Okula aşı olmayan velilerin öğrencilerinin alınmaması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Veliler ister aşılı ister aşısız olsun fark etmez. Okul çıkışında ağızlarında sigara veya sakız eşliğinde kıyamet gibi dedikodu dönecek.

Tüm bunlar olurken ne maske ne de mesafe kuralını takan olacak. İşin özeti 2-3 hafta içinde uzaktan eğitime dönülür diye düşünüyorum.

Eğer her noktada işler düzgün yürüseydi bu kararı destekleyebilirdim. Tabii burada aşısız bile olsa öğretmene muhtaç olan (bana göre) 3. sınıf ve altı çocuklar için bunun gereksiz olduğunu düşünüyorum.

Tam detaylara hakim değilim. Belki yanlış biliyor olabilirim.

Aşı hastaneye yatışı önlüyor, hastalığın hafif geçirilmesini sağlıyor(Gerçi dayım iki doz Sinovac bir doz Biontech oldu ama ilaçsız ayakta duramıyor) bildiğim kadarıyla. Aşının bulaş riski ve taşıyıcılığı önleme üzerinde etkisini ortaya koyan bir çalışma varsa paylaşırsanız sevinirim. Zira çevremde aşı olup aşı sonrası bu hastalığı hafif veya ağır atlatanlar oldu. Başta bir aşı yeterli deniyordu, aşı ertesi 3 hafta sonrasına yeni aşı randevusu vermeye başladılar. Yakında sağ koldan Biontech, sol koldan Sinovac ve yetişirse yıl sonu başka bir tarafımızdan Turkovac yaparlarsa şaşırmam. Ek olarak bir tane aşının virüse karşı yeterli olmadığı ve yeni varyantlar yüzünden dozların arttırıldığı ifade edilmişti. Bu kadar varyant varsa baştan beri uygulanan PCR testinin doğruluğu ne kadardır sizce? Aşı olun veya olmayın, kimsenin tercihine karışmak haddime değil ancak gördüklerimin aksini iddia eden çalışmalar varsa lütfen paylaşın. Hep birlikte öğrenmiş olalım. Aşılıyım maskeleri ile turistlere reklam çekilen bir ülkede verilen bu kararı pek sağlıklı bulmadım.

Veliler ister aşılı ister aşısız olsun fark etmez. Okul çıkışında ağızlarında sigara veya sakız eşliğinde kıyamet gibi dedikodu dönecek.

Tüm bunlar olurken ne maske ne de mesafe kuralını takan olacak. İşin özeti 2-3 hafta içinde uzaktan eğitime dönülür diye düşünüyorum.

Eğer her noktada işler düzgün yürüseydi bu kararı destekleyebilirdim. Tabii burada aşısız bile olsa öğretmene muhtaç olan (bana göre) 3. sınıf ve altı çocuklar için bunun gereksiz olduğunu düşünüyorum.

Tam detaylara hakim değilim. Belki yanlış biliyor olabilirim.
Sanırım sadece öğretmen ve okul personelleri için geçerli. Tam bilmiyorum ama.

Nesini haksız buldunuz anlamadım? Toplu mekanlarda bulaş riskini düşürmek için yapılacak bir uygulama.
Dışarıda maskesiz fink atan ve aşı olmayı reddeden elemanlar yüzünden bu kısıtlamalar getiriliyor. Tabi bu kısıtlamaların ne kadar etkili olacağı da bir muamma.
Bulaş riski diye bir şey yok. Aşı olan kendini koruyor. Mutasyon geçirme ihtimali her iki grup için de var. Bu bilimsel olarak kanıtlanmış bir şey. Reddedilemez bir gerçek. Anlamsız.

Öğrenci velileri için de geçerli.
Örneğin ailende baban KOVID-19 virüsüne yakalandı ve taşıyıcı kısacası belirtileri yok sana bulaştı sende okula geliyorsun 600 kişinin içinde bulanan bir okula baban tarafından virüs getiriyorsun bağışıklığı kötü olan onlarca öğrenci ölüyor vicdan azabı çekmez misin?

Öyle bir oran yok hocam. Onlarca kişi ölmüyor. Çocuklarda etkinliği çok düşük olan bir virüsten bahsediyoruz. Ayrıca aşı bulaşmayı önlemiyor. Yani aşı olan birinin de bulaştırma potansiyeli var. Az falan da değil. Kendi hissetmese bile bulaştırabiliyor.
Kaynak paylaşabilir misiniz?

Cumhurbaşkanı Recep tayyip erdoğan'ın kabine toplantısı sonrası açıklamaları 19.08.2021
Ne zaman böyle bir açıklama yaptı? Link vs. atabilecek var mı?
Cumhurbaşkanı Erdoğan bu açıklamayı yaklaşık 1 saat önce kabine toplantısı sonrası yaptı. Her haber kanalında ilgili açıklamayı bulabilirsiniz değerli hocam.
Şimdi benim aşı hakkı 15 olduğumda gelecek ve eylülün 23'ünde 15 e gireceğim yani o zamana kadar pcr mı yaptıracağız?
Siz değil hocam. Aileniz aşı olmadıysa aileniz haftada 2 defa PCR testi olmakla yükümlü. Okula girmeniz için.
Öğrenciler ile irtibatı olan herkes diye okudum.
@Nitroshock6 12 yaş üstü için kronik olanlar.
zaten sadece üniversiteler için geçerliymiş başlık sıkıntı yok.
Daha 9 um.
Hayır. Liseler için de durum böyle değerli arkadaşım.

Son düzenleme:
Bulaş riski diye bir şey yok. Aşı olan kendini koruyor. Mutasyon geçirme ihtimali her iki grup için de var. Bu bilimsel olarak kanıtlanmış bir şey. Reddedilemez bir gerçek. Anlamsız.

Öğrenci velileri için de geçerli.

Öyle bir oran yok hocam. Onlarca kişi ölmüyor. Çocuklarda etkinliği çok düşük olan bir virüsten bahsediyoruz. Ayrıca aşı bulaşmayı önlemiyor. Yani aşı olan birinin de bulaştırma potansiyeli var. Az falan da değil. Kendi hissetmese bile bulaştırabiliyor.

Cumhurbaşkanı Recep tayyip erdoğan'ın kabine toplantısı sonrası açıklamaları 19.08.2021

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu açıklamayı yaklaşık 1 saat önce kabine toplantısı sonrası yaptı. Her haber kanalında ilgili açıklamayı bulabilirsiniz değerli hocam.

Siz değil hocam. Aileniz aşı olmadıysa aileniz haftada 2 defa PCR testi olmakla yükümlü. Okula girmeniz için.

Öğrenciler ile irtibatı olan herkes diye okudum.

Hayır. Liseler için de durum böyle değerli arkadaşım.
Öğrenciye zorunlu değil ama velisine zorunlu olması daha saçma değil mi? Gerçi burası Türkiye şaşırmamak lazım böyle şeylere.

Dünyada pandemiler aşısız bitmemiştir neredeyse, Şimdi ki günümüz şanslıyız aşı bulundu ancak kimseye beğendiremiyoruz, yok şöyle olur böyle olur vs. Ne güzel aşı varken, sıranız gelmişken olup bu sorunlarla uğraşmamak güzel olmaz mı? Aşı %100 korumaz ve virüsü yok etmez, bağışıklık oluşturur antikorlar ile ilerde virüse yakalandığında vücudun ne yapacağını bilir . Ancak herkes düzgün aşını olsa COVID-19 virüsü artık normal grip virüsü gibi olacak ve etkisi çok azalacak.

Yeni konular

Geri
Yukarı