Okul vakit kaybı mı?

• Konuyu başlatan Hof
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 111
  • Görüntüleme 7B
Üniversiteye gidince zaten direkt olarak bir şey kazanmıyorsun. Bu da yanlış algılardan birisi. Sanıyorlar ki üniversite okudum bitti, diplomayı alıp işe başlayacağım. Böyle bir dünya yok. :D

Siz kendinizi geliştirmediğiniz sürece hiçbir firma yüzünüze bakmaz, amatör işlerde çalışır durursunuz. Üniversiteye gitmek sadece bir başlangıçtır, kendinizi üniversitede geliştirmediğiniz sürece şu anda olan "1.2M üniversiteli işsiz" gibi beklersiniz.
O konu da haklısınız ancak şuan bahsettiğimiz konu lise. Liseyi açık öğretim ile okuyup, o sıra da gelecekte hangi mesleği istiyorsak o bölüm için çalışmamız çok daha mantıklı değil mi? Türkiye'de ki çoğunluk maalesef sizin gibi değil. Başarılarınızın devamını dilerim.

O konu da haklısınız ancak şuan bahsettiğimiz konu lise. Liseyi açık öğretim ile okuyup, o sıra da gelecekte hangi mesleği istiyorsak o bölüm için çalışmamız çok daha mantıklı değil mi?
Lisede okuduğun lise iyiyse kendini geliştirmek için çok daha iyi zaman ve ortama sahip oluyorsun. Ekipler oluşturup bazı konular üzerine gidebiliyorsun, projeler yapıyorsun. İyi bir liseye gitmezsen bu faydaları alamıyorsun. Eğer iyi bir liseye gitmiyorsan açığa geçmek mantıklı olabilir ama iyi bir liseye gittikten sonra çok daha iyi imkanların oluyor.

Türkiye'de ki çoğunluk maalesef sizin gibi değil. Başarılarınızın devamını dilerim.
Teşekkür ederim, darısı başınıza inşallah.

Bir kısmı öyle. İyi bir lisede okuduğum halde vakit kaybı olduğunu düşünüyorum ve bu yüzden 11. sınıfta açık öğretime geçicem.

Lisede okuduğun lise iyiyse kendini geliştirmek için çok daha iyi zaman ve ortama sahip oluyorsun. Ekipler oluşturup bazı konular üzerine gidebiliyorsun, projeler yapıyorsun. İyi bir liseye gitmezsen bu faydaları alamıyorsun. Eğer iyi bir liseye gitmiyorsan açığa geçmek mantıklı olabilir ama iyi bir liseye gittikten sonra çok daha iyi imkanların oluyor.

Teşekkür ederim, darısı başınıza inşallah.
Yakınlarımda gerçekten hiç iyi lise yok. Hocalarımdan pek memnum da değilim.

kaliteli bir Bilgisayar Mühendisi olmak istiyorsan
Kaliteli bir yazılım mühendisi kesinlikle :)
Ben şu anda Fen lisesindeyim ve üniversiteye hazırlanıyorum. Okul ve yazılımı birlikte götürmeyi başaran kişilerden birisiyim. Şu ana kadar birçok ajansla ve devlet devlet kurumuyla çalışmışlığım var. Üniversite okumayı, kendimi geliştirmek ve genel kültür katmak için istiyorum.

Kendinizi kanıtladıktan sonra hem okulunuz hem de aileniz sizi destekliyor. Şu anda okulda bir proje yapmak istediğim an her türlü desteği alabiliyorum yönetim tarafından. Çoğu zaman kendileri gelip proje tekliflerini bana sunuyorlar zaten. :D
Hocam beni bırakın Python ile eğitici programlar hazırlayayım , okulum içn programlar hazırlayayım. Linux bilgimle okulumu özgür yazılıma boğayım, tahtalardaki arızaları da ben çözerim. Bana yeterli şart (eğitim ve zaman) sağlansın ben hizmete hazırım. Gerekirse bunun için aralıksız 12 saat çalışırım. Öyle seviyorum ki Nazım hikmet'in (hmm eskiden profil fotoğrafı Nazım Hikmet olan... sanırım @Linuxginar'dı :D) "Makinalaşmak istiyorum" şiirindeki hissettiği şevk gibi içimi yazılım aşkı kavuruyor. C++ ve JS altıma alıp bahtiyar olmak istiyorum. O kadar çok seviyorum.

