Okul hakkındaki düşüncelerim

Okul aslında gerekli bir şey. Ama cehenneme çeviriyorlar. Sabahın köründe gidiyorsun akşam geliyorsun. Bi' de benim 3 gün etütüm var 2 saat geç geliyorum. Onun dışında bir ton ödev üstüne de LGS, TYT. Ama iyi yanları da var. Her türlü insanla karşılaşıyorsun. Benim şahsen en iyi arkadaşlarımın çoğu okul arkadaşımdır. Kendini de geliştirebiliyorsun fakat Dersler çok aşırı boş bilgiyle dolu. Matematiğe bir şey demiyorum. Hayatın çoğu alanında lazım zaten. Ama bir sözelci olarak şunu diyorum ki Türkçe çok boş şeylerle dolu. Bana ne zarf tümlecinden üleştirmesinden. Üstüne yetenekli insanlar da boşa gidiyor.

İlkokuldaki eğitimler zaten olması gerektiği gibi ilkokula söylenecek laf yok. Ortaokul ve sonrası için yapılan çalışmaların kimi gerekli kimi gereksiz. Ne dersiniz bilmiyorum ama matematiği inanılmaz gereksiz görüyorum. Birkaç sayıdan değişik sonuçlar bulmaktan ve okul bittikten sonra hiçbir işe yaramayan, binlerce çocuğun sınavına girdiği, düşük not aldığı için en iyi yapabileceği bir mesleği yapamaması. Sadece matematik değil bunun gibi birkaç ders daha var tahmin edersiniz zaten. Bu şekil saçma sayılar yerine insanların çocuk yaşta hayata hazırlanmasını daha ön görüyorum. O kadar sene okuyupta en basitinden 12 yıl okuyup halen kafası çalışmayan şeref yoksunu insanlar var. İnsanlara terbiyenin ve kendini savunmanın öğretilmesi gerektiğini düşünüyorum. Şimdi diyeceksiniz ki insanlar nasıl meslek sahibi olacak? Tabii ki insanlara bir şeyler öğretilmeli sorun o değil. İnsanlara mantıklı şeyler öğretilmeli, yapacakları öğretilmeli. Üniversite okumayı da gereksiz görüyorum okumadım da, kendi çocuğum okumam derse okuma da derim. Fakat şu an sistem bu şekil yapacak bir şey yok. Fazlasıyla isyan etmeninde bir mantığı yok. Okumak istersen okursun istemezsen okumazsın.

Ben de öyle buluyorum.
Okul aslında gerekli bir şey. Ama cehenneme çeviriyorlar. Sabahın köründe gidiyorsun akşam geliyorsun. Bi'de benim 3 gün etütüm var 2 saat geç geliyorum. Onun dışında bir ton ödev üstüne de LGS, TYT. Ama iyi yanları da var. Her türlü insanla karşılaşıyorsun. Benim şahsen en iyi arkadaşlarımın çoğu okul arkadaşımdır. Kendini de geliştirebiliyorsun fakat dersler çok aşırı boş bilgiyle dolu. Matematiğe bir şey demiyorum. Hayatın çoğu alanında lazım zaten. Ama bir sözelci olarak şunu diyorum ki Türkçe çok boş şeylerle dolu. Bana ne zarf tümlecinden üleştirmesinden. Üstüne yetenekli insanlar da boşa gidiyor.

Gereksiz demiyorum zaten ilkokul 6'ya kadar uzatılıp zorunlu olmalı ve o 6 sürede mesleklerle ilgili bilgiler verilip 7'de meslek seçip sadece o alanı görmeli.

Ne kadar niteliksiz bir öğretim olsa da orta 4+4+4 sisteminin mantıklı olduğunu düşünüyorum(lise için konuşulacaksa ayrı lise eğitiminin berbatlığını çoğumuz biliyoruz). İlkokul 6 ya kadar meslek ile ilgili hiçbir şey sizin dikkatinizi çekemez bunu da her çoçuğun küçükken olmak istediği meslek ile yıllar sonunda değişen tercihlerinden anlarsınız orta 8'e kadar oyun/oyuncak çağındasınız zaten size birinin kalkıp "nasıl doktor olunucak" diye göstermesini ne kadar ciddiye alabilirsinizki ders bittikten sonra maç yapalım kafasındasınız.

Gereksiz demiyorum zaten ilkokul 6'ya kadar uzatılıp zorunlu olmalı ve o 6 sürede mesleklerle ilgili bilgiler verilip 7'de meslek seçip sadece o alanı görmeli.

Yeni konular

Geri
Yukarı