Okul hakkındaki düşüncelerim

Zekayı ölçmüyor derken bana mı ailelere mi hak veriyorsunuz.
Maalesef hak veremiyorum size genç arkadaşım. 32 yaşındayım, durumu çok kötü insanlara denk geldim maalesef. Taşrada da görev yaptığım oldu gerçekten okula gitmek isteyip de gidemeyen çok sayıda çocuk var. Avukatım bu arada öğretmen falan değilim. Evet okullarımızdaki eğitim sistemi mükemmel değil farkındayım, bizim dönemimizde de mükemmel değildi. Herkesin maddi durumu aynı düzeyde değil o yüzden okul değiştirin şunu yapın bunu yapın demek de doğru gelmiyor. Eskiden günümüze dahi müfredatta yığınla değişiklikler söz konusu. En basitinden benim lise dönemimde çok ağır bir kimya ve matematik söz konusuydu gerçekten bunaltıcıydı ancak şimdi öğreniyorum ki bu konular müfredattan çıkartılmış ya da hafifletilmiş. Mesela ben o zaman neden o zorlukla uğraştım madem uygun değildi neden o zaman yıllarca emek harcadık? Ancak atladığınız bir nokta var bu durumla sadece ben uğraşmadım benimle aynı sınava giren dönemlerimin hepsi uğraştı. Elinizdeki lise geçiş sınavı ve lisenin sonunda gireceğiniz sınav sizler için bir ödül sınav sistemi olmasa asıl siz o zaman görürsünüz torpili adam kayırmayı. Eğer bu sınav sistemi olmasa işçinin çocuğu da en fazla işçi olur vs. Liseden açığa geçmeyi düşünenler falan varmış tahmin ediyorum ki kötü liseler... Keza kendi lisem Türkiye'nin önde gelen liselerinden biriydi ve üniversiteden dahi daha iyi eğitim verdi bana. O yüzden önündeki sınava odaklanmaya bak. Zorluklar her zaman olacak, sistem eleştirisi yapmak iyidir ama sana pek bir şey kazandırmaz; hayatta çoğu zaman istemediğimiz şeyleri yapıyoruz. Köprüyü geçene kadar yapman gerekeni iyi yapmak zorunda olduğunu unutma yeter.

Okul önemlide sistem berbat maalesef. Birçok öğrenci niçin matematik ya da fizik yapamıyor ya da okuldan neden nefret ediliyor? Birçok ögretmende ilgisiz maalesef.

O değil de benim üniversite 2 sınıfta 1 sene uzadı hazırlık ile beraber 2 sene kayıt yaptırmadım üstüne KYK borcu falan yurt hakkıda bitti en iyisi merkezi puanla yatay geçiş yapayım ama bu sefer de aileye ne diyeceğim 36 bin sıralama çöp oldu vallahi.

Mesela Faraday okuyarak bilim insanı oldu ciltcide çalışırken ciltlenmiş kitapları okudu siz kitap okuyor musunuz? Yoksa sadece derslerinize çalışmayıp derslerden isyan edip hiçbir şey yapmayıp zengin ve dünyaya katkısı olan birisi olmayı mı bekliyorsunuz?

Geri
Yukarı