Okul zaman kaybı mı?

Şahsen okul belli bir yere kadar gerekli, bir kaç yıl okuduktan sonra sınav odaklı bilgiler öğrendiğimiz için işin rengi değişiyor, bu bilgiler gerçek hayatta hiçbir işimize yaramıyor. Tabii ki bilim ışığında yol almak bu alanlarda kendini geliştirmek isteyen kişiler işin ayrıntısına girecek, fakat benim gibi insanlar için kimya, matematik, fizik gibi bilim dallarının ayrıntısına girmek çok saçma. Son olarak ülkemizdeki eğitim zaten vasat denilebilecek kadar kötü her köşe başı bina, ev, ofis nereyi boş bulurlarsa üniversite açıyorlar, bir şeyin giderek çoğalması o şeyin değerini düşürür, ne kadar az üniversite o kadar kaliteli eğitim.

Hocam öğretmenlerin anlatış şekli öğrencileri sıkıyor. Mesela ben matematiği çok severdim. Hem yazılım ilgilendiğim alan bu yüzden matematiği biraz daha severdim ama hoca öyle bir anlatıyor ki matematikden soğudum. Bence ilkokul ve ortaokulda dersler verilmeli yine aynı konularla ama anlatıcı öğretmenler değil videolar olmalı. Çoğu öğrenci YouTube'deki videolardan çok daha rahat öğreniyor. Bu yüzden öğrencilere profesyonel gruplar, takımlar, kuruluşlar tarafından hazırlanmış videolar izletilip örnekler üzerinden anlatılmalı. Eğer öğrenci yine anlamazsa yanındaki öğretmen ek bir açıklama geçmeli. Bu söylediklerim ilkokul ve ortaokul içindi. Liseye gelirsek. Lise direk yok edilmeli. Onun yerine ortaokuldan sonra direk üniversite hayatı başlayıp öğrenci istediği bölümü seçip ona göre eğitim almalı. Mesela liseli bir öğrenci ileride edebiyatçı olmak istiyor ama şu an ona orada matematikde kümeleri öğretiyorlar. Ama dediğim gibi ilkokul ve ortaokulda eğitim daha iyi verilmeli. Nasıl olsa insanın temel konuları da bilmesi lazım. Genel kültür gibi düşünün.

Fikrine saygım var. Lakin vidoelar kişiden kişiye çok değişebilir yani öznel nesnel olaylarına giriyor. Şu fikrine tam olarak katılmıyorum liseler okutulmamalı biraz olmamış gibi, lise eğitimi hafifletilebilir ama kaldırılması biraz kötü olur. LGS YKS vs. sınavlardan iyi sonuç alamazsan ortalama 72 yılın çöp oluyor ama şahıs belki sanata önem vermek istiyor. Bu ve bu gibi konular ülke değil de dünya çapında bir sorun. Benim fikirlerim böyleydi düşüncenizi alıntılarsanız mutlu olurum.

Hayır değil, sana bunu düşündürenler senin iyiliğini düşünmüyor. Mesela düşün okul okumadın ve gelecekte işe gireceksin. Senin okuduğun okuldan tut notlarına kadar bakacaklar, kötüyse almayacaklar ve muhtemelen herhangi bir yerde asgari ücret ile çalışacaksın. Diyeceksin ki ticarete atılırım, ticaret şans işidir, yani bir gün 1 kere kazanırsın bir gün 10 kere kaybedersin.

Herkes selamlar bu konu biraz sohbet kıvamında olacak. İlk soru sizce okul zaman kaybı mı? Diğer soru okula gitmeyip ne yapılır nasıl kendi gelişimimizi sağlarız.

Kesinlikle zaman kaybı bu devirde okumak. 4 sene üniversiteye gideceğin zaman 4 sene boyunca aralıksız yazılım, borsa, e-ticaret gibi şeyler öğrenirsen çok büyük paralar kazanabilirsin. Okulda öğrendiğin hiçbir şey gerçek hayatta bir işine yaramıyor.

Herkes selamlar bu konu biraz sohbet kıvamında olacak. İlk soru sizce okul zaman kaybı mı? Diğer soru okula gitmeyip ne yapılır nasıl kendi gelişimimizi sağlarız.

Belirli bir zamana kadar gerekli ondan sonrası zaman kaybı bence günde 8 saat okul az bir zaman değil kısaltılması daha iyi olacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı