Okul okunmalı mı?

28 yaşındayım. Örgün 2 yıllık muhasebe ve vergi uygulamaları, örgün 4 yıllık işletme ve açıktan 4 yıllık maliye bölümlerini bitirdim. Okul biterbitmez askere gittim. Hayatımdan boşa yıllar geçti. Ben askerden dönünce hayatta 10-sıfır gerideydim. Ne çevre vardı ne de hazır işim vardı para ihtiyacı için nerede olursa çalıştık 3 - 4 yıl muhasebe alanında çalıştım. Meslekten soğudum. Mali müşavir olmaktan vazgeçtim. Okulu örgün okumak en iyi puanları almak bölümünde birinci olmak hiçbir işe yaramıyor. Eğer okuyacağın bölüm ile alakalı bir çevren yoksa çevre derken öyle kırırtık bir iki tandık değil harbi kaliteli bir çevrenin olması lazım yoksa örgün okumana gerek yok. Okumaya ayıracağın vakti çevre yapmaya harcarsan hayatın senin için daha iyi olur. Liseyi kasmadan bitir açıktan üniversiteye yazıl hem lise zamanını hem de açık üniversite boyunca çalış dolaş gez ortamlara gir çevre edin. Hem para kazanır hem iyi bir işe yerleşir hayatını kurtarırsın o sırada da üniversiteyi bitirmiş olursun. Diğer türlü çoğu insan gibi sefil olursun.

30 yaşında biri olarak söylüyorum, bugün sana zor gelipte yapmadıkların yarın hep keşkelerin ve pişmanlıkların olacak. Hayat bir yol misali akıp gidiyor , ama trenin birini bile kaçırırsan hayatta gideceğin durağa hep geç kalacaksın. İlk tren okuldur benden sana tavsiye kaçırma yorulursun. Tren giderken camdan dışarı bakacaksın güzelliklere aldanma , yolundan şaşma.

Dostlar merhaba 9.sınıfa başlayalı birkaç ay oldu, derslerim şu an bence gayet iyi ilk sinav notları ile ortalamam 78. dersleri yapabiliyorum(fizik hariç) ama aklımı kurcalayan bir şey var boşuna mı okuyorum?
Sosyal medyada cok görüyorum mezunlar hakkında. Onlar çok mu başarısız?
Yoksa durum vahim mi? Ne yapmalıyım?

İşe para açısından vesaire bakmazsak okumak çok kıymetli bir şeydir. Üslubunuz, bilginiz ve yetenekleriniz gelişir. Bir ortamda okumamış bir eleman ve okumuş bir profesör arasında çok fark bulunur. Biri ağzını geveler diğeri ise üslubuyla, akıcılığıyla insana dinleme şehveti verir. Okumuş insanla tartışmak bile güzeldir fikirlerinizi ortaya sunarsınız ve doğru yolu bulursunuz. Ancak ve ancak işe Türkiye açısından bakarsak maalesef derece yapmazsanız okumak boş diyebilirim. Çünkü istihdam az her yere üniversite açıldığından her yerde mühendis, doktor var ve doğal olarak iş alımı az olduğu gibi maaşta az. Bir inşaatta mühendis 15k alıyorsa inşaat ustası 50k alıyor çünkü mühendis 1000 kişi varken inşaat ustası 50 tane var. Yani mükemmel okumadığınız sürece okumak Türkiye'de değerli değil ancak ben yine de ne olursa olsun üniversite bitirmenizi öneririm.

Dostum bu devirde mecburen üniversite diplomasına sahip olmalısın, sosyal medya üzerindeki boş söylemler önemli olmayan ve dikkate alınması gerekmeyen palavralardan ibaret.

Okuduğun okul, aldığın eğitimin kalitesi ve ilişkin olması gereken çevre senin hayatını ve geleceğini belirleyecek ancak gençliğinde gezmeyi, eğlenmeyi ve bir şeyler uğruna çabalamayı ihmal etmemelisin. Yolun başında iken kafan bulanmasın ve okumayı ihmal etme.

Hâlâ gençsin ve yolun başındasın, bizim hatalarımızı bir kişinin dâhâ tekrarlamasına gerek yok.

Dostlar merhaba 9.sınıfa başlayalı birkaç ay oldu, derslerim şu an bence gayet iyi ilk sinav notları ile ortalamam 78. dersleri yapabiliyorum(fizik hariç) ama aklımı kurcalayan bir şey var boşuna mı okuyorum?

Bu yaştaki gençlerde nedense anlayamadığım bu okuyup okumamayı sorgulama işi başladı. Çok yanlış bir düşünce. Hayat kolay değil arkadaşım sen eğer okumazsan ve canın çıkana kadar çalışmazsan hayat senin yüzüne gülmüyor. Bu yüzden bunu düşünme bile. Daima günden güne kendini geliştirmeye bak. Motivasyon videolarındaki gibi ders vermeye çalışan garip varlıkları da umursama.

Çevremde liseyi bile bitirmeyen işinde gücünde insanların hepsi şuan açıktan bitirmeye çalışıyor, hayatın her yerinde illa karşınıza çıkıyor. Öyle başkalarının hayatına bakarak okul hayatını bitirme, başlarda hatrı sayılır miktarlarda bile iş bulup çalışsan rahat iş yapmak sevdiğin işi yapmak gibisi yok.

Okumak lazım. Eğitim gerçekten önemli bir etmen, entelektüel bir kişilik için.

Lise bitirilmeli, Üniversite iyi bir Üniversite'den ve bölümden okunmalı. Kötü bir Üniversite ve kötü bir bölüm tamamen zaman kaybı, hayatınızın 4 yılını çöpe atmış olursunuz.

Bir tanıdığım ailesinin zoruyla 2 yıllık bölüm okudu. Bölüm bahçe bilimleriydi, şu an sanayide kaporta tamiri ve boyacılık ile uğraşıyor. 😂

Geri
Yukarı