Okul vakit kaybı mı?

• Konuyu başlatan Hof
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 111
  • Görüntüleme 7B
@Hof klişeler ve gerçeklere bakmak lazım. Evet, girişimcilik ile ilgili tüm anlatımlarda okulun zaman kaybı olduğuna değinilir ama bizim ülkedekiler bunu çok yanlış anlıyor.

Senin öğrenmeye hevesin yoksa okulu bıraksan da hiçbir şey yapamazsın. Okulu bırakıp başarılı olanlar altın tepsilerle mi oldu sanıyorsunuz? Kaç yıllık emek ve çalışma ardından başarılı olabiliyorlar, binlerce defa başarısızlığa uğruyorlar.

Sizin düşündüğünüz gibi "okulu bıraktım, oh zamanım var" demekle olmuyor. Okula gitmeyi sevmemenle, okuldaki zamanı farklı yerde değerlendirmekte fark var. Bu farkı bizim Türk öğrencileri anlayamıyor.

Başarılı olmak için iyi bir okul bitirmene gerek yok ama iyi bir öğrenici olmadığın sürece de başarılı olamazsın. Sen okulu iyi bir öğreniciyken mi bırakıyorsun yoksa sıktığı için mi? Eğer iyi bir öğrenicisiysen ve bunu bilerek bırakıyorsan durma devam et ama sırf klişe videoları izleyip gaza gelip sıkıntıdan bırakıyorsan okulunu okumaya çalış. Yoksa hiçbir şeyi başarmazsın. Tarihte hep böyle olmuştur ve olacaktır.

(Cümlelerimde öğrenici diyorum "öğrenci" değil. Buna dikkat ederek oku, aralarında fark var.)

...dersleri dinliyorum. Hala anlamıyorum, YouTube'den dinle diyen hocalar, kişiler oluyor. YouTube'den dinleyeceksem niye okula gidiyorum? Açık öğretime geçeyim oradan kendim çalışayım.
Bunu diyen hoca o anlık anlatılan konuyu anlamadığınız için Youtube'dan veyahut başka bir kaynaktan tekrar etmenizi öneriyordur. Burada onların demek istediği tüm dersi gidin başka yerden öğrenin değil. Öyle olsaydı haklısın.

@Hof klişeler ve gerçeklere bakmak lazım. Evet, girişimcilik ile ilgili tüm anlatımlarda okulun zaman kaybı olduğuna değinilir ama bizim ülkedekiler bunu çok yanlış anlıyor.

Senin öğrenmeye hevesin yoksa okulu bıraksan da hiçbir şey yapamazsın. Okulu bırakıp başarılı olanlar altın tepsilerle mi oldu sanıyorsunuz? Kaç yıllık emek ve çalışma ardından başarılı olabiliyorlar, binlerce defa başarısızlığa uğruyorlar.

Sizin düşündüğünüz gibi "okulu bıraktım, oh zamanım var" demekle olmuyor. Okula gitmeyi sevmemenle, okuldaki zamanı farklı yerde değerlendirmekte fark var. Bu farkı bizim Türk öğrencileri anlayamıyor.

Başarılı olmak için iyi bir okul bitirmene gerek yok ama iyi bir öğrenici olmadığın sürece de başarılı olamazsın. Sen okulu iyi bir öğreniciyken mi bırakıyorsun yoksa sıktığı için mi? Eğer iyi bir öğrenicisiysen ve bunu bilerek bırakıyorsan durma devam et ama sırf klişe videoları izleyip gaza gelip sıkıntıdan bırakıyorsan okulunu okumaya çalış. Yoksa hiçbir şeyi başarmazsın. Tarihte hep böyle olmuştur ve olacaktır.

(Cümlelerimde öğrenici diyorum "öğrenci" değil. Buna dikkat ederek oku, aralarında fark var.)
Durumun farkındayım ama gerçekten vakit kaybı olduğunu değiştirmez. Girişimcilik, ticaret konusunda her zaman öğrenmeye açıktım. Ancak okulda ki matematik veyahut edebiyat dersi ile ölçülemez bu. Düşüncenize katılmıyorum.

O zaman benden de gelsin birkaç tane:
  • Tıpçılar ile Programacılar aynı sınava giriyor.
  • Sayısalcıların hayatında kullanmayacağı ders/bilgiler veriliyor.
  • Öğrenciyi ve öğretmeni umursamayan kararlar ve müfredat.

Bak benden de geliyor.

• Okullarda fazla soru sormak gevezelik olarak sayılıyor. Öğretmenler bunu tersliyor.
  • Merkezi lise sınavları yok ve OBP denilen pay-to-win bir sistem YKS gibi önemli bir sınavı etkiliyor.
  • Liseye yeni geçenler o ağırlığı kaldıramıyor ve hayattan soğuyorlar ilk aldıkları notlar yüzünden.
  • Müfredat dengeli değil. 9. sınıfın matematiği 10'a göre daha zor mesela. (Konu bakımından.)
  • Öğretmenin eline tüm ipleri veriyorsun. Öğretmen çocuğa taktığı sürece o çocuğun notlarının yükselmesi daha da zorlaşıyor.
  • Yetersiz okul eşyaları kalitesi. Hala eski eşyalar/malzemeler bulunuyor.
Daha yazmamı ister misin?

@Ecmel Her şeyi açıklamışsınız hocam, elinize sağlık. Gençlerimizin yarısından fazlası okulu bırakarak Facebook açabileceklerini düşünüyorlar hiç bir şey yapmadan.

Hocam, Front-End Dev. ile okul arasındaki ilişki nasıl? (Mesela "Ünviersitesiz olmaz." gibi.). Çünkü hayalimdeki mesleği yapıyorsunuz.

Durumun farkındayım ama gerçekten vakit kaybı olduğunu değiştirmez. Girişimcilik, ticaret konusunda her zaman öğrenmeye açıktım. Ancak okulda ki matematik veyahut edebiyat dersi ile ölçülemez bu. Düşüncenize katılmıyorum.
Girişimcilik dediğin şeyi ne kadar araştırdın mesela? Sadece konuşmalar izlemek ya da klişe YouTube videoları izlemekle olmuyor bu işler maalesef. Bu güne kadar neler yaptın ya da düşündün mesela? Başarısız olduğunda ne yapacaksın bunları düşündün mü?

Dışardan bakınca çok rahat gözüken şeyler, genel olarak o kadar rahat olmazlar.

Okuldaki notlarının seni ölçtüğünü de söylediğimi hatırlamıyorum.

Meslek lisesinden bu sene mezun olmuş biri olarak okurken aynı şeyleri bende düşünüyordum ama şöyle bir şey var liseden mezun oldum üniversiteye hazırlanmaya niyetlendim eğer çalışmıyorsanız ve bütün gününüzü bilgisayar başında geçiriyorsanız işkence gibi gelmeye başladı bana açıkçası sosyalleşmeyi özledim diyebilirim 2 insan görüp sohbet etmek ortama katılmak bile ruhen iyi geliyor

Yeni konular

Geri
Yukarı