Okul için iPad 10 vs iPad Air 5

utkuymus

Hectopat
Yer
Esenyurt İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci 👨‍🎓
Arkadaşlar öncelikle selam. Seneye 11. sınıfa geçeceğimden ve yoğun bir ders çalışma tempom olacağı için iPad almaya karar verdik ailecek.
Ders çalışmak dışında belki dizi video gibi şeylere bakarım ama ağır şeyler için kullanacağımı sanmıyorum.
Aklımda iki iPad modeli var. Biri iPad 10th gen diğeri ise iPad Air 5.
iPad 10 aslında bana fiyat olarak daha mantıklı geliyor ancak dayımdaki iPad Air 5'in lamine cam farkı gözüme de batmadı değil.
Bu arada ikisinin de en Basic modeli olan Wi-Fi 64 GB olanından alacağız.
Artı olarak kalemde alacağımızdan dolayı kalemi benim taşıma yüküm var iPad 10'da evet kılıfına koyulabiliyor ancak bir iPad Air 5 kadar taşıma kolaylığı sunmuyor ve şarj olayı da cabası.
Aklıma gelen detaylar bu kadar.
Fiyat farkı olarak gözüme iPad 10 daha mantıklı gözüküyor ama illaki gözden kaçırdığım noktalar vardır.
Fiyat olarak da en uygun nereden alabileceğimi de yazabilirseniz sevinirm. Teşekkürler.
Ekstra sorum da bunun için Ryzen 5 5500 RX6700 sistemimi satmaya değer mi? (böyle bir durum olursa babamın benim bilgisayarımı küçük kardeşime verme ihtimali de var.

Son düzenleyen: Moderatör:
11. sınıfta çalışmak için iPad'e gerek var mı gerçekten? Okulda defter yerine direkt tablete not tutturuyorlar mı artık? Tutturuyorlarsa ne kadar faydalı?

Bence bu konuları iyi düşünün. Not defteri veya fiziksel kitap yerine iPad'in size ne katkısı olacak, kaç puan kaç sıralama yaptıracak sırf iPad olduğu için.

Air 5 çok daha performanslı bir cihaz. 64 GB günümüz için yetersiz olduğu için en az 128 GB modelini alın. En uygun PT Store üzerinden alabilirsiniz.

Şu an düşük model aldır üniversite geçince en iyisini aldırırsın ya da PC'yi ortaklaşa kullanırsınız.

Nasıl para harcattırırım diye düşünüyorsun.

Geçen yıl bende öyleydim 11 olsun çalışıcağım diyen ama daha 11 ile uğraşan TYT'ye başlamayan kişiyim.

11. sınıfta çalışmak için IPad'e gerek var mı gerçekten? Okulda defter yerine direkt tablete not tutturuyorlar mı artık? Tutturuyorlarsa ne kadar faydalı?

Bence bu konuları iyi düşünün. Not defteri veya fiziksel kitap yerine IPad'in size ne katkısı olacak, kaç puan kaç sıralama yaptıracak sırf iPad olduğu için.

Ve tek video izlemek içinmiş.

Ben şahsen 64 GB'ın da bu kadar yetersiz olduğunu düşünmüyorum. Neyle doldurulacak ki 64 GB? 2 film atsan 10 GB, 2 tam dizi sezonu atsan 30 GB etti 40. Kalan kabaca 20 GB nasıl dolacak? Kitapla notla mı? Notlar bu kadar yer tutuyor mu iPad'de yazılınca bilemiyorum. 3000-4000 TL az değil 64'ten 256'ya geçmek için. Zaten artık diziler filmler indirilmiyor, online izleniyor çoğunlukla.

Ben şahsen 64 GB'ın da bu kadar yetersiz olduğunu düşünmüyorum. Neyle doldurulacak ki 64 GB? 2 film atsan 10 GB, 2 tam dizi sezonu atsan 30 GB etti 40. Kalan kabaca 20 GB nasıl dolacak? Kitapla notla mı? Notlar bu kadar yer tutuyor mu IPad'de yazılınca bilemiyorum. 3000-4000 TL az değil 64'ten 256'ya geçmek için. Zaten artık diziler filmler indirilmiyor, Online izleniyor çoğunlukla.

iOS kendisi 15 GB, fotoğrafı uygulaması var daha bunun.

iOS kendisi 15 GB, fotoğrafı uygulaması var daha bunun.
Hocam ders için kullanılan iPad'de fotoğraf tutulmaz ki zaten. Uygulama da bazı oyunlar hariç öyle büyük yer kaplamıyor açıkçası.

Ben 2012 model iPad'le Tıp Fakültesi bitirdim, 16 GB cihazın yarısı bile dolu değildi hiçbir zaman. Amaç dersse çok rahat yeter. Pencil'la yazılan notlar daha büyük olsun, sunumlar vs daha büyük olsun ama öyle dolu dolu kullanılmıyor tabletler iPhone'lar kadar genelde.

Ama tabii ki bol bol film yükleyeyim, bolca oyun olsun, fotoğraf çekerim yüzlerce binlerce fotoğraf tutarım deniyorsa 64 yetersiz. Ben sadece defter kitap niyetine kullanacağım, biraz da dizi-film-oyun yaparım diyen kişi 64'ü halleder bence.

Air 5 Apple Pencil ile en iyisi bence. Samsung kullanıyorum seviyorum ve öneriyorum ama optimizasyonu Apple kadar iyi değil bunu kabul ediyorum. Eğer optimizasyonu apple kadar iyi olsaydı Tab S8 önerirdim.

Hocam ders için kullanılan IPad'de fotoğraf tutulmaz ki zaten. Uygulama da bazı oyunlar hariç öyle büyük yer kaplamıyor açıkçası.

Ben 2012 model IPad'le Tıp Fakültesi bitirdim, 16 GB cihazın yarısı bile dolu değildi hiçbir zaman. Amaç dersse çok rahat yeter. Pencil'la yazılan notlar daha büyük olsun, sunumlar vs daha büyük olsun ama öyle dolu dolu kullanılmıyor tabletler IPhone'lar kadar genelde.

Ama tabii ki bol bol film yükleyeyim, bolca oyun olsun, fotoğraf çekerim yüzlerce binlerce fotoğraf tutarım deniyorsa 64 yetersiz. Ben sadece defter kitap niyetine kullanacağım, biraz da dizi-film-oyun yaparım diyen kişi 64'ü halleder bence.

M1 olan bir cihaza 64 GB baştan hakaret, arkadaş gerçek bir oyun oynamak istese direk 2-3 GB, genshin gibi oyunlar 10'un geçiyor. Apple'da sinsi olduğu için 128 GB seçeneğindeki koymuyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı