Okul-dershane veya temel lise mantığı nedir?

elegiac

Hectopat
Yer
İstanbul
Arkadaşlar selam 10. sınıf öğrencisiyim. Orta halli bir okula gidiyorum. Okulumdaki hocalardan ve ders işleyişinden memnun değilim, dersler verimli geçmiyor. Okul benim için zaman kaybıymış gibi. Bir sonraki dönem veya sene içerisinde temel lise/okul dershanesine geçiş yapmayı planlıyorum. Ancak bu tür eğitim kurumları hakkında çok bilgim yok. Temel lise veya dershane nedir? Arasındaki farklar neler? Notlar 100 mü giriliyor yoksa sınavlar mı var? Bu sorulara cevap arıyorum, bilgisi olan varsa ayrıntısıyla anlatabilirse memnun olurum, iyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bazı temel liseler notta şişirme yapıyorken bazıları yapmayabiliyor tabii ki. Onun dışında liseyi bitirmek mecburiyetindesin. Dolayısıyla Temel liseye gitmen gerekir, ben senin yerinde olsam açık öğretime geçer, üstüne de dershaneye giderdim. Şahsen evde çalışabilirim diyorsan dershaneye de gitmene gerek yok.

Bazı temel liseler notta şişirme yapıyorken bazıları yapmayabiliyor tabii ki. Onun dışında liseyi bitirmek mecburiyetindesin. Dolayısıyla Temel liseye gitmen gerekir, ben senin yerinde olsam açık öğretime geçer, üstüne de dershaneye giderdim. Şahsen evde çalışabilirim diyorsan dershaneye de gitmene gerek yok.
Düz liselerde okuldaki gibi yazılılar var mı? Okul dershanesinde yazılı var mı? Deshane+açık liseye mi gitmek mantıklı okul dershanesine gitmem mi mantıklı?

@elegiac, tabii orada da yazılılar olur. Ancak şahsen ben temel liseye de dershaneye de gidilmesini önermem pek. Çünkü bir birey evde de o disiplini sağlayabilmeli, üniversiteye geçince "yok şunu yap, yok bunu yap çocuğum" diyen olmayacak. O sorumluluğu şimdiden edinmen iyi olur tabii ki.

Açık liseye gelecek olursak istersen bunu bir düşünebilirsin.

@elegiac, tabii orada da yazılılar olur. Ancak şahsen ben temel liseye de dershaneye de gidilmesini önermem pek. Çünkü bir birey evde de o disiplini sağlayabilmeli, üniversiteye geçince "yok şunu yap, yok bunu yap çocuğum" diyen olmayacak. O sorumluluğu şimdiden edinmen iyi olur tabii ki.

Açık liseye gelecek olursak istersen bunu bir düşünebilirsin.
Yani her iki kurumda da notlar 100 olarak girilmiyor?

@elegiac, dershanede notlandırma sistemi olmuyor, temel lisede de bazı liseler girebiliyor. Onun hakkında o yüzden net bir yorum yapmak istemiyorum. Açıkçası not için gideceksen açık lise sınavları oldukça basit oluyor, sınava son 10-20 gün kala başlarsın çalışmaya. Son 5 senenin de çıkmış sorularını çözersen zaten düşük alman imkansız.

Yeni konular

Geri
Yukarı