Okul İçin 24" vs 27" monitör

Bütçe
2000

emre_007

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar üniversitede şu aralar bolca pdf okuma, excelde veriyi işleyip word de rapor oluşturma gibi ödevler veriyorlar. Macbook'un ekranını 2 ye bölüyorum ama yazılar çok küçülüyor. Ayrıca excelde tüm veriyi göremiyorum, sola sağa kaydırmak gerekiyor. Bu sebeplerden bir monitör almam gerekiyor. Oyun oynamıyorum, o sebeple IPS ekran istiyorum, hızı vs. önemli değil benim için. Sadece 2 tane farklı pencereyi, 50-60 cm mesafeden rahatça okunabilir halde göreyim istiyorum.

Sizce 24" 1080p mi daha verimli olur, 27" 1440p mi?
Maddi yönden sıkıntım yok ama gereksiz harcamaya karşıyım. Ekran azıcık büyüyecek diye 2 katını ödemek mantıklı olur mu sizce, değer mi? Avm de gördüğüm kadarıyla devasa bir fark yok aralarında ama kullanmadığım için hiç bilgim yok, yorumlarınızı bekliyorum.
Ve her zaman kullanmayacağım bu ekranı, sadece ödev-araştırma yapacağım vakitler, haftanın bazı günleri, günün belirli saatleri. Macbook'un kendi ekranı normalde yeterli oluyor benim için.

Monitör önerilerinizi ve boyut önerilerinizi bekliyorum, çok kararsız kaldım. 2 defa 27" 2k monitörü alacak oldum, kredi kartı bilgilerini dahi yazıp sonra vazgeçtim. 2500 lira verip sonra kullanmayıp masada tozlandırırsam üzülürüm :)

Arkadaşlar üniversitede şu aralar bolca PDF okuma, Excel'de veriyi işleyip Word de rapor oluşturma gibi ödevler veriyorlar. MacBook'un ekranını 2'ye bölüyorum ama yazılar çok küçülüyor. Ayrıca Excel'de tüm veriyi göremiyorum, sola sağa kaydırmak gerekiyor. Bu sebeplerden bir monitör almam gerekiyor. Oyun oynamıyorum, o sebeple IPS ekran istiyorum, hızı vs. önemli değil benim için. Sadece 2 tane farklı pencereyi, 50-60 cm mesafeden rahatça okunabilir halde göreyim istiyorum.

Sizce 24" 1080p mi daha verimli olur, 27" 1440p mi?
Maddi yönden sıkıntım yok ama gereksiz harcamaya karşıyım. Ekran azıcık büyüyecek diye 2 katını ödemek mantıklı olur mu sizce, değer mi? AVM de gördüğüm kadarıyla devasa bir fark yok aralarında ama kullanmadığım için hiç bilgim yok, yorumlarınızı bekliyorum.
Ve her zaman kullanmayacağım bu ekranı, sadece ödev-araştırma yapacağım vakitler, haftanın bazı günleri, günün belirli saatleri. MacBook'un kendi ekranı normalde yeterli oluyor benim için.

Monitör önerilerinizi ve boyut önerilerinizi bekliyorum, çok kararsız kaldım. 2 defa 27" 2K monitörü alacak oldum, kredi kartı bilgilerini dahi yazıp sonra vazgeçtim. 2500 lira verip sonra kullanmayıp masada tozlandırırsam üzülürüm :)

Bence 24 inç olanı al dostum. İki katı paraya değmez.

27" 1440p bence daha iyi olacaktır. Pivot özellikli bir tane model seçerseniz daha da rahat edersiniz.

Konu sahibi oyun oynamayacağını ve çözünürlüğün önemli olmadığını belli etmiş dolayısıyla bence 27" almasına gerek yok. Son karar elbette konu sahibinin olacaktır.

Konu sahibi oyun oynamayacağını ve çözünürlüğün önemli olmadığını belli etmiş dolayısıyla bence 27" almasına gerek yok. Son karar elbette konu sahibinin olacaktır.
Oyun için 27' değil 24' önerilir. 27' iş içindir. 27'de Full HD çok iyi olmaz. O yüzden 1440p 27' iyi olacaktır.

Oyun ile ilgili bir şey demedim ben. Sadece oyun oynayan insanlar seçmiyor 2K veya 4K monitörleri çoğu tasarımcı monitörü 2K ile 4K oluyor. 2K ile ekranı çok rahat bölümleyebilecektir.

Geri
Yukarı