dinlendir. Mesela doğa ile daha çok haşır neşir ol en basitinden bir çiçek yetiştirmeyi dene hatta mümkünse bir evcil hayvan edin. Bunların inşallah sana faydası olur.

İzmir gibi bir yerde asosyal olmak... Dostum hiç mi kız arkadaşın olmadı mı? Gerçi Türkiye'deki kızların aşırı fazla egolu saçma fikirleri. Yine de kız arkadaş edinmeye çalış eğer Almanca-İngilizce iyiyse çok güzel maceralar yaşayabilirsin. Her şey senin elinde.

İzmir gibi bir yerde asosyal olmak... Dostum hiç mi kız arkadaşın olmadı mı? Gerçi Türkiye'deki kızların aşırı fazla egolu saçma fikirleri. Yine de kız arkadaş edinmeye çalış eğer Almanca-İngilizce iyiyse çok güzel maceralar yaşayabilirsin. Her şey senin elinde.

BTC Miner hocam sıkıntı kız arkadaşı olamaz. Sıkıntı arkadaş edinememesi.

Öncelikle kendine biraz vakit ayır, kendi kendine gül (ne bileyim, aç soğuk espriler oku veya Mizah ve Eğlence'ye göz at), kendinle barışık olunca Asosyallik sorununu da çözersin. ;)

Sadece spor salonuna gitmeye başlaman bile mükemmel bir başlangıç. Yukarıdaki arkadaşında dediği gibi kendinle barışık olmadığın zaman bu asosyallik denen illet baş gösteriyor. Zamanında bu illetten kurtulup yaştasın neredeyse. Düzgün adımlar atarsan hayatını kökten değiştirebilirsin. İlk olarak fazla olan kilolarından kurtulmalısın. Çünkü o kilolar sadece bedenine değil hayatına da yük oluyor, bak bunu sana yaşamadığı şeyler hakkında tavsiye verenler gibi değil, senin gibi bu yoldan geçmiş, zamanında hayatının içine etmiş biri olarak söylüyorum. Yapabiliyorsan üniversiteyi ailenden ayrı şehirde oku. Aile iyi hoştur ama bir yaştan sonra zordur. Üniversitede yurtta kal, part time işlere gir çık, illa okuduğun okulda kulüpler olacaktır olanlara katıl. Yapamıyorum deme ben yaptıysam sende yaparsın. Kız arkadaş bul, yürümezse onun ayrılmasını bekleme direkt sen ayrıl özgüvenin yükselir, bir kızla birlikte olmak sana çok zor gibi görüyor olabilir ki bende öyleydi. Alakası bile yok canım kardeşim. Okudum abin bateri çalıyormuş, metale ilgin var bir insan daha ne ister. Git dene olmadı mı başka enstrüman gene. Zor olan bir adım atmak ki sen o adımı bağımlığını fark ederek çoktan atmışsın. Çıktığın yol zor ama unutma zor işlerin kazancı da büyüktür.

Tavsiyeleriniz için çok teşekkürler. İlk işim fazla kilolardan kurtulmak ve bateri çalışmak. Spora ek olarak sabah yürüyüşleri de yapacağım. Sadece şunu demek istiyorum. Zararın neresinden dönsek kardır. :)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı