Okul beni çok zorluyor

Mesela ben bilgisayar ile dersi bir güne sıkıştırmıyorum ödevimi erken tamamlıyorum okulda tamamlıyorum eve gelince bilgisayara bakıyorum ama sonraki günler tekrar derse dönüyorum. Hem ders hem oyun veya intranet hayatta yetişmez. Bir de daha verim alıyorum böyle yapınca sakın hem bilgisayar ve ders yapayım deme bildiklerini unutursun ben bilgisayardan kalkıp derse oturuyorum kafam dönüyor, soru bana bakıyor ben soruya.

Dostum benim bilgisayarım bozuldu.
En son PC'den oyun oynadığım zaman 5 Eylül idi ve.
11 yıllık dostumdu.
Ve bir daha PC alamiyacak olmam da var..

7'de kalkıp okula git, 13:30'da eve gel. 30 dakikada yemek yiyip hemen dershaneye git, 16:30'da eve gel. Ödevlerin var ama çok sıkıldın gidip bilgisayara bakıyorsun oldu saat 20:00 ödevlerini yaptın 21:00 o saatten sonra da ders çalışamıyorsun zaten. Ya günler 30 saat olmalı ya da saatler düzeltilmeli.

Merhabalar 9.sınıf öğrencisiyim. Özel bir okulda fen lisesinde okuyorum. Ve okul bizi, beni çok zorluyor. Ben normalde çok ders çalışmam, yaramaz, haylaz bir öğrenciyim biraz. Sadece LGS'ye asıldım biraz.
Okul da günde 9 ders var. Birde etüte kalırsan 10.5 ders oluyor ve okul 18.00'da bitiyor. Haftada ortalama 3 gün 18.00'a kadar kalıyorum okulda. Onun dışında okul 17.00'da bitiyor. Ben eve geliyorum ve çok az zamanım kalıyor. Ödev yapıyorum vs. Eskiden her gün dışarı çıkardım, top oynardım, bilgisayar oynardım vs. lakin şuan hiçbirini yapamıyorum. Bir arkadaşıma sordum sizin nasıl okul bizim okul çok zorluyor vs. vs. diye. O da çok fazla sıkmıyorlar ödev az veriyorlar dedi. O ortalama bir anadolu lisesine gidiyor ve okuldan sonra çok fazla boş zamanı kalıyor.
Ayrıca öğretmenlerimiz her gün tekrar yapmamızı istiyor. Ben yapmıyorum kızıyorlar. Bizim sınıftaki öğrencilerde çok inek. Hepsi çok inek.
Birde ben yazılım öğreniyordum 7.sınıfın yazında sonra 8'e geçtim gene devam ettim lakin sınav vardı annem falan kısıtladı bilgisayar işini, ders çalış dedi, ben de hayır ortalama bir okula giderim yazılım öğrenirim vs. diyordum, annem hayır olmaz dedi ama seneye rahatlarsın çalışırsın dedi beni ders çalıştırdı. Bende çalıştım ve yazılımdan koptum tamamen.
İlk kez özel okula geldim bu yıl. Şu anda okul değiştirmeyi düşünüyorum siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?
Eğer üniversite okumak istiyorsan okulun söylediği herşeyi yap. Ben 12. Sınıfım, keşke sıkı çalışmaya 9. Sınıftan başlasaydım. Ama diyorsan ki üniversite okumam o zaman bir şey diyemem. Fen lisesi seçtiğine göre ilk seçenek sana daha uygun.

Yani.
Hocalarin bize yardimci olmalari gerekirken illa notla korkutuyorlar. Daha çok telaşa giriyoruz babam öldürücek bu sonuç geldiğinde ne yapacağım bilmiyorum.

Bizim hocalar garip bir yandan quizi yapıyor sizi şimdi yaktım diyor, notu söylemiyor bir de yemek yemeye çağırıyor falan iyiler ama iyi bir yer kazanmamızı istiyorlar işte napsınlar bir de onların penceresinden bakmak lazım hele 11.sınıf Online eğitim diye yine iyi gidiyorlar bana göre. Denemeler ve quize bu yıl katlanıcağız çünkü son yılım.

Dostum benim bilgisayarım bozuldu.
En son PC'den oyun oynadığım zaman 5 Eylül idi ve.
11 yıllık dostumdu.
Ve bir daha PC alamiyacak olmam da var.

Telefon ÖSYM öğrencisi için yeterli bir araç. İnanki ben bilgisayarı bırakacağım ama Wi-Fi yakınlaştırıcı siparişi verdikten sonra onu bekliyorum. Bilgisayar daha çok bağımlısı yapıyor insanı. İşe nasıl yarar ekranı büyük telefona göre daha hızlı.

Merhabalar 9.sınıf öğrencisiyim. Özel bir okulda fen lisesinde okuyorum. Ve okul bizi, beni çok zorluyor. Ben normalde çok ders çalışmam, yaramaz, haylaz bir öğrenciyim biraz. Sadece LGS'ye asıldım biraz.
Okul da günde 9 ders var. Bir de etüte kalırsan 10.5 ders oluyor ve okul 18.00'da bitiyor. Haftada ortalama 3 gün 18.00'a kadar kalıyorum okulda. Onun dışında okul 17.00'da bitiyor. Ben eve geliyorum ve çok az zamanım kalıyor. Ödev yapıyorum vs. eskiden her gün dışarı çıkardım, top oynardım, bilgisayar oynardım vs. lakin şu an hiçbirini yapamıyorum. Bir arkadaşıma sordum sizin nasıl okul bizim okul çok zorluyor vs. vs. Diye. O da çok fazla sıkmıyorlar ödev az veriyorlar dedi. O ortalama bir Anadolu lisesine gidiyor ve okuldan sonra çok fazla boş zamanı kalıyor.
Ayrıca öğretmenlerimiz her gün tekrar yapmamızı istiyor. Ben yapmıyorum kızıyorlar. Bizim sınıftaki öğrencilerde çok inek. Hepsi çok inek.
Bir de ben yazılım öğreniyordum 7.sınıfın yazında sonra 8'e geçtim gene devam ettim lakin sınav vardı annem falan kısıtladı bilgisayar işini, ders çalış dedi, ben de hayır ortalama bir okula giderim yazılım öğrenirim vs. diyordum, annem hayır olmaz dedi ama seneye rahatlarsın çalışırsın dedi beni ders çalıştırdı. Bende çalıştım ve yazılımdan koptum tamamen.
İlk kez özel okula geldim bu yıl. Şu anda okul değiştirmeyi düşünüyorum siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Hocam seçeceğiniz alanı merak ettim veya olmak istediğiniz mesleği söylerseniz daha iyi olur. Sayısal, eşit ağırlık, dil, sözel?

Bizim hocalar garip bir yandan quizi yapıyor sizi şimdi yaktım diyor, notu söylemiyor bir de yemek yemeye çağırıyor falan iyiler ama iyi bir yer kazanmamızı istiyorlar işte napsınlar bir de onların penceresinden bakmak lazım hele 11.sınıf Online eğitim diye yine iyi gidiyorlar bana göre. Denemeler ve quize bu yıl katlanıcağız çünkü son yılım.

Telefon ÖSYM öğrencisi için yeterli bir araç. İnanki ben bilgisayarı bırakacağım ama Wi-Fi yakınlaştırıcı siparişi verdikten sonra onu bekliyorum. Bilgisayar daha çok bağımlısı yapıyor insanı. İşe nasıl yarar ekranı büyük telefona göre daha hızlı.

Hocam seçeceğiniz alanı merak ettim veya olmak istediğiniz mesleği söylerseniz daha iyi olur. Sayısal, eşit ağırlık, dil, sözel?
Onda da kararsızım biraz. Ya sayısal seçip yazılım mühendisi olacağım, ya da eşit ağırlık seçip siyaset bilimleri okuyacağım ya da sözel seçip gazetecilik istiyorum. Aklımda bunlar var. Yazılımı evde öğrenmek istiyorum da okuldan dolayı zor oluyor. Neyse bakalım.

Eğer üniversite okumak istiyorsan okulun söylediği herşeyi yap. Ben 12. Sınıfım, keşke sıkı çalışmaya 9. Sınıftan başlasaydım. Ama diyorsan ki üniversite okumam o zaman bir şey diyemem. Fen lisesi seçtiğine göre ilk seçenek sana daha uygun.
Ben okulun söylediği her şeyi yapsaydım ne İngilizcem olurdu ne Üniversite kazanırdım. O yüzden okulu ve hocaların dediklerini ilahlaştırıp ''Dediklerini yapar geçerim banane'' kafasında olmak yerine biraz kendi kafanızı ve kendi fikirlerinizi kullanın.
Onda da kararsızım biraz. Ya sayısal seçip yazılım mühendisi olacağım, ya da eşit ağırlık seçip siyaset bilimleri okuyacağım ya da sözel seçip gazetecilik istiyorum. Aklımda bunlar var. Yazılımı evde öğrenmek istiyorum da okuldan dolayı zor oluyor. Neyse bakalım.
Dostum konunu okudum. Kardeşimden bile küçük bir kardeşimsin. Abi tavsiyesi istersen arkadaş tavsiyesi olarak oku bu yazdıklarımı. Şu anda hayatının olmadığını fark ediyorum. Okul, ev, ders, etüt, ev, okul, etüt, tekrar ev, tekrar okul... Bu şekilde giden bir döngünün içinde sıkışmışsın. Hocaların sana diyorlar ya ''Rahat edeceksin'', düpedüz yalan. Okulunu bitirdin, üniversiteye gittin mühendis oldun, sanıyor musun ki sabah 10 akşam 5 çalışma saatin olacak, 20 bin maaşın olacak, şirket altına arabanı evini verecek, her şeyini karşılayacak, sen de eşinle çocuğunla kafana göre gezeceksin? Böyle bir dünya yok dostum. Sabah 8 akşam 8 çalışıp, üstüne bir de mesai yapıp, eve 11-12'de gelip, gelir gelmez uykusuz kalmamak için yemek yiyip hemen uyuyup, sabah 7'de kalkıp 8'de işe yetişmek için koştur koştur evden çıkıp gittiğinde ''Lan bunun için mi gençliğimi yaşamadım, bunun için mi köpek gibi (afedersin) ders çalıştım test çözdüm, bunun için mi gençliğimin en güzel yılları ders çalışarak geçti?'' diyeceksin. Dersler elbette önemli, sakın yanlış anlama okulu bırak hayata atıl demiyorum, derslerine çalışmalısın elbette, ama kendini bu kadar yıpratmana gerek yok.

Bunlar daha başlangıç.
Sen bir de 11 12'ye gel o zaman görüceksin zorluğunu.
2 haftada 1 deneme quiz fetişi olan bir hoca her şey de bundan puan vereceğim diyen hocalar gibi.
Sürekli ödev çalışma eve 7 de gelme anca dinlenme.
Söylemeyi unuttum. Haftada bir, bir dersin denemesini oluyoruz. 1 ayda bir de genel deneme oluyoruz.
Ben okulun söylediği her şeyi yapsaydım ne İngilizcem olurdu ne Üniversite kazanırdım. O yüzden okulu ve hocaların dediklerini ilahlaştırıp ''Dediklerini yapar geçerim banane'' kafasında olmak yerine biraz kendi kafanızı ve kendi fikirlerinizi kullanın.

Dostum konunu okudum. Kardeşimden bile küçük bir kardeşimsin. Abi tavsiyesi istersen arkadaş tavsiyesi olarak oku bu yazdıklarımı. Şu anda hayatının olmadığını fark ediyorum. Okul, ev, ders, etüt, ev, okul, etüt, tekrar ev, tekrar okul... Bu şekilde giden bir döngünün içinde sıkışmışsın. Hocaların sana diyorlar ya ''Rahat edeceksin'', düpedüz yalan. Okulunu bitirdin, üniversiteye gittin mühendis oldun, sanıyor musun ki sabah 10 akşam 5 çalışma saatin olacak, 20 bin maaşın olacak, şirket altına arabanı evini verecek, her şeyini karşılayacak, sen de eşinle çocuğunla kafana göre gezeceksin? Böyle bir dünya yok dostum. Sabah 8 akşam 8 çalışıp, üstüne bir de mesai yapıp, eve 11-12'de gelip, gelir gelmez uykusuz kalmamak için yemek yiyip hemen uyuyup, sabah 7'de kalkıp 8'de işe yetişmek için koştur koştur evden çıkıp gittiğinde ''Lan bunun için mi gençliğimi yaşamadım, bunun için mi köpek gibi (afedersin) ders çalıştım test çözdüm, bunun için mi gençliğimin en güzel yılları ders çalışarak geçti?'' diyeceksin. Dersler elbette önemli, sakın yanlış anlama okulu bırak hayata atıl demiyorum, derslerine çalışmalısın elbette, ama kendini bu kadar yıpratmana gerek yok.
Haklısın abi. Bana da öyle geliyor. Okulda asıl önem verilen şey YKS okulunda YKS başarısı çok iyi. Herkesi oraya yönlendiriyorlar. Bazı öğretmenlerimiz(2 kişi) de 9-10. Sınıfta çok ders çalışmayın. Daha çok yeni şeyler keşfedin, yabancı dil öğrenim diyorlar. Çok haklılar.
Bizim sınıfın başarısı çok iyi. Ben genel olarak geride kalıyorum derslerde. Hatta tüm okulda ortalamanın altındayım. Ben yetişemiyorum, bu kadar zaman heba edemiyorum. Öğretmenlerimizde her gün dersleri tekrar edeceksiniz diyor. Zaten 17.00'a kadar okula gidiyoruz. Haftada 3 gün 18.00 oluyor. Ayrıca cumartesi günleri saat 13.00'a kadar okula gidiyoruz! Bu nedir ya? Gerçekten çok. Gerçekten. Yakın zamanda öğretmenlerimle konuşacağım durumu izah edeceğim (büyük ihtimal takmayacaklar gibi) baktım olmuyor işler ayrılacağım okuldan.

Son düzenleme:
Söylemeyi unuttum. Haftada bir, bir dersin denemesini oluyoruz. 1 ayda bir de genel deneme oluyoruz.

Haklısın abi. Bana da öyle geliyor. Okulda asıl önem verilen şey YKS okulunda YKS başarısı çok iyi. Herkesi oraya yönlendiriyorlar. Bazı öğretmenlerimiz(2 kişi) de 9-10. sınıfta çok ders çalışmayın. Daha çok yeni şeyler keşfedin, yabancı dil öğrenim diyorlar. Çok haklılar.
Bizim sınıfın başarısı çok iyi. Ben genel olarak geride kalıyorum derslerde. Hatta tüm okulda ortalamanın altındayım. Ben yetişemiyorum, bu kadar zaman heba edemiyorum. Öğretmenlerimizde her gün dersleri tekrar edeceksiniz diyor. Zaten 17.00'a kadar okula gidiyoruz. Haftada 3 gün 18.00 oluyor. Ayrıca cumartesi günleri saat 13.00'a kadar okula gidiyoruz! Bu nedir ya? Gerçekten çok. Gerçekten. Yakın zamanda öğretmenlerimle konuşacağım durumu izah edeceğim (büyük ihtimal takmayacaklar gibi) baktım olmuyor işler ayrılacağım okuldan.

YKS sınavında ortalama önemli değil ve 9.sınıf ve 10.sınıf ortalaman düşükse bile umursama. 11 12 de hocalar sen sınavları bırakıp YKS'ye hazırlandığını görürlerse destek vereceklerdir.

Yeni konular

Geri
Yukarı