OKB'yi yenmek

Abilify çok kötü bir ilaç doğrusu, 3 prozac 2 abilify 1 concerta içmiş birisi olarak söylüyorum resmen gençleştim :D
Bir de ben 2 ilaç kullanıyorum. Anafranil de var.

Yendiğini nasıl anlıyorsun? Bir şeyi normal olarak tekrar tekrar düşündüğünde OKB'den kaynaklı olduğunu vesayire düşünmüyor musun?

Bir de ben 2 ilaç kullanıyorum. Anafranil de var.
Allah şifa versin hocam. Cidden çok zor bir durum ya berbat bir şey, en kısa sürede iyileşirsiniz umarım, size bir taktik vereyim, aklınıza bir şey gelince tepki vermeyin.
Yendiğini nasıl anlıyorsun? Bir şeyi normal olarak tekrar tekrar düşündüğünde OKB'den kaynaklı olduğunu vesayire düşünmüyor musun?
1.5 sene önce yaptığım takıntıların hiçbirini yapmıyorum, hiçbir takıntı bana bir şey yaptıramıyor, düşüncelerime hakim olabiliyorum. Bundan 1.5 sene önce asla böyle değildim.

İlk doktorum Lustral ve Risperdal vermişti. İkinci doktorum ise Abilify ve Anafranil verdi. Hocam bir de özel değilse şeyi sormak istiyorum, sizinki OKB'nin hangi türüydü?

Hayır hastalık değildir. Bilim dünyası anormal bir patoloji bulamamıştır beyinde. Serotonin "teorisi" ile açıklanır (teoriler ıspatlanamamış tartışmalardır.) Zaten konuya hakimseniz durumu anlarsınız. Adam diyor ki "acaba abdestim kabul oldu mu" düşüncesi geliyor beynine. Hadi beyni açıp içindeki sinapsları lazerimizin ucuyla bulup ordan "abdestim kabul oldu mu reseptörünü" kesip atalım kurtulsun. Asla ama asla ilaçla kurtulamazsın. Sadece üstünü örtersin. Alkol de örter, alkol tedavi mi?

İntihar kısmına gelince çaresizlikten ve "ben hastayım" içselleşmesinden kaynaklanıyor. Her okbli olan 4 kişiden 1 i intihar ediyor diye burda insanları korkutmaya hakkınız yok. Bende de vardı tamamen düzeldim. İlaçsız, sadece terapi ile.
Bir seyin hastalik sayilmasi icin hayatini ileri derecede kotu yonde etkilemesi yeterlidir. Yani illa beyninde anormal bir patolojiye sebep olmasi gerekmiyor. Ayrica evet agir OKB vakalarinin %25'i intihar girisiminde bulunuyor. Seninki hafiftir ilacsiz terapiyle atlatabilmissindir bu herkeste gecerli olan bir durum degil.

Son düzenleme:
Takmayarak, dikkat bozukluğum da olduğu için hocalar yardımcı oluyor. Ama ilaç içince daha verimli ders çalışıyorsunuz cidden.
Hocam bende dikkat hatası yapıyorum hatta dikkat hatam olmasaydı belkide şuan istediğim lisedeydim :/ ben bu hataların OKB yüzünden olduğunu sanıyordum acaba benimde dikkat bozukluğum mu var?

Bir seyin hastalik sayilmasi icin hayatini ileri derecede kotu yonde etkilemesi yeterlidir. Yani illa beyninde anormal bir patolojiye sebep olmasi gerekmiyor. Ayrica evet agir OKB vakalarinin %25'i intihar girisiminde bulunuyor. Seninki hafiftir ilacsiz terapiyle atlatabilmissindir bu herkeste gecerli olan bir durum degil.
İmzanız hoşuma gitti çok güzel bir söz. Bir şeyin hastalık sayılabilmesi için altta bir patolojiye götürmesi gerekir. Grip bir hastalıktır. Tahlille tetkikle gözlenebilir. Bu sorunlar gözlenemiyor. Evet hayat kalitesini etkiliyor fakat yine de hastalık değil. Siz hastalık dedikçe insanlar beynimde sorun var kaygı ve korkusuna daha çok düşüyor. Zaten bu sorunlar kaygı ve korkudan besleniyor bilirsiniz.

Geri
Yukarı