Okuduğumu anlayamıyorum

• Konuyu başlatan Jiw
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 15
  • Görüntüleme 14B

Jiw

Hectopat
Makaleler
1
Az önce "çağımızın nevrotik kişiliği" kitabını okuyup bitirdim. Kitapta anlamadığım çok fazla satır oldu, defalarca okuyup anlamaya çalıştığım, anladığımı sanıp anlam çıkardığım da bir sürü satır oldu (çıkardığım anlamlar ne kadar doğrudur bilmiyorum). Yaşım (18) gereği mi böyle yoksa başka bir sorunum mu var anlamıyorum, sadece bu kitapta da değil diğer bazı kitaplarda da anlamadığım çok şey oluyor. Artık bir kitap almadan önce zihnimde çok fazla kaygı beliriyor, mesela "kitabı anlayamaz isem?" Gibi, daha çok örnek sunabilirdim ancak bu kadarı ile indirgemek istedim. Bilmiyorum artık seçtiğim kitaplar benim için fazla mı ağır yoksa cidden anlamakla ilgili problemim mi var emin olamıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Devamlı telaş halinde misiniz? Derin nefes egzersizleri yapın.

Bu tip durumlarda kesinlikle profesyonel yardım alınması gerektiğini düşünüyorum. Odaklanma, konsantrasyon bozukluğu vb. rahatsızlıklar bizlerin yorumlarıyla düzelecek şeyler değil. En ufak yanlış öneri dahi, durumu ileri boyutlara taşıyabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kitabı anlamak için çaba sarf edin ve tabii ki anlayabileceğiniz kitapları alıp okuyun. Mesela belli bir okuma tecrübeniz yoksa kuantum ile ilgili bir kitap almak hata olacaktır. Bilim/felsefe kitapları ağır olabiliyor. Ancak okuya okuya, deneyim kazanınca probleminizi en aza çekmiş olacaksınız.

Bunun dışında genel anlamda hafıza, odaklanma ile ilgili bir sıkıntınız varsa vitamin kontrolü yaptırın. B12, demir gibi değerlere baktırın.

Dikkat dağınıklığına ve konsantrasyon bozukluğuna pek çok şey sebep olabilir.

Beslenme bozukluğu, egzersiz eksikliği, bazı hastalıklar ve genetik problemler, fazla alkol, sigara yada zararlı ilaç/madde tüketimi gibi sebeplerde doktor gerekiyor.

İşin psikolojik yönünde de doktor gerekiyor ama şu salgın günlerinde acil durumlar hariç tedavi desteği almak imkansızlaştı.

Instagram, Twitter, Facebook gibi ağlar dikkati azaltıyor. Forumlar yine daha sakin yerler ve dikkat daha yüksek, dakikalarla ölçülüyor. Genel sosyal ağlarda ortalama dikkat birkaç saniye bile değil. Bunları azaltın, her gün kısıtlı süre kullanın. Android 10 ve yeni iOS'ta dijital sağlık ayarlarına bakıp kendinize limit koyun, toplam 1 saati geçmemeli. Devamlı bir şeyleri kaçırma korkunuz olmamalı.

YouTube videolarında en az 10 dakikalık videolara bakın ve atlamadan izlemeye çalışın. Kısa klipler vb TikTok ya da eskiden olan Vine gibi anlık şeylerden uzak durun. Aşırı kısa videolar, birkaç saniyelik Gif'ler vb. devamlı ve fazla tüketirseniz dikkati kısaltıyor. Uzun format, sabır ve dikkate alışmanız gerekiyor.

Ivır zıvır yemeyin, tam öğün ve güzel yemek yiyin. Masada oturup başka bir şey yapmadan sadece yemeğe odaklanın. Bilgisayar başında yemeyin, telefona bakıp durmayın. Her zaman tek bir iş yapmaya odaklanmaya çalışın. Aynı anda her şeyi yapmaya çalışmayın derim. Telefon yerine mümkünse başına oturup bilgisayar kullanın, geniş ekranda uzun süreli ve az sekmeli vakit geçirin. Bunlar tecrübe edilmiş şeyler.

Son düzenleme:
Devamlı telaş halinde misiniz? Derin nefes egzersizleri yapın.
Devamlı değil, belirli yerler ve belirli zamanlarda telaş halinde oluyorum. Örnek vermem gerekirse hastahane alanlarında, kalabalık toplu taşıma araçlarında gibi. Bunlar dışında bir telaşlılığım olmuyor.
Asıl sorunumuz da bu işte: Okuduğunu anlamamak. Bu sorun bende de var maalesef, çözümünü bulamadım hâlâ.
Çok can sıkıcı gerçekten.
Kitabı anlamak için çaba sarf edin ve tabii ki anlayabileceğiniz kitapları alıp okuyun. Mesela belli bir okuma tecrübeniz yoksa kuantum ile ilgili bir kitap almak hata olacaktır. Bilim/felsefe kitapları ağır olabiliyor. Ancak okuya okuya, deneyim kazanınca probleminizi en aza çekmiş olacaksınız.

Bunun dışında genel anlamda hafıza, odaklanma ile ilgili bir sıkıntınız varsa vitamin kontrolü yaptırın. B12, demir gibi değerlere baktırın.
Çoğunlukla psikoloji kitapları okuyorum ancak normal polisiye roman kitaplarını okurken anlamama gibi sorunum olmuyor. Odaklanma ile ilgili problemim okulda oluyor diyebilirim. Dersi tam anlamıyla dinlerken aklıma bir düşünce geliyor ve ona odak hali oluyorum. Okul dışında odak problemim olmuyor. Demir eksikliği de var birde.

Belirtmek isterim, haftanın 5 günü spor yapıyorum haliyle beslenmeye ve uyku düzenine dikkat etmem gerekiyor. Her gün 30 dakikayı kitap okumaya harcıyorum ve yemeklerde telefonla ilgilenmiyorum. Twitter ve burada bir kaç saat vakit geçiriyorum her gün. Bunlar belirtmek istediklerim.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı