OKB'yi yenmek

Sizin de öyle oluyor muydu sanki beyninizin içinde başka biri var ve sürekli iletişim halindesiniz gibi.
Tabii oluyordu, sanki seni yönetiyor ve yapmazsan kötü hissettiriyordu. O takıntılara yürü lan demeyi bilmeniz lazım. Yoksa o seni yönetir sen onu değil, güçlü ol dostum bir takıntıya yenik düşme.

Tabii oluyordu, sanki seni yönetiyor ve yapmazsan kötü hissettiriyordu. O takıntılara yürü lan demeyi bilmeniz lazım. Yoksa o seni yönetir sen onu değil, güçlü ol dostum bir takıntıya yenik düşme.
Hocam birde öğrenci misiniz bilmiyorum ama ben bu sene LGS'ye girdim. Test çözerken soruyu okuyorum ama beynimin içinde iç savaş varken hiç bir şey anlamıyorum düşüncelerden dolayı. Bunu nasıl aştınız?

OKB'yi yenmek büyük başarı kutlarım. Bende başlangıç düzeyinde vardı. Aklıma gelen şeylerin sadece bir düşünce olduklarını ve tersini yapmaya çalıştım. Şu anlık bir sıkıntı yok. Umarım ileride tekrardan çıkmaz.

%25 intihar orani bulunan bir hastaliktir aslinda.
Hayır hastalık değildir. Bilim dünyası anormal bir patoloji bulamamıştır beyinde. Serotonin "teorisi" ile açıklanır (teoriler ıspatlanamamış tartışmalardır.) Zaten konuya hakimseniz durumu anlarsınız. Adam diyor ki "acaba abdestim kabul oldu mu" düşüncesi geliyor beynine. Hadi beyni açıp içindeki sinapsları lazerimizin ucuyla bulup ordan "abdestim kabul oldu mu reseptörünü" kesip atalım kurtulsun. Asla ama asla ilaçla kurtulamazsın. Sadece üstünü örtersin. Alkol de örter, alkol tedavi mi?

İntihar kısmına gelince çaresizlikten ve "ben hastayım" içselleşmesinden kaynaklanıyor. Her okbli olan 4 kişiden 1 i intihar ediyor diye burda insanları korkutmaya hakkınız yok. Bende de vardı tamamen düzeldim. İlaçsız, sadece terapi ile.

Hocam birde öğrenci misiniz bilmiyorum ama ben bu sene LGS'ye girdim. Test çözerken soruyu okuyorum ama beynimin içinde iç savaş varken hiç bir şey anlamıyorum düşüncelerden dolayı. Bunu nasıl aştınız?
Takmayarak, dikkat bozukluğum da olduğu için hocalar yardımcı oluyor. Ama ilaç içince daha verimli ders çalışıyorsunuz cidden.

İlaçlar çok önemli diyebilirim, mesela prozac verirler size durumunuz çok ağır değilse, ağır ise abilify de verirler ama bu çok ağırdır. İlaçsız geçer mi çok zor gitmenizi öneririm. Korkulacak bir şey değil sonuçta. Ve bir de bu hastalıktan kurtulmak için ilaç kadar sizin de gayret göstermeniz lazım.
Hay Allah, bana Abilify verildi. Darısı başıma hocam.

Geri
Yukarı