Belki GitHub'ıma bakmak istersiniz :)

Son düzenleme:
Kaliteli bir yazılım mühendisi kesinlikle :)

Hocam beni bırakın Python ile eğitici programlar hazırlayayım , okulum içn programlar hazırlayayım. Linux bilgimle okulumu özgür yazılıma boğayım, tahtalardaki arızaları da ben çözerim. Bana yeterli şart (eğitim ve zaman) sağlansın ben hizmete hazırım. Gerekirse bunun için aralıksız 12 saat çalışırım. Öyle seviyorum ki Nazım hikmet'in (hmm eskiden profil fotoğrafı Nazım Hikmet olan... sanırım @Linuxginar'dı :D) "Makinalaşmak istiyorum" şiirindeki hissettiği şevk gibi içimi yazılım aşkı kavuruyor. C++ ve JS altıma alıp bahtiyar olmak istiyorum. O kadar çok seviyorum.

Belki GitHub'ıma bakmak istersiniz :)
O şiirde biraz da Osmanlı'daki kas gücünden makine gücüne geçiş zamanı anlatılıyor gibi ama konu dışına çıkmayayım :p Umarım hedeflerinize ulaşırsınız!

Abicim bu sistemi hazırlayan kuşak ile sizin kuşağınız arasında bir uyuşmazlık var. Onlar sizi hiçbir zaman anlamayacaklar ve bu sistem değişmeyecek. Bu sistemi ancak bu liseleri üniversiteleri bitirip onların yerine geçtikten sonra siz değiştirebilirsiniz. Böylece, sizden sonraki kuşaklara size yapılan yanlışları yapmayacaksınız. Belki aranızdan cumhurbaşkanı, bakan, milletvekili çıkacak. Evet, ülkede bir kaos ortamı mevcut ancak siz karamsar olmayın. Ayrıca lise çok güzeldir. Arkadaşlarla buluşup eski günleri yad ediyoruz. Keşke dönebilsek, en iyi yıllardı. Sana da tavsiyem, 12. sınıf değilsin anladığım kadarıyla. Dersleri, hocaları vs. takma kafaya. Git sosyalleş, manita, kız kovala. Belli bir zaman sonra bıkacaksın, kendin diyeceksin. Bu okul bana ne öğretti? O zaman da meraktan başlayacaksın derslere. Ha bu arada, çalışkan bir kız arkadaşın oldu mu, anlamadığın o konuları bir bakmışsın çözüvermişsin :))

Abicim bu sistemi hazırlayan kuşak ile sizin kuşağınız arasında bir uyuşmazlık var. Onlar sizi hiçbir zaman anlamayacaklar ve bu sistem değişmeyecek. Bu sistemi ancak bu liseleri üniversiteleri bitirip onların yerine geçtikten sonra siz değiştirebilirsiniz. Böylece, sizden sonraki kuşaklara size yapılan yanlışları yapmayacaksınız. Belki aranızdan cumhurbaşkanı, bakan, milletvekili çıkacak. Evet, ülkede bir kaos ortamı mevcut ancak siz karamsar olmayın. Ayrıca lise çok güzeldir. Arkadaşlarla buluşup eski günleri yad ediyoruz. Keşke dönebilsek, en iyi yıllardı. Sana da tavsiyem, 12. sınıf değilsin anladığım kadarıyla. Dersleri, hocaları vs. takma kafaya. Git sosyalleş, manita, kız kovala. Belli bir zaman sonra bıkacaksın, kendin diyeceksin. Bu okul bana ne öğretti? O zaman da meraktan başlayacaksın derslere. Ha bu arada, çalışkan bir kız arkadaşın oldu mu, anlamadığın o konuları bir bakmışsın çözüvermişsin :))
Hocam, ders çalışma isteğim yok. Çünkü hocalar kesinlikle anlatamıyor ve tüm sınıf şuan da benim gibi anlatamadığı için rahatsız. Sınıfın yarısı derslerde uyuyor. Şu da var, madem amacım üniversite, neden lise puanları ile kafamı yorayım? AÖL'den mezun oldunuz yazsa bile benim üniversiteye gitme planım olduğu için kesinlikle önemli değil. Sınavları online, baya rahat, TYT AYT çalışmak için vakit de kalıyor hem de kendimi geliştirebilirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